Elita budoucnosti: kyborgové, kteří řídí svět

29. prosince 2010, 03:53 - Karel Červený
29. prosince 2010, 03:53

Svět budoucnosti nebudou ohrožovat teroristé, ale tzv. „nadlidé“ s mimořádnými schopnostmi. Jejich inteligence bude až trojnásobná a znalosti nepředstavitelné. Změní mocenskou strukturu světa. Donutí ostatní, aby na ně pracovali.

Foto: Intel

Lidé díky vylepšování pomocí genetické manipulace a kmenovými buňkami získají trojnásobnou inteligenci. Díky speciálním čipům s terabytovou pamětí získají znalosti mnoha oborů univerzit. Ale jen ti nejbohatší. Ostatní budou na ně pracovat a často na to ani nepřijdou, že je vede nějaká elita nadlidí. Jak také může člověk s IQ okolo 100 přijít na manipulaci lidí, kteří mají IQ okolo 300.

To není praštěný sci-fi příběh. Nových technologií rychle přibývá. Podle některých odborníků to po roce 2025 začne být poměrně běžná situace. Lidé se postupně budou dělit na tři kategorie:

1. na ty velmi bohaté, kteří si budou moci dovolit udělat z dítěte nesmírně výkonné lidi. Díky genové manipulaci, mozkovým čipům, novým neurostimulantům a přídavným tkáňovým technologiím umožní svým dětem, aby svými schopnostmi předčily ostatní o stovky procent. Půjde o tzv extraligu - desetitisíce lidí na světě, kteří postupně vytvoří novou mocenskou elitu.

2. na bohaté, kteří budou chtít, aby jejich děti zůstaly „přírodními“. Budou svým dětem platit speciální psychologický výcvik, který dokáže probudit mozkové rezervy a zapojit dosud nevyužívané oblasti mozku. Půjde o tzv. první ligu, která se pomocí rozvoje tvořivosti bude neustále snažit srovnávat krok s extraligou.

3. na chudé, kteří musí zůstat přírodními a nerozvinutými, protože jejich mzda nebude na nové technologie stačit a žádná pojišťovna na světě nebude takové věci proplácet. Tak vznikne masa lidí druhé a třetí ligy, která bude na extraligu a první ligu pracovat.

Čipy v mozku

Technologie implantování čipů živým tvorům existuje poměrně dlouho, ale člověku byl RFID čip implantován poprvé v roce 1998. V rámci experimentu, který měl zjistit, zda lze pomocí bezdrátové vysokofrekvenční identifikace sledovat jeho pohyb po budově univerzity, si nechal profesor kybernetiky z Reading University v Londýně, Brian Warwick, implantovat do své paže čip.

Používání čipů v mozku bude brzo běžné. Zatím se vědci učí propojovat čipy s neurologickou tkání do funkčního celku. To je momentálně jediná překážka masového uplatnění. Tedy téměř jediná. Ještě je zde určitý etický ostych. Mnozí vědci se bojí vytvářet z lidí kyborgy. Jiní vědci namítají, že umělé klouby, chlopně, umělé močové měchýře, umělá krev a kardiostimulátory už éru kyborgů dávno začaly.

První vlastník čipu v mozku spustí lavinu zájmu bohatých. V čipech o kapacitě tisíce terabytů budou uloženy znalosti všech oborů a obrovské databáze. S těmito čipy se člověk naučí novému jazyku za pár minut. Získá hluboké znalosti matematiky, kvantové fyziky či archeologie. Studium škol, jak je dnes známe, se pro lidi s čipy stane zbytečné. Studium se změní na výcvik funkční gramotnosti uloženého. To znamená, že se lidé se znalostmi z čipů budou učit, jak je prakticky používat a propojovat s jinými.

Nová elita ušetří deset let školní docházky a bude moci pracovat na nových projektech, na něž ostatní lidé nebudou mentálně stačit. Otázkou je, jaký bude jejich sociální vývoj. Velkou neznámou bude i úroveň emoční inteligence lidí s čipy – tedy mocenské elity. Jestliže se čipy dostanou do rukou diktátorů a teroristů, může být zle. Vlády všech zemí by měly ve školách zavést rozvoj emoční inteligence, čímž se v druhé a třetí generaci významně sníží procento kriminality a zvýší odolnost proti manipulaci mas.

Psychologický výcvik a chemie

Přibývá také nových chemických látek, které dokáží výrazně zlepšovat mozkové funkce. Přibývá možností psychologie a neurologie jak pomocí řízené imaginace, hypnózy a speciálního výcviku koncentrace probudit netušené možnosti podvědomí i vědomí.

Sociální nerovnost se bude zvyšovat

Fiktivní příběh. Píše se rok 2025. Děvčátko přijde ze školy domů s pláčem: „Mami, já jsem největší socka ve třídě. Většina dětí má v mozku čipy. Všechno jim jde snadno, nemusí se vůbec učit. Dokáží úžasně malovat či hrát na cokoliv. A v tělocvičně umí věci, které já nikdy nedokážu.“ Šokovaní rodiče mají dvě možnosti. Buď prodají dům a umožní dítěti implantaci výkonného čipu do mozku či genovou manipulaci. Nebo jej nechají v tzv. druhé lize – méněcenných.

Sociální spravedlnost nikdy nenastane. Proti Paretovu pravidlu 80/20 nelze nic udělat. Jestliže na konci 19. století vlastnilo 25 procent populace 75 procent bohatství a 75 procent populace jen 25 procent bohatství, pak dnes pouhá 2 procenta světové populace vlastní neuvěřitelných 50 procent světového bohatství. Nůžky se stále rozevírají. A nic se s tím nedá dělat.

Autor je předseda Asociace pro rozvoj kreativity a i novačního myšlení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít