Euro dotace? Už musíme přeřadit

18. června 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
18. června 2007, 00:00

Je to jen pár dní, co Česko takřka nepovšimnuti opustili auditoři Evropské komise. Jejich úkolem bylo zjistit, jak se republika vypořádala s čerpáním dotací za roky 2004 až 2006. Přesněji řečeno, šlo o kontrolu dotací pro malé a střední podnikatele z působnosti ministerstva průmyslu a obchodu.

Výsledky nebudou k mání hned, ale expertům je už předem jasné, jaké výhrady kontroloři Komisi předloží.

Nejde totiž o žádné velké novinky. Fakt, že některé náklady neuznají podle podmínek vypsaných programů jako započitatelné, je obvyklý. Stává se to všude – ať už chybou na straně příjemce dotací nebo rozdílným názorem kontrolora.

Česká realita dotačního čerpání si ale jistě vyslouží proti jiným zemím výjimečné ohodnocení. A ne, že bychom na ně mohli být právě hrdi. Množství a složitost operačních programů překonává všechny evropské rekordy. Jak se zdá, nedokázali jsme se poučit. V nadcházejícím období do roku 2013 se totiž situace v nepřehlednosti dotačních programů v nejmenším nezmenšila.

S tím jde ruku v ruce další česká lapálie. Byrokracie je taková, že úředníci nedokáží žádosti podnikatelů ve slušném čase zpracovat. Úspěšný žadatel tak dosud čeká na proplacení investice v průměru sedm měsíců. Výjimkou přitom není ani prodleva delší než rok. Nabízí se otázka, jestli pomalost celého procesu není pro řadu projektů kontraproduktivní.

Do konce příštího roku musí být administrativně vyřízeny všechny žádosti z uplynulého programového období. Jinak dotace propadnou. Těch nevyřízených jsou přitom plné dvě třetiny.

Do toho všeho nastupují nově vypisované programy na dalších sedm let. Situace přitom zhoustne, protože rozdělovat se bude desetkrát víc prostředků než doposud. Tedy i více žádostí, které bude třeba zpracovat, zhodnotit a zkontrolovat.

Celá dotační mašinérie proto musí urychleně přeřadit na vyšší rychlostní stupeň. Rezort průmyslu našel řešení: zaplatit za tuhle administrativní dřinu některé evropské specializované firmě, která má s čerpáním dotací své zkušenosti. Výběrové řízení bude vyhlášeno během několika dní. Jenom je třeba doufat, že se evropští odborníci na tuto oblast nezaleknou tradiční české byrokracie. Už jsem napsal, že Česko má v Unii bezkonkurenčně nejvíc operačních programů a pravidel pro poskytnutí dotací?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít