Energetický guláš přestává chutnat

16. února 2004, 00:00 - Stranu připravil VÍT SMRČKA
16. února 2004, 00:00

S RŮZNÝMI OČEKÁVÁNÍMI PŘISTUPUJÍ INVESTOŘI, ODBORNÁ I LAICKÁ VEŘEJNOST K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ENERGIE (OZE). JEDNI PŘEDPOKLÁDAJÍ, ŽE TZV. ZELENÁ ELEKTŘINA POMŮŽE ZLEPŠIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PRO JINÉ JSOU OZE ZÁRUKOU SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH.

S RŮZNÝMI OČEKÁVÁNÍMI PŘISTUPUJÍ INVESTOŘI, ODBORNÁ I LAICKÁ VEŘEJNOST K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ENERGIE (OZE). JEDNI PŘEDPOKLÁDAJÍ, ŽE TZV. ZELENÁ ELEKTŘINA POMŮŽE ZLEPŠIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PRO JINÉ JSOU OZE ZÁRUKOU SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH.

Mnozí investoři začínají spatřovat v OZE zajímavou formu podnikání s podmín kami, které v jiných oborech nenajdou. Stát ukládá povinnost odebrat jejich produkci, v tomto případě elektřinu. Zároveň stanoví pro toto “ zboží“ vyšší než tržní cenu, kterou dosahuje konkurence s klasickými energetickými zdroji. Někteří experti zase považují OZE za pouhý doplněk energetiky, který není schopen zabezpečit společnosti její energetické potřeby. Jiní upozorňují, že zplodiny z biomasy mohou být jako z uhlí. “ Kdo se v tom má vyznat,“ posteskl si Profitu například jeden z členů samosprávy severočeské obce, která pracuje na své energetické koncepci. Rozdílnost názorů se uplatňuje i v přípravě zásadních energetických norem. Ještě na současném zasedání poslanecké sněmovny by měl být přijat zákon o obnovitelných zdrojích energie. Zároveň je projednávána novela energetického zákona. Problematikou OZE se zabývá příprava Státní energetické koncepce, kterou by rovněž v nejbližších týdnech měla projednat vláda. Za tímto účelem se konal v minulých dnech vládní seminář, kde nezávislí odborníci i představitelé ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstva životního prostředí (MŽP) přednesli rozdílené přístupy na využití obnovitelných zdrojů. MPO sází ve svém scénáři spíše na využití uhlí a jaderné energie, MŽP preferuje více OZE a plyn. Různé přístupy se projevují i na komunální úrovni. Například některé obce na Chomutovsku se bojí, že přijdou kvůli chystané chráněné ptačí oblasti v Krušných horách o miliony. Tyto peníze jim slíbil investor, který chce v horách stavět větrné elektrárny. Na rozdíl od vstřícného postoje samospráv horských obcí zastupitelstvo města Krupky na Teplicku v lednu odmítlo na svém území povolit stavbu větrných elektráren. „Vysoké stožáry a další obdobné projekty by svým vzhledem a charakterem provozu narušily jedinečný rekreační a ochranný ráz Krušných hor, a to nedopustíme,“ řekl v této souvislosti starosta města Milan Puchar. Peníze od investora město nepřesvědčily.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a…
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít