Energie

13. září 2007, 14:52 - ČTK
13. září 2007, 14:52

Krátce

Rekordní cena ropy

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate vystoupila minulý týden na newyorské burze Nymex na novou rekordně vysokou úroveň, 78,78 dolaru za barel. Její cenu ženou obavy z vývoje komerčních zásob v průmyslových zemích. Odhaduje se, že jejich ropné rezervy klesnou do ledna na spodní hranici pětiletého průměru, pakliže OPEC nezvýší produkci. Opačně by mohly zapůsobit i obavy z vývoje americké ekonomiky, jíž v důsledku hypoteční krize hrozí propad do recese, která by pro ropu znamenala prudký pokles poptávky a ceny.

Korea staví jaderné zdroje

Jižní Korea postaví do roku 2014 dvě nové jaderné elektrárny s kapacitou po 1400 megawattech. Nyní země provozuje dvacet atomových reaktorů, které pokrývají zhruba čtyřicet procent její spotřeby elektrické energie. Další čtyři reaktory jsou od roku 2005 ve výstavbě. Vybudování dvou nových nukleárních elektráren si dle ministerstva vyžádá investici 5,73 bilionu wonů (více než 120 miliard korun).

Podíl v Paramu je na prodej

Nizozemská Middle Europe Investments (MEI), která ovládá patnáct procent pardubické ropné rafinerie Paramo, nabízí dle MF Dnes svůj podíl k prodeji. Nyní má na burze takový podíl v rafinerii cenu přes 200 milionů korun.

Škoda "rozproudí" Vietnam

Škoda Praha, dceřiná firma energetické společnosti ČEZ, chce podle Hospodářských novin postavit ve Vietnamu černouhelnou elektrárnu za zhruba 90 miliard korun. Elektrárna, kterou plánuje Škoda Praha vybudovat v provincii Tra Vinh, ležící v deltě řeky Mekongu, má mít šest pětisetmegawattových bloků.

Irák slibuje více ropy

Do konce roku 2009 chystá Irák zvýšit těžbu ropy na 3,5 milionu barelů denně ze současných 2,5 milionu barelů. Postaví rovněž nové ropovody a plynovody pro dodávky do Sýrie a Íránu. Dle vyjádření ministra ropného průmyslu Husajna Šahristáního by se během příštích deseti let měla těžba ropy vyšplhat až na šest milionů barelů denně.

Plány na rumunský gigant

Rumunská vláda schválila minulý týden plány reformy elektroenergetického sektoru. Hlavní součástí nové strategie je založení integrované holdingové společnosti, pod kterou přejdou státem vlastnění výrobci, distributoři a přepravci elektrické energie. Podnik přirovnávaný k české skupině ČEZ přejde v budoucnu do soukromých rukou, uvedl ministr financí Varujan Vosganian. Stát si na spojeném podniku uchová 25 až 40 procent akcií, dvacet procent bude patřit restitučnímu fondu a zbytek bude postupně prodán přes bukurešťskou burzu.

ČEZ touží po polském uhlí

ČEZ má zájem koupit uhelné doly v polském Slezsku, napsal polský deník Puls Biznesu. A Sebastian Wlodarski z varšavské pobočky ČEZ tento záměr potvrdil.

Spotřeba proudu roste

Čistá spotřeba elektřiny se v červenci v České republice meziročně zvýšila o 2,5 procenta na 4,33 terawatthodiny. Na nárůstu se velkou měrou podílely odběry domácností, které byly ve srovnání s loňským červencem o 7,3 procenta vyšší a dosáhly 0,97 TWh. Spotřeba elektřiny vzrostla letos ve třetím měsíci za sebou. Postupně se tedy smazává propad z nezvykle teplého počasí na počátku roku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít