Energetika musí zajistit bezpečné dodávky

06. října 2011, 15:58 - Profit, TZ
06. října 2011, 15:58

Z nové zprávy společnosti Deloitte s názvem „Pohled na deset nových otázek v energetice v roce 2011“ vyplývá, že na konci globální ekonomické krize stojí energetické společnosti před řadou nových výzev.

Foto: Miloslav Hamřík

S rostoucí poptávkou po energii v důsledku celosvětového nárůstu populace se důležitým úkolem stává zajištění bezpečnosti dodávek. Zpráva, která letos vychází již druhým rokem, nabízí pohled do problémů a trendů pro příští rok a identifikuje příležitosti v energetice. Mezi ně patří rovněž značné rozšíření nekonvenčního plynu a související výzvy - zajištění bezpečnosti dodávek energie.

„Dopad událostí v Japonsku na výrobu elektřiny z jádra bude dalekosáhlý a dlouhodobý. S trvajícím růstem poptávky po energii budou energetické společnosti čelit obrovským výzvám, aby udržely rovnováhu mezi bezpečností a poptávkou po energii,“ uvádí Peter Bommel, vedoucí partner pro globální energetiku a zdroje společnosti Deloitte. 

Podle aktuálních studií výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů od konce ekonomické recese stále intenzivněji roste. Největší růst zaznamenává solární a větrná energetika a vrací se i popularita hydro-projektů, a to zejména v Evropě. Stejně důležité může být nově vznikající spojení mezi výrobou elektřiny ve zdrojích na zemní plyn, větrnými a solárními elektrárnami.

Uhlí by mohly pomoci technologie čistého spalování uhlí a zpracování uhlí na kapalné palivo. Investice do obnovitelné energie ve formě solárních, větrných a geotermálních zdrojů nadále rostou na úkor nově budovaných jaderných zdrojů, které jsou v řadě zemí předmětem diskusí,“ uvedl Vladimír Vaněk, vedoucí partner pro oblast energetiky ve skupině Deloitte Cental Europe.

Faktory, které budou mít na odvětví energetiky globální dopad:

 • Energetické společnosti jsou schopné vyrábět elektřinu z různých zdrojů - obnovitelných, jaderných, uhelných či zemního plynu (nekonvenčních zdrojů plynu). Energie z obnovitelných zdrojů obvykle vyžaduje dotace, slevy na dani z výroby a jiné formy státních pobídek. Vyrobená energie je čistá, ale může být drahá a v některých případech dodávaný výkon značně kolísá. Jaderná energie čelí po tragédii v Japonsku novým problémům. Pro elektřinu vyráběnou v příštích několika desetiletích je naopak pravděpodobným dominantním zdrojem paliva uhlí. Je ho stále dostatek a pro vyrábějící země je dostupné, nicméně čisté uhelné technologie budou před uvedením do komerčního provozu pravděpodobně vyžadovat ještě řadu dalších zlepšení.
 • Výroba v plynových elektrárnách bude zřejmě nadále stabilně růst až do roku 2035, ačkoli se růst od počátku 90. let poněkud zpomalil oproti prudké expanzi celého trhu. Větší využívání plynu v elektro-energetice je citlivé na několik základních tržních faktorů, mj. na hloubku a délku stávajícího boomu břidlicového plynu a jeho dopad na ceny, na intenzitu a tempo zavádění vládních opatření pro snižování emisí uhlíku a míru využívání obnovitelné energie na trhu. 
 • S ohledem na omezené vyhlídky na organický růst jsou jednou z možností růstu energetických podniků na intenzivně regulovaných trzích fúze a akvizice. 
 • Řešení výhodné pro vlády, energetické podniky i spotřebitele nabízejí programy energetické účinnosti a řízení poptávky. Jasným trendem je rovněž rostoucí důležitost analýz dat využívaných energetickými podniky. S analýzou obrovského množství dat pro tvorbu scénářů a fundované rozhodování pomáhají energetickým podnikům stále více moderní informační technologie.
 • Stále více zkapalněného zemního plynu míří do Asie, zatímco ještě před pár lety byl zkapalněný zemní plyn dovážen především na západ. Nejde o náhodný jev, ale spíše o důsledek rostoucí poptávky v Asii a rostoucích zásob plynu ve Spojených státech a Austrálii.

„Při pohledu na deset nejdůležitějších trendů letošní zprávy je jasné, že jednotlivé oblasti budou mít na energetické podniky odlišný dopad v závislosti na jejich obchodním modelu. Celé spektrum energetických zdrojů bude během roku 2011 i v dalších letech ovlivňováno zemětřesením a následnou vlnou tsunami v Japonsku. Nejdůležitějším poznatkem letošní zprávy je možná potřeba řídit rizika související s infrastrukturou. Nehledě na to, zda elektrárny a energetické podniky využívají zemní plyn, uhlí, jádro či obnovitelné zdroje, budou nově klást důraz především na bezpečnost infrastruktury,” dodává, Peter Bommel, vedoucí partner pro globální energetiku a zdroje společnosti Deloitte.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
 • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

 • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

 • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

 • Firma s hypotékami za 22 miliard

 • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

 • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

 • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

 • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

 • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít