Energetické společnosti zmrazí ceny, ušetří podnikatelům statisíce korun ročně

03. října 2011, 14:25 - Profit, TZ
03. října 2011, 14:25

Přední odborníci z energetické oblasti, kteří se včera sešli v Poslanecké sněmovně, se shodli, že je třeba řešit nárůst cen energií především pro malé a střední podnikatele (MSP).

Foto: Profimedia.cz

Reálně totiž hrozí, že kvůli razantnímu zvyšování cen elektrické energie a plynu by mohlo české podnikatele razantně zatížit. To by mělo negativní dopad na českou ekonomiku. Energetické společnosti proto nabídnou MSP zafixování cen elektřiny a plynu na současné úrovni a to až na dva roky.

Podle makroekonomického předpokladu vývoje konečné ceny elektřiny lze očekávat nárůst v rozmezí pět až sedm procent v závislosti na výši státního příspěvku na obnovitelné zdroje energií. V případě, že příspěvek zůstane na současné úrovni, lze očekávat dramatičtější zvýšení cen energií. Pro malé a střední podnikatele by to znamenalo během následujících let zvýšení výdajů za energii přinejmenším o desetitisíce korun.

Profesor Michal Mejstřík z Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) uvedl, že jsou ceny energií tvořeny na energetických burzách, proto řešení problematiky budoucího zvyšování cenového vstupu elektřiny by se mělo ubírat efektivnější spotřebou ze strany MSP, volbou dlouhodobě stabilních dodavatelů a flexibilních nabídek ze strany dodavatelů, které by více reflektovaly skutečné potřeby malých a středních podniků.

Pro majitele malých a středních firem jsou podle aktuálních průzkumů současné ceny energií v České republice velice často nepřijatelné. To ostatně potvrzují i ekonomové z NERVu. Přední ekonom doc. Jiří Schwarz z Národní ekonomické rady vlády navrhl řešení pro lepší konkurenceschopnost českých MSP vůči jiným zemím EU: „Možnou cestou pro podnikatele se jeví fixace cen, která umožňuje předpovídat vývoj výdajů a jejich garanci dodavatelem po dohodnutou dobu.“ Schwarz zároveň připomněl, že takové řešení již existuje a je jen otázkou času, kdy se rozšíří mezi podnikatele.

Přítomní ekonomové zdůraznili, že produkty, které umožňují fixaci cen elektrické energie a plynu již  stabilně zaručuje na trhu například společnost E.ON nebo třeba RSP Energy apod. „Můžeme říci, že lze zaručit do roku 2013 ceny energií, které jsou v současné době pod průměrem trhu,“ dodal Jiří Schwarz z NERVu. V rámci programu Efekt 2010- 2011 Ministerstva průmyslu a obchodu ČR je kladen zvýšený důraz na podporu bezplatného energetického poradenství, které je komplexně nabízeno stabilními dodavateli energií.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít