Article, show

Energetika a nanotechnologie bodují

23. června 2009, 00:00 - Jiří Němeček
23. června 2009, 00:00

Devátý ročník soutěže o nejlepší investory má své vítěze. Silnou pozici prokázalo odvětví nanotechnologií, které v oceněních šlape úspěšně na paty i gigantům z energetiky nebo farmacie. Vloni do republiky zamířily čtyři stovky investovaných eur na každého Čecha. Jsme tak v reginu nejúspěšnější v lákání investorů, říká spokojeně předseda vlády Jan Fischer.

Vladimír Tošovský

Autor: Profit

Největší přínos k rozvoji investic v tuzemsku má společnost ČEZ. Ta jen za poslední tři roky investovala přes sto miliard korun do rozvoje energetické infrastruktury v zemi, aby pokryla nároky české ekonomiky.

INVESTOR ROKU

(podle kategorií)

Nejvýznamnější investor roku – zpracovatelský průmysl

1. místo: IVAX Pharmaceuticals s.r.o., člen skupiny Teva (Opava)

2. místo: Panasonic Automotive Systems Czech, s.r.o. (Pardubice)

3. místo: VÍTKOVICE HAMMERING a.s. (Vítkovice, Ostrava)

  • *Nejvýznamnější investor roku – strategické služby 1. místo: IBM Česká republiky, spol. s r. o. (Praha) 2. místo: Monster Worldwide CZ s.r.o. (Brno) 3. místo: Covidien AG, organizační složka (Praha) Nejvýznamnější investor roku - Investice s největším inovačním potenciálem 1. místo: CPN spol. s r. o. (Dolní Dobrouč, Ústí nad Orlicí) 2. místo: WITTE Nejdek, spol s r.o. (Nejdek) 3. místo: COMTES FHT a.s. (Dobřany, Plzeň) Subdodavatel roku – Kontrakt roku IMOPRA s.r.o. (Nivnice, Uherský Brod) Subdodavatel roku – Technologický přínos roku STROJCAR s.r.o. (Opava) Ocenění za největší přínos k rozvoji investic v ČR ČEZ, a.s. Zvláštní ocenění AFI za největší přínos k rozvoji podnikatelského prostředí v ČR**

Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory v České republice

Pramen: CzechInvest, Sdružení pro zahraniční investice (AFI)

„Navíc jsme v souvislosti s ekonomickou krizí urychlili naše investice do obnovy sítě a do obnovy našich výrobních areálům. V době, kdy se zakázky obecně zmenšují, jsme chtěli alespoň částečně tento negativní dopad na české firmy dorovnat a zajistit práci pro tisíce lidí,“ vysvětluje Martin Roman, generální ředitel společnosti.

Právě český průmysl dnes odebírá přes polovinu veškeré elektrické energie vyrobené tuzemským energetickým gigantem, který tradičně sbírá veškerá podnikatelká ocenění založená na zisku, tržbách či exportu. Úspěšní jsou ale i jiní. Farmaceutická společnost IVAX, IT gigant IBM a česká biotechnologická firma CPN se mohou ode dneška chlubit prestižním oceněním Investor roku 2008. Nejlepšími českými subdodavateli se staly strojírenské podniky Strojcar a IMOPRA.

Největší inovační potenciál se skrývá ve společnosti CPN. Ta patří do skupiny českých firem Contipro Group. Firma se zaměřuje na nanobiotechnologický výzkum v lékařství.

„Budeme bádat a vyvíjet přípravky pro tkáňové inženýrství, přípravky pro hojení ran a pro cílenou distribuci a řízené uvolňování léků, protože právě v tom je budoucnost medicíny. Zatím u nás ve vývoji pracuje padesát lidí, rozšířené centrum bude potřebovat dalších 12 až 15 výzkumníků,“ vysvětluje Vladimír Velebný, ředitel společnosti.

„Česká republika vybudovala vynikající investiční prostředí. V průměru s více než čtyřmi sty eur přílivu zahraničních investic ročně na jednoho obyvatele ČR jsme nejúspěšnější zemí ve střední a východní Evropě. Navíc stále narůstá podíl reinvestovaných zisků. Vloni už dosáhl 68 procent z celkového přílivu investic. A to znamená, že se u nás investorům líbí, protože tu neustále investují do dalších expanzí, do nákupu nových technologií, do zaměstnávání dalších lidí,“ říká předseda vlády Jan Fischer. „Chtěl bych poděkovat všem oceněným a pogratulovat jim k jejich správnému rozhodnutí svěřit své investice právě České republice.“

Záštitu nad oceněním Investor roku převzal ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. „V době, kdy světová ekonomika není v nejlepší kondici, je třeba maximálně oceňovat pozitivní příklady firem, které vědí, že jim investice právě v České republice pomůžou uspět v globální konkurenci,“ říká Vladimír Tošovský. „Nabízíme kvalifikované odborníky, špičkovou vědu i prostředí podporující inovace. Už letmý pohled na jména oceněných ukáže, že u nás investovali právě proto, aby mohli těchto tří výhod maximálně využít ve prospěch svůj, i ve prospěch celé České republiky.“

„Rok 2008 znamenal zásadní obrat ve složení nových investic. Namísto výroby poprvé v historii získala Česká republika prostřednictvím agentury CzechInvest více projektů do výzkumu a vývoje nebo do služeb. Zaprvé to znamená ohromný úspěch a potvrzení kvalit České republiky, a za druhé se to ovšem také promítlo do mnohem tvrdší konkurence při výběru vítězů,“ připomíná navíc Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. Tato agentura dlouhodobě vykonává roli garanta soutěže Investor roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít