EU: Na patenty v českém jazyce zapomeňte

04. listopadu 2010, 14:07 - Hamřík Miloslav, TZ
04. listopadu 2010, 14:07

Evropská komise letos schválila návrh týkající se patentů a patentových řízení a nyní čeká na vyjádření všech členských států. Podle něj by se měly nově stát oficiálními jazyky pro vyplňování a předkládání žádostí o patenty EU pouze angličtina, francouzština a němčina.

Foto: archív Profit

Odpadla by tak povinnost předkládat tyto dokumenty v mateřském jazyce. A právě to ostře kritizuje předseda Unie malých a středních podniků David Šeich: „Je neoddiskutovatelně nutné, aby patenty byly zveřejňovány i v úředním jazyce daného státu. Pro živnostníky, malé a střední podniky a firmy bez zahraniční účasti by to znamenalo zvýšení nákladů na překlady jednotlivých patentů. A to je jen jeden z mnoha důvodů.

Podle Šeicha je tento návrh pro tuzemské podnikatele velmi nevýhodný. V České republice v drtivé většině převažují tzv. uživatelé patentového systému a ti by si museli na vlastní náklady překládat každý patent, který by mohl souviset s jejich podnikatelským záměrem. „Z České republiky proudí do EU cca. 100 evropských patentových přihlášek z celkového počtu cca. 140 000. To je opravdu minimum. Znamená to, že by měl být nový návrh výhodný pouze pro 100 lidí či podniků na úkor všech ostatních,“ dodává Šeich. Je také potřeba zdůraznit, že podle dostupných zdrojů je více než 50% evropských patentů udělováno majitelům ze zemí mimo EU.

Pokud budou patenty k dispozici pouze v anglickém, německém nebo francouzském jazyce, hrozí nárůst soudních sporů v zemích, kde tyto jazyky nedisponují přívlastkem úřední. „Porušení patentu je trestným činem. Všichni také víme, že ve sporech o patenty jde vždy o absolutní porozumění textu a výklad, který se může různit. Evropská komise se tímto návrhem vydala na tenký led,“ říká David Šeich a zároveň dodává, že hrozí i porušení Ústavy ČR. „Je otázkou, zda by nebyla porušena i Ústava České republiky. Pokud budeme považovat patent za právní normu, pak musí být každému z občanů ČR k dispozici v úředním jazyce.

Proti tomuto návrhu se už postavilo i Španělsko a Itálie. Italská ministryně pro evropské záležitosti Andrea Ronchi dokonce pohrozila vetem tohoto návrhu. Rada EU pro konkurenceschopnost by ráda našla kompromisní řešení do konce letošního roku.

EU udělí ročně přibližně 70 000 patentů. „To je z mého pohledu vysoké číslo. Patenty se tak stávají půdou pro narůstající byrokracii a hlavně omezují ekonomiku. Patent je zárukou monopolu a ten je zárukou nulové cenové konkurence,“ uzavírá David Šeich.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít