Article, show

EU: Na patenty v českém jazyce zapomeňte

04. listopadu 2010, 14:07 - Hamřík Miloslav, TZ
04. listopadu 2010, 14:07

Evropská komise letos schválila návrh týkající se patentů a patentových řízení a nyní čeká na vyjádření všech členských států. Podle něj by se měly nově stát oficiálními jazyky pro vyplňování a předkládání žádostí o patenty EU pouze angličtina, francouzština a němčina.

Foto: archív Profit

Odpadla by tak povinnost předkládat tyto dokumenty v mateřském jazyce. A právě to ostře kritizuje předseda Unie malých a středních podniků David Šeich: „Je neoddiskutovatelně nutné, aby patenty byly zveřejňovány i v úředním jazyce daného státu. Pro živnostníky, malé a střední podniky a firmy bez zahraniční účasti by to znamenalo zvýšení nákladů na překlady jednotlivých patentů. A to je jen jeden z mnoha důvodů.

Podle Šeicha je tento návrh pro tuzemské podnikatele velmi nevýhodný. V České republice v drtivé většině převažují tzv. uživatelé patentového systému a ti by si museli na vlastní náklady překládat každý patent, který by mohl souviset s jejich podnikatelským záměrem. „Z České republiky proudí do EU cca. 100 evropských patentových přihlášek z celkového počtu cca. 140 000. To je opravdu minimum. Znamená to, že by měl být nový návrh výhodný pouze pro 100 lidí či podniků na úkor všech ostatních,“ dodává Šeich. Je také potřeba zdůraznit, že podle dostupných zdrojů je více než 50% evropských patentů udělováno majitelům ze zemí mimo EU.

Pokud budou patenty k dispozici pouze v anglickém, německém nebo francouzském jazyce, hrozí nárůst soudních sporů v zemích, kde tyto jazyky nedisponují přívlastkem úřední. „Porušení patentu je trestným činem. Všichni také víme, že ve sporech o patenty jde vždy o absolutní porozumění textu a výklad, který se může různit. Evropská komise se tímto návrhem vydala na tenký led,“ říká David Šeich a zároveň dodává, že hrozí i porušení Ústavy ČR. „Je otázkou, zda by nebyla porušena i Ústava České republiky. Pokud budeme považovat patent za právní normu, pak musí být každému z občanů ČR k dispozici v úředním jazyce.

Proti tomuto návrhu se už postavilo i Španělsko a Itálie. Italská ministryně pro evropské záležitosti Andrea Ronchi dokonce pohrozila vetem tohoto návrhu. Rada EU pro konkurenceschopnost by ráda našla kompromisní řešení do konce letošního roku.

EU udělí ročně přibližně 70 000 patentů. „To je z mého pohledu vysoké číslo. Patenty se tak stávají půdou pro narůstající byrokracii a hlavně omezují ekonomiku. Patent je zárukou monopolu a ten je zárukou nulové cenové konkurence,“ uzavírá David Šeich.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít