Energetický guláš přestává chutnat

16. února 2004, 00:00 - Stranu připravil VÍT SMRČKA
16. února 2004, 00:00

S RŮZNÝMI OČEKÁVÁNÍMI PŘISTUPUJÍ INVESTOŘI, ODBORNÁ I LAICKÁ VEŘEJNOST K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ENERGIE (OZE). JEDNI PŘEDPOKLÁDAJÍ, ŽE TZV. ZELENÁ ELEKTŘINA POMŮŽE ZLEPŠIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PRO JINÉ JSOU OZE ZÁRUKOU SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH.

S RŮZNÝMI OČEKÁVÁNÍMI PŘISTUPUJÍ INVESTOŘI, ODBORNÁ I LAICKÁ VEŘEJNOST K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ENERGIE (OZE). JEDNI PŘEDPOKLÁDAJÍ, ŽE TZV. ZELENÁ ELEKTŘINA POMŮŽE ZLEPŠIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PRO JINÉ JSOU OZE ZÁRUKOU SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH.

Mnozí investoři začínají spatřovat v OZE zajímavou formu podnikání s podmín kami, které v jiných oborech nenajdou. Stát ukládá povinnost odebrat jejich produkci, v tomto případě elektřinu. Zároveň stanoví pro toto “ zboží“ vyšší než tržní cenu, kterou dosahuje konkurence s klasickými energetickými zdroji. Někteří experti zase považují OZE za pouhý doplněk energetiky, který není schopen zabezpečit společnosti její energetické potřeby. Jiní upozorňují, že zplodiny z biomasy mohou být jako z uhlí. “ Kdo se v tom má vyznat,“ posteskl si Profitu například jeden z členů samosprávy severočeské obce, která pracuje na své energetické koncepci. Rozdílnost názorů se uplatňuje i v přípravě zásadních energetických norem. Ještě na současném zasedání poslanecké sněmovny by měl být přijat zákon o obnovitelných zdrojích energie. Zároveň je projednávána novela energetického zákona. Problematikou OZE se zabývá příprava Státní energetické koncepce, kterou by rovněž v nejbližších týdnech měla projednat vláda. Za tímto účelem se konal v minulých dnech vládní seminář, kde nezávislí odborníci i představitelé ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstva životního prostředí (MŽP) přednesli rozdílené přístupy na využití obnovitelných zdrojů. MPO sází ve svém scénáři spíše na využití uhlí a jaderné energie, MŽP preferuje více OZE a plyn. Různé přístupy se projevují i na komunální úrovni. Například některé obce na Chomutovsku se bojí, že přijdou kvůli chystané chráněné ptačí oblasti v Krušných horách o miliony. Tyto peníze jim slíbil investor, který chce v horách stavět větrné elektrárny. Na rozdíl od vstřícného postoje samospráv horských obcí zastupitelstvo města Krupky na Teplicku v lednu odmítlo na svém území povolit stavbu větrných elektráren. „Vysoké stožáry a další obdobné projekty by svým vzhledem a charakterem provozu narušily jedinečný rekreační a ochranný ráz Krušných hor, a to nedopustíme,“ řekl v této souvislosti starosta města Milan Puchar. Peníze od investora město nepřesvědčily.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít