Emmerová končí, krize pokračuje

17. října 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
17. října 2005, 00:00

ZDRAVOTNICTVÍ Minulý týden opět potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví je nejslabším článkem jakékoliv vlády od vzniku samostatné České republiky. Ani další šéfce tohoto rezortu Miladě Emmerové se nepodařilo obhájit křeslo.

ZDRAVOTNICTVÍ Minulý týden opět potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví je nejslabším článkem jakékoliv vlády od vzniku samostatné České republiky. Ani další šéfce tohoto rezortu Miladě Emmerové se nepodařilo obhájit křeslo.

Odvolání Emmerové přišlo jen několik dní po stávce soukromých lékařů, kterým se nelíbilo, že dostávají peníze od zdravotních pojišťoven až s několikaměsíčním zpožděním. Lékaři také požadovali odchod ministryně zdravotnictví, premiér Jiří Paroubek ale tehdy eventuální odchod Emmerové odmítl. Situace se výrazně změnila poté, co Emmerová nepřistoupila na možnost, že by rezort zdravotnictví řídil Paroubkem prosazovaný šéf České lékařské komory David Rath, a to z pozice jejího náměstka. Poslední kapkou pak bylo zřejmě to, že minulé úterý všech šest dosavadních náměstků nabídlo ministryni svou rezignaci.

KDO BUDE NÁSTUPCEM?

Premiér Paroubek nakonec ministryni odvolal a má za ni údajně dva náhradníky. Jedním z nich je právě Rath a druhým náměstek ministerstva Jiří Koskuba, který do nástupu nového šéfa bude rezort fakticky řídit z pověření vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Toho zase pověřil řízením ministerstva zdravotnictví prezident Václav Klaus. Je ale otázkou, zda by jmenování Ratha ministrem situaci v rezortu uklidnilo. Šéf lékařské komory má totiž mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami mnoho kritiků a odpůrců. Premiér by rád jméno nového ministra sdělil veřejnosti ještě tento týden. Rath navíc musí řešit to, zda by jako ministr zůstal v čele komory, nebo nikoliv. Sám tvrdí, že dlouhodobý souběh funkcí není možný.

CHCEME SCHOPNÉHO MANAŽERA

Sama zdravotnická veřejnost by v čele ministerstva ráda viděla především schopného manažera a výkonného úředníka. Zatím jediným nelékařem na tomto postu byl ekonom Jan Stráský. Poradce ve zdravotnictví Pavel Hroboň soudí, že nový ministr by měl být především schopným úředníkem, který zajistí, aby systém fungoval a situace se nadále zbytečně nezhoršovala. „Žádné zásadní zlepšení ve smyslu reformy systému se totiž nedá stihnout,“ připomněl Hroboň blížící se termín parlamentních voleb. Rath podle jeho slov tyto předpoklady nemá.

Pokud by se Rath ministrem stal, chce chápat tuto funkci jako výzvu, která se neodmítá. Z odborného hlediska sice podporuje zvyšování spoluúčasti pacientů, jako ministr by ale zachoval program ČSSD a na vyšší spoluúčasti by netrval.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít