Energetické štítky na spotřebičích čekají úpravy

18. listopadu 2003, 00:00 - VÍT SMRČKA
18. listopadu 2003, 00:00

NEJLEVNĚJŠÍ JE TA ELEKTŘINA, KTEROU NEMUSÍME SPOTŘEBOVAT. TOTO PRAVIDLO POMÁHÁ UVÁDĚT DO PRAXE OZNAČENÍ O ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI SPOTŘEBIČE.

Legislativa se bude měnit pod vlivem norem platných v Evropské unii

Energetické štítky mají sloužit jako základní orientační pomůcka při nákupu elektrospotřebičů. Prodejci mají zákonnou povinnost je v prodejnách vystavovat přímo na spotřebičích. Zákazník si totiž podle nich může srovnat nejenom prodejní cenu a další parametry spotřebiče, ale i odhadnout provozní náklady v průběhu životnosti spotřebiče. Hlavním cílem této legislativy je ochrana životního prostředí cestou informovaných spotřebitelských rozhodnutí a tlaku na výrobce, aby vyvíjeli úspornější modely. Společná legislativa pro členské země Evropské unie byla přijata v roce 1992, v České republice platí norma o energetických štítcích třetím rokem. Vzhledem k technickému rozvoji se nově objevila potřeba rozšířit energetické štítky na další spotřebiče a upravit jednotlivé energetické třídy.

CHLADNIČKY A MRAZNIČKY

Od dob zavedení energetického štítkování šel technický pokrok dopředu a v některých evropských zemích tvoří například chladicí zařízení (chladničky, mrazničky a jejich kombinace) v energetické třídě A až polovinu trhu. Ve většině případů je to více než 20 % trhu. Podle průzkumu v obchodech tento podíl v České republice přesahuje 35 % a spolu se spotřebiči třídy B tvoří téměř 90 % trhu. Zařazení do třídy A tak už nemusí znamenat, že se jedná o špičkový spotřebič s nejlepšími parametry na trhu. Problémem však byla shoda o tom, jestli je vhodné zavést nové energetické třídy, vystihující ještě lepší energetické parametry, nebo zpřísnit stávající třídy A až G. Počátkem června 2003 Evropská komise nakonec schválila směrnici 2003/66/EC, která zavádí používání energetických tříd A+ a A++ pro chladničky, mrazničky a jejich kombinace. Jak uvádí Juraj Krivošík ze společnosti SEVEn, střediska pro efektivní využívání energie, do 30. června 2004 budou členské státy EU (tedy již včetně ČR) muset tuto směrnici přijmout do své národní legislativy. Nejpozději od 31. prosince 2004 začnou státy EU nové energetické třídy používat v praxi. Podle této směrnice budou mít chladničky a mrazničky ve třídě A+ spotřebu energie ve výši 30 až 42 % současných spotřebičů třídy A a spotřebiče třídy A++ spotřebu energie méně než 30 %. V tuzemských obchodech již dnes můžeme najít spotřebiče třídy A+, zatím se však jedná o vlastní marketingovou iniciativu jednotlivých výrobců.

OSTATNÍ SPOTŘEBIČE, VČETNĚ POČÍTAČŮ

Od června 2003 je v zemích EU také povinné energetické štítkování elektrických trub. Štítky mají tradiční podobu a uvádějí především zařazení trub do energetické třídy. Údaje ze štítku musí být uvedeny i při jejich prodeji prostřednictvím katalogů nebo internetu. Po našem vstupu do EU bude evropská legislativa nadřazena české, a bude se proto týkat i této oblasti. Energetické štítky na elektrických troubách změní podobu a budou obsahovat klasickou škálu energetických tříd od A po G. V současnosti v České republice uplatňovaná praxe energetických štítků u elektrických trub tyto spotřebiče nezařazuje do energetických tříd, udává však spotřebu energie na zahřátí vnitřního prostoru trouby na 200 °C a na udržení této teploty po dobu jedné hodiny. Další novinkou na trhu bude logo Energy star, určeno pro osobní počítače, monitory, scannery, faxy, kopírky, tiskárny - tedy kancelářskou a výpočetní techniku. Logo, které bylo původně zavedeno v USA, bude označovat spotřebiče s nízkou provozní spotřebou energie.

KLIMATIZAČNÍ JEDNOTKY ODLOŽENY

Další změna se chystá v oblasti klimatizačních jednotek, jejichž počet v celoevropském měřítku neustále roste. Směrnice EU o štítkování klimatizačních jednotek byla schválena v březnu 2002 pod číslem 2002/31/EC a povinné štítkování se vyžaduje od 30. června 2003. Protože se však podle informací zveřejněných sdružením CECED předpokládá, že technické normy pro zařazení klimatizačních jednotek budou k dispozici až začátkem roku 2004, Evropská komise bude jejich štítkování vyžadovat po zveřejnění těchto norem v časopise Official Journal of the European Communities.

BUDOVY

N ovinkou je rovněž energetická certifikace budov, obdoba štítkování pro nové a rekonstruované budovy. V platnost vstoupí v EU od roku 2006. Osvědčení budou kdispozici vlastníkům, nájemcům nebo potenciálním kupcům při výstavbě, prodeji nebo pronájmu budov. Důležitost této legislativy vyplývá z toho, že budovy představují až 40 % koncové spotřeby energie.

CO SE DOZVÍME Z ENERGETICKÉHO ŠTÍTKU

Energetické štítky ze zákona obsahují informace, které by nám měly pomoci rozhodovat se při nákupu spotřebiče. Především je to energetická třída, která spotřebič zařazuje do tříd od A, tedy nejúspornějších, po třídu G, která je nejméně úsporná. Šipka nám pak umožní rychle se orientovat mezi spotřebiči v prodejně podle jejich energetické třídy. Kromě energetické třídy najdeme na štítku i další údaje, jež nám při rozhodování pomohou. Jedná se především o konkrétní spotřebu energie daného spotřebiče za rok provozu, prací nebo mycí cyklus u praček a myček nádobí, tepelné ztráty u elektrických ohřívačů vody a spotřeba energie na ohřátí vnitřního prostoru elektrické trouby.

KOLIK LZE UŠETŘIT

Podle údajů z energetického štítku zjistíme předpokládanou spotřebu energie v kilowatthodinách. Po vynásobení této hodnoty životností spotřebiče a cenou energie zjistíme celkové náklady, které zaplatíme za elektřinu. Například pračka patřící podle energetického štítku do třídy A ušetří za deset let životnosti ve srovnání s pračkou třídy G zhruba 7000 korun. Chladnička se spotřebou ve třídě A ušetří za elektřinu proti chladničce stejného objemu ve třídě C za deset let životnosti téměř 8000 korun.

SPOTŘEBIČE POVINNĚ OZNAČOVANÉ ENERGETICKÝM ŠTÍTKEM:

* Automatické pračky

* Bubnové sušičky prádla

* Pračky kombinované se sušičkou

* Chladničky, mrazničky a jejich kombinace

* Myčky nádobí

* Elektrické trouby

* Elektrické ohřívače vody

* Zdroje světla

CHYSTANÉ ZMĚNY PODLE LEGISLATIVY EU:

* Klimatizační jednotky

* Budovy

* Elektrická energie

* Kancelářská technika

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít