Energetické společnosti zmrazí ceny, ušetří podnikatelům statisíce korun ročně

03. října 2011, 14:25 - Profit, TZ
03. října 2011, 14:25

Přední odborníci z energetické oblasti, kteří se včera sešli v Poslanecké sněmovně, se shodli, že je třeba řešit nárůst cen energií především pro malé a střední podnikatele (MSP).

Foto: Profimedia.cz

Reálně totiž hrozí, že kvůli razantnímu zvyšování cen elektrické energie a plynu by mohlo české podnikatele razantně zatížit. To by mělo negativní dopad na českou ekonomiku. Energetické společnosti proto nabídnou MSP zafixování cen elektřiny a plynu na současné úrovni a to až na dva roky.

Podle makroekonomického předpokladu vývoje konečné ceny elektřiny lze očekávat nárůst v rozmezí pět až sedm procent v závislosti na výši státního příspěvku na obnovitelné zdroje energií. V případě, že příspěvek zůstane na současné úrovni, lze očekávat dramatičtější zvýšení cen energií. Pro malé a střední podnikatele by to znamenalo během následujících let zvýšení výdajů za energii přinejmenším o desetitisíce korun.

Profesor Michal Mejstřík z Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) uvedl, že jsou ceny energií tvořeny na energetických burzách, proto řešení problematiky budoucího zvyšování cenového vstupu elektřiny by se mělo ubírat efektivnější spotřebou ze strany MSP, volbou dlouhodobě stabilních dodavatelů a flexibilních nabídek ze strany dodavatelů, které by více reflektovaly skutečné potřeby malých a středních podniků.

Pro majitele malých a středních firem jsou podle aktuálních průzkumů současné ceny energií v České republice velice často nepřijatelné. To ostatně potvrzují i ekonomové z NERVu. Přední ekonom doc. Jiří Schwarz z Národní ekonomické rady vlády navrhl řešení pro lepší konkurenceschopnost českých MSP vůči jiným zemím EU: „Možnou cestou pro podnikatele se jeví fixace cen, která umožňuje předpovídat vývoj výdajů a jejich garanci dodavatelem po dohodnutou dobu.“ Schwarz zároveň připomněl, že takové řešení již existuje a je jen otázkou času, kdy se rozšíří mezi podnikatele.

Přítomní ekonomové zdůraznili, že produkty, které umožňují fixaci cen elektrické energie a plynu již  stabilně zaručuje na trhu například společnost E.ON nebo třeba RSP Energy apod. „Můžeme říci, že lze zaručit do roku 2013 ceny energií, které jsou v současné době pod průměrem trhu,“ dodal Jiří Schwarz z NERVu. V rámci programu Efekt 2010- 2011 Ministerstva průmyslu a obchodu ČR je kladen zvýšený důraz na podporu bezplatného energetického poradenství, které je komplexně nabízeno stabilními dodavateli energií.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít