Euro budeme mít asi až v roce 2009

28. dubna 2003, 00:00 - Zdeněk Kubín, kubin@profit.cz
28. dubna 2003, 00:00

Ministr financí Bohuslav Sobotka na diskuzním setkání s podnikateli připustil, že rozpočtový deficit vede vládu k protiinvestiční politice.Kurz koruny, potřeba reformy veřejných rozpočtů a výhledy vstupu do eurozóny byly hlavními tématy již desátého ročníku diskuzního setkání podnikatelů, ekonomických odborníků a politiků.

Ministr financí Bohuslav Sobotka na diskuzním setkání s podnikateli připustil, že rozpočtový deficit vede vládu k protiinvestiční politice.

Kurz koruny, potřeba reformy veřejných rozpočtů a výhledy vstupu do eurozóny byly hlavními tématy již desátého ročníku diskuzního setkání podnikatelů, ekonomických odborníků a politiků. Ministr financí Bohuslav Sobotka na fóru otevřeně přiznal, že rozpočtová pozice ČR se začíná rychle zhoršovat. Fiskální politika vlády působí spíše protiinvestičně, vede ke zvyšování daňového zatížení ik posilování koruny. K zastavení růstu státního deficitu a následnému snižování státní zadluženosti je nezbytná reforma veřejných rozpočtů. Sobotka věří, že vláda její konečnou podobu schválí nejpozději v polovině roku. Deficit veřejných rozpočtů by pak měl podle něho klesnout v roce 2006 na 3,7 procenta HDP. V praxi to bude mimo jiné znamenat utažení opasků, zejména u mandatorních výdajů. Sobotka mimo jiné předpokládá zásahy do systému sociální, penzijní, zdravotní péče, nemocenského systému atd. Ministr Sobotka se na diskuzním fóru shodl s ostatními přítomnými ekonomickými odborníky, že právě reforma veřejných rozpočtů a nová fiskální politika jsou nezbytným předpokladem pro vstup ČR do eurozóny, tedy k nahrazení české koruny eurem. Co nejrychlejší vstup do eurozóny požadují podnikatelé, především exportéři. Právě oni byli vloni výrazně postiženi výkyvy kurzu koruny a jejím posilováním. O nutnosti rychlé reformy veřejných rozpočtů se zmínil i viceguvernér ČNB Oldřich Dědek, podle něhož by její dlouhodobé oddalování mohlo vést k měnové krizi. Členství v eurozóně může podle něj vyřešit řadu problémů, jako např. spekulace proti koruně. Vláda pak navíc bude muset zpřísnit fiskální disciplínu. Dosud se veřejně hovoří o vstupu do eurozóny kolem roku 2007. Jaká je ale realita? Bohuslav Sobotka považuje za optimistické datum 1. ledna 2009. Ivo Nejdl, hlavní ekonom Raiffesenbank, však před podnikateli prohlásil, že by byl zázrak, kdybychom do eurozóny vstoupili před rokem 2010. Obdobný termín uvádí i Miroslav Singer z PricewaterhouseCoopers, zatímco Oldřich Dědek je optimista a očekává tento vstup nedlouho po roce 2007.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít