Energetika a nanotechnologie bodují

23. června 2009, 00:00 - Jiří Němeček
23. června 2009, 00:00

Devátý ročník soutěže o nejlepší investory má své vítěze. Silnou pozici prokázalo odvětví nanotechnologií, které v oceněních šlape úspěšně na paty i gigantům z energetiky nebo farmacie. Vloni do republiky zamířily čtyři stovky investovaných eur na každého Čecha. Jsme tak v reginu nejúspěšnější v lákání investorů, říká spokojeně předseda vlády Jan Fischer.

Vladimír Tošovský

Autor: Profit

Největší přínos k rozvoji investic v tuzemsku má společnost ČEZ. Ta jen za poslední tři roky investovala přes sto miliard korun do rozvoje energetické infrastruktury v zemi, aby pokryla nároky české ekonomiky.

INVESTOR ROKU

(podle kategorií)

Nejvýznamnější investor roku – zpracovatelský průmysl

1. místo: IVAX Pharmaceuticals s.r.o., člen skupiny Teva (Opava)

2. místo: Panasonic Automotive Systems Czech, s.r.o. (Pardubice)

3. místo: VÍTKOVICE HAMMERING a.s. (Vítkovice, Ostrava)

  • *Nejvýznamnější investor roku – strategické služby 1. místo: IBM Česká republiky, spol. s r. o. (Praha) 2. místo: Monster Worldwide CZ s.r.o. (Brno) 3. místo: Covidien AG, organizační složka (Praha) Nejvýznamnější investor roku - Investice s největším inovačním potenciálem 1. místo: CPN spol. s r. o. (Dolní Dobrouč, Ústí nad Orlicí) 2. místo: WITTE Nejdek, spol s r.o. (Nejdek) 3. místo: COMTES FHT a.s. (Dobřany, Plzeň) Subdodavatel roku – Kontrakt roku IMOPRA s.r.o. (Nivnice, Uherský Brod) Subdodavatel roku – Technologický přínos roku STROJCAR s.r.o. (Opava) Ocenění za největší přínos k rozvoji investic v ČR ČEZ, a.s. Zvláštní ocenění AFI za největší přínos k rozvoji podnikatelského prostředí v ČR**

Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory v České republice

Pramen: CzechInvest, Sdružení pro zahraniční investice (AFI)

„Navíc jsme v souvislosti s ekonomickou krizí urychlili naše investice do obnovy sítě a do obnovy našich výrobních areálům. V době, kdy se zakázky obecně zmenšují, jsme chtěli alespoň částečně tento negativní dopad na české firmy dorovnat a zajistit práci pro tisíce lidí,“ vysvětluje Martin Roman, generální ředitel společnosti.

Právě český průmysl dnes odebírá přes polovinu veškeré elektrické energie vyrobené tuzemským energetickým gigantem, který tradičně sbírá veškerá podnikatelká ocenění založená na zisku, tržbách či exportu. Úspěšní jsou ale i jiní. Farmaceutická společnost IVAX, IT gigant IBM a česká biotechnologická firma CPN se mohou ode dneška chlubit prestižním oceněním Investor roku 2008. Nejlepšími českými subdodavateli se staly strojírenské podniky Strojcar a IMOPRA.

Největší inovační potenciál se skrývá ve společnosti CPN. Ta patří do skupiny českých firem Contipro Group. Firma se zaměřuje na nanobiotechnologický výzkum v lékařství.

„Budeme bádat a vyvíjet přípravky pro tkáňové inženýrství, přípravky pro hojení ran a pro cílenou distribuci a řízené uvolňování léků, protože právě v tom je budoucnost medicíny. Zatím u nás ve vývoji pracuje padesát lidí, rozšířené centrum bude potřebovat dalších 12 až 15 výzkumníků,“ vysvětluje Vladimír Velebný, ředitel společnosti.

„Česká republika vybudovala vynikající investiční prostředí. V průměru s více než čtyřmi sty eur přílivu zahraničních investic ročně na jednoho obyvatele ČR jsme nejúspěšnější zemí ve střední a východní Evropě. Navíc stále narůstá podíl reinvestovaných zisků. Vloni už dosáhl 68 procent z celkového přílivu investic. A to znamená, že se u nás investorům líbí, protože tu neustále investují do dalších expanzí, do nákupu nových technologií, do zaměstnávání dalších lidí,“ říká předseda vlády Jan Fischer. „Chtěl bych poděkovat všem oceněným a pogratulovat jim k jejich správnému rozhodnutí svěřit své investice právě České republice.“

Záštitu nad oceněním Investor roku převzal ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. „V době, kdy světová ekonomika není v nejlepší kondici, je třeba maximálně oceňovat pozitivní příklady firem, které vědí, že jim investice právě v České republice pomůžou uspět v globální konkurenci,“ říká Vladimír Tošovský. „Nabízíme kvalifikované odborníky, špičkovou vědu i prostředí podporující inovace. Už letmý pohled na jména oceněných ukáže, že u nás investovali právě proto, aby mohli těchto tří výhod maximálně využít ve prospěch svůj, i ve prospěch celé České republiky.“

„Rok 2008 znamenal zásadní obrat ve složení nových investic. Namísto výroby poprvé v historii získala Česká republika prostřednictvím agentury CzechInvest více projektů do výzkumu a vývoje nebo do služeb. Zaprvé to znamená ohromný úspěch a potvrzení kvalit České republiky, a za druhé se to ovšem také promítlo do mnohem tvrdší konkurence při výběru vítězů,“ připomíná navíc Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. Tato agentura dlouhodobě vykonává roli garanta soutěže Investor roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít