Euro chválí

06. ledna 2012, 14:31 - Pavel Páral
06. ledna 2012, 14:31

Současná vláda moc pochval od veřejnosti ani od komentátorů nesbírá. A tak když je co pochválit, neměli bychom váhat. Jedná se o případ loňského hospodaření státního rozpočtu. Ve standardní metodice činil loňský deficit 3,7 procenta HDP, zatímco plán byl 4,6 procenta. Celkové číslo zkresluje výpadek téměř třinácti miliard dotací z fondů EU, které měly přitéci, a nakonec nepřitekly. Příčiny tohoto výpadku je jistě nutné řešit, ale nelze jimi znehodnocovat celkové plnění státního rozpočtu, které je výrazně lepší, přestože se ekonomika loni vyvíjela podstatně hůře, než byly předpoklady při sestavování rozpočtu na konci roku 2010. Čísla ještě nejsou k dispozici, lze ale očekávat, že růst roku 2011 bude někde kolem poloviny předpokladu, který činil 2,3 procenta.
Ne že by se zpomalování ekonomiky nepromítlo do rozpočtových příjmů. Promítlo se opravdu výrazně, ale vláda to dokázala plně kompenzovat kontrolou výdajů. V našich podmínkách, kdy více než čtyři pětiny rozpočtu jsou fakticky povinné útraty, je to jistě pozoruhodný výkon, který naznačuje, že šetřit je pořád ještě kde.
A hlavně se ukazuje, jaká je cena důvěry. Zdaleka největší úsporu na výdajové straně státního rozpočtu totiž představuje nižší dluhová služba. Platby úroků byly celkově nižší téměř o sedmnáct miliard korun oproti předpokladu. Místo 72,4 jsme na úrocích zaplatili jen 55,6 miliardy, protože trhy Česko odměnily za to, že na rozdíl od velké části evropských zemí bere šetření vážně a vláda neváhá řezat až do masa. A že je to potřeba, je jasné i z toho, že přes úsporu na plánovaných splátkách státního dluhu tato položka meziročně narostla o čtrnáct procent, a je jasné, že nějaký čas ještě poroste.
Za hlubší analýzu pak bezesporu stojí vývoj daňových příjmů. Zejména v případě DPH je nesplnění plánovaného výběru varující, byť jde o nějaké tři a půl miliardy korun. Letošní navýšení snížené sazby spojené s tlakem na růst cen, který přichází od producentů potravin i bez vlivu vyššího zdanění, vyvolává otázky, nakolik by pro příjmy rozpočtu bylo přínosné zvažované rychlé sjednocení DPH na devatenácti procentech. Letošní první dva až tři měsíce by měly ukázat, zda již současné zdražení nepovede k citelnějšímu poklesu maloobchodního obratu, a tím ke zhoršení výběru DPH.
Co naopak bylo určitě očekávatelné a kde měli tvůrci loňského rozpočtu zřejmě příliš velké oči, je výpadek korporátních daní a daní placených živnostníky, kde odpisy ztrát z doby recese jsou velké a mohou poznamenat ještě i rok 2012. Zde pozorného čtenáře Předběžných výsledků rozpočtového roku 2011 zaujme trochu nekonzistentní argumentace ministerských úředníků, kteří sice konstatují, že na komickém výběru pouhé jedné a půl miliardy živnostenských daní se projevuje vysoký objem vratek daně, ale jedním dechem k tomu přidávají i vliv daňových paušálů. Přičemž ten, kdo využívá daňový paušál, se k nějakému vracení fakticky nedostane, takže paušály mají na celkový prudký pokles výběru daně zanedbatelný vliv.
Na výdajové straně rozpočtu se ale prokazatelně šetřilo. Zejména na platech státních zaměstnanců, jejichž objem poklesl meziročně o slušných 8,3 procenta, a to už je trochu méně chvályhodné, na kapitálových výdajích, které se snížily o úplně stejné procento.
Z tabulek zveřejněných ministerstvem financí je zřejmé, že se schopnost ministerských expertů odhadnout budoucí příjmy či výdaje zase trochu zlepšila, ale v tak složité a nepředvídatelné době asi nelze dospět k výrazně přesnějším číslům. A tak i když se zdá být více než zřejmé, že státní rozpočet na letošní rok vychází z příliš optimistických předpokladů, neměl by ministr Kalousek s jeho upřesňováním příliš spěchat. Slíbil sice, že výhled státní kasy upřesní do konce ledna, je však otázkou, zda by nebylo lepší počkat ještě další dva až tři měsíce. Třeba i proto, že minulý týden zveřejněná čísla o vývoj průmyslu a zahraničního obchodu naznačují, že možná není vše tak černé, jak se zdálo ještě před Vánoci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít