Elektronizací zdravotnictví může stát ušetřit

13. března 2010, 01:00 - Jiří Pašek, ředitel akciové společnosti IZIP
13. března 2010, 01:00

Ekonomická krize vrhá stále razantněji temný stín na hospodaření českého zdravotnictví. Reálně hrozí, že zdravotní pojišťovny postupně přijdou o miliardové přebytky, které si našetřily během posledních let.

Aktuálně ztrácejí 800 milionů korun kvůli sníženému výběru pojistného. Již brzy tak může být omezována zdravotní péče a může nastat situace, že pojišťovny začnou posílat platby lékařům se zpožděním.

Evropa stárne – očekává se, že počet Evropanů starších 65 let vzroste do roku 2030 o 40 procent. Přitom podle údajů Českého statistického úřadu čerpají lidé ve věku nad 65 let čtyřikrát více zdravotní péče než ostatní. Až 60 procent všech úmrtí je v důsledku chronických onemocnění, z nichž představují kardiovaskulární nemoci a diabetes 80 procent. Léčba těchto onemocnění je extrémně finančně náročná a dlouhodobá, což výrazně zvyšuje celkové náklady na zdravotní systém.

Zástupce VZP MUDr. Jiří Bílek potvrzuje, že pokud budou mít praktičtí lékaři dostatek validních informací díky rychlejší elektronické výměně dat, tak jejich péče o pacienty bude určitě lepší – kvalitnější bude diagnóza i léčba. S tím podle něj souvisí omezení zbytné péče, přičemž odborné odhady zbytné péče se pohybují mezi 15 až 30 procenty celkových nákladů ve zdravotnictví, jde tedy o více než 60 miliard ročně.

Systém zdravotnictví stojí proto před radikálními změnami. Je nutné racionalizovat stávající kapacity, lépe koordinovat poskytování zdravotní péče, zavést disease management programy a ekonomicky motivovat občany i soukromé subjekty. Podle ekonoma Miroslava Zámečníka není vstup moderních technologií tak bolestivý jako u ostatních nástrojů a jeho výhody jsou znatelné jak na straně lékařů, tak i pacientů. Úspěšná elektronizace již přinesla například ve Španělsku nebo Dánsku úspory stovek milionů eur.

V systému IZIP (Elektronická zdravotní knížka) získává výhodu každý. Zdravotní pojišťovny realizují výraznou finanční úsporu, lékaři rychleji stanoví diagnózu a pacientovi se dostane kvalitnější a často i včasnější léčby, zkrátí se například čekací doba na operaci. Elektronickou zdravotní knížku aktuálně využívá více než 1 330 000 klientů, přičemž do systému IZIP se zapojilo již přes 12 000 lékařů a téměř 7000 zdravotnických zařízení, z toho 66 nemocnic.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít