Energetický guláš přestává chutnat

16. února 2004, 00:00 - Stranu připravil VÍT SMRČKA
16. února 2004, 00:00

S RŮZNÝMI OČEKÁVÁNÍMI PŘISTUPUJÍ INVESTOŘI, ODBORNÁ I LAICKÁ VEŘEJNOST K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ENERGIE (OZE). JEDNI PŘEDPOKLÁDAJÍ, ŽE TZV. ZELENÁ ELEKTŘINA POMŮŽE ZLEPŠIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PRO JINÉ JSOU OZE ZÁRUKOU SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH.

S RŮZNÝMI OČEKÁVÁNÍMI PŘISTUPUJÍ INVESTOŘI, ODBORNÁ I LAICKÁ VEŘEJNOST K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ENERGIE (OZE). JEDNI PŘEDPOKLÁDAJÍ, ŽE TZV. ZELENÁ ELEKTŘINA POMŮŽE ZLEPŠIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PRO JINÉ JSOU OZE ZÁRUKOU SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH.

Mnozí investoři začínají spatřovat v OZE zajímavou formu podnikání s podmín kami, které v jiných oborech nenajdou. Stát ukládá povinnost odebrat jejich produkci, v tomto případě elektřinu. Zároveň stanoví pro toto “ zboží“ vyšší než tržní cenu, kterou dosahuje konkurence s klasickými energetickými zdroji. Někteří experti zase považují OZE za pouhý doplněk energetiky, který není schopen zabezpečit společnosti její energetické potřeby. Jiní upozorňují, že zplodiny z biomasy mohou být jako z uhlí. “ Kdo se v tom má vyznat,“ posteskl si Profitu například jeden z členů samosprávy severočeské obce, která pracuje na své energetické koncepci. Rozdílnost názorů se uplatňuje i v přípravě zásadních energetických norem. Ještě na současném zasedání poslanecké sněmovny by měl být přijat zákon o obnovitelných zdrojích energie. Zároveň je projednávána novela energetického zákona. Problematikou OZE se zabývá příprava Státní energetické koncepce, kterou by rovněž v nejbližších týdnech měla projednat vláda. Za tímto účelem se konal v minulých dnech vládní seminář, kde nezávislí odborníci i představitelé ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstva životního prostředí (MŽP) přednesli rozdílené přístupy na využití obnovitelných zdrojů. MPO sází ve svém scénáři spíše na využití uhlí a jaderné energie, MŽP preferuje více OZE a plyn. Různé přístupy se projevují i na komunální úrovni. Například některé obce na Chomutovsku se bojí, že přijdou kvůli chystané chráněné ptačí oblasti v Krušných horách o miliony. Tyto peníze jim slíbil investor, který chce v horách stavět větrné elektrárny. Na rozdíl od vstřícného postoje samospráv horských obcí zastupitelstvo města Krupky na Teplicku v lednu odmítlo na svém území povolit stavbu větrných elektráren. „Vysoké stožáry a další obdobné projekty by svým vzhledem a charakterem provozu narušily jedinečný rekreační a ochranný ráz Krušných hor, a to nedopustíme,“ řekl v této souvislosti starosta města Milan Puchar. Peníze od investora město nepřesvědčily.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít