Energie

13. září 2007, 14:52 - ČTK
13. září 2007, 14:52

Krátce

Rekordní cena ropy

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate vystoupila minulý týden na newyorské burze Nymex na novou rekordně vysokou úroveň, 78,78 dolaru za barel. Její cenu ženou obavy z vývoje komerčních zásob v průmyslových zemích. Odhaduje se, že jejich ropné rezervy klesnou do ledna na spodní hranici pětiletého průměru, pakliže OPEC nezvýší produkci. Opačně by mohly zapůsobit i obavy z vývoje americké ekonomiky, jíž v důsledku hypoteční krize hrozí propad do recese, která by pro ropu znamenala prudký pokles poptávky a ceny.

Korea staví jaderné zdroje

Jižní Korea postaví do roku 2014 dvě nové jaderné elektrárny s kapacitou po 1400 megawattech. Nyní země provozuje dvacet atomových reaktorů, které pokrývají zhruba čtyřicet procent její spotřeby elektrické energie. Další čtyři reaktory jsou od roku 2005 ve výstavbě. Vybudování dvou nových nukleárních elektráren si dle ministerstva vyžádá investici 5,73 bilionu wonů (více než 120 miliard korun).

Podíl v Paramu je na prodej

Nizozemská Middle Europe Investments (MEI), která ovládá patnáct procent pardubické ropné rafinerie Paramo, nabízí dle MF Dnes svůj podíl k prodeji. Nyní má na burze takový podíl v rafinerii cenu přes 200 milionů korun.

Škoda "rozproudí" Vietnam

Škoda Praha, dceřiná firma energetické společnosti ČEZ, chce podle Hospodářských novin postavit ve Vietnamu černouhelnou elektrárnu za zhruba 90 miliard korun. Elektrárna, kterou plánuje Škoda Praha vybudovat v provincii Tra Vinh, ležící v deltě řeky Mekongu, má mít šest pětisetmegawattových bloků.

Irák slibuje více ropy

Do konce roku 2009 chystá Irák zvýšit těžbu ropy na 3,5 milionu barelů denně ze současných 2,5 milionu barelů. Postaví rovněž nové ropovody a plynovody pro dodávky do Sýrie a Íránu. Dle vyjádření ministra ropného průmyslu Husajna Šahristáního by se během příštích deseti let měla těžba ropy vyšplhat až na šest milionů barelů denně.

Plány na rumunský gigant

Rumunská vláda schválila minulý týden plány reformy elektroenergetického sektoru. Hlavní součástí nové strategie je založení integrované holdingové společnosti, pod kterou přejdou státem vlastnění výrobci, distributoři a přepravci elektrické energie. Podnik přirovnávaný k české skupině ČEZ přejde v budoucnu do soukromých rukou, uvedl ministr financí Varujan Vosganian. Stát si na spojeném podniku uchová 25 až 40 procent akcií, dvacet procent bude patřit restitučnímu fondu a zbytek bude postupně prodán přes bukurešťskou burzu.

ČEZ touží po polském uhlí

ČEZ má zájem koupit uhelné doly v polském Slezsku, napsal polský deník Puls Biznesu. A Sebastian Wlodarski z varšavské pobočky ČEZ tento záměr potvrdil.

Spotřeba proudu roste

Čistá spotřeba elektřiny se v červenci v České republice meziročně zvýšila o 2,5 procenta na 4,33 terawatthodiny. Na nárůstu se velkou měrou podílely odběry domácností, které byly ve srovnání s loňským červencem o 7,3 procenta vyšší a dosáhly 0,97 TWh. Spotřeba elektřiny vzrostla letos ve třetím měsíci za sebou. Postupně se tedy smazává propad z nezvykle teplého počasí na počátku roku.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít