Elektronizací zdravotnictví může stát ušetřit

13. března 2010, 01:00 - Jiří Pašek, ředitel akciové společnosti IZIP
13. března 2010, 01:00

Ekonomická krize vrhá stále razantněji temný stín na hospodaření českého zdravotnictví. Reálně hrozí, že zdravotní pojišťovny postupně přijdou o miliardové přebytky, které si našetřily během posledních let.

Aktuálně ztrácejí 800 milionů korun kvůli sníženému výběru pojistného. Již brzy tak může být omezována zdravotní péče a může nastat situace, že pojišťovny začnou posílat platby lékařům se zpožděním.

Evropa stárne – očekává se, že počet Evropanů starších 65 let vzroste do roku 2030 o 40 procent. Přitom podle údajů Českého statistického úřadu čerpají lidé ve věku nad 65 let čtyřikrát více zdravotní péče než ostatní. Až 60 procent všech úmrtí je v důsledku chronických onemocnění, z nichž představují kardiovaskulární nemoci a diabetes 80 procent. Léčba těchto onemocnění je extrémně finančně náročná a dlouhodobá, což výrazně zvyšuje celkové náklady na zdravotní systém.

Zástupce VZP MUDr. Jiří Bílek potvrzuje, že pokud budou mít praktičtí lékaři dostatek validních informací díky rychlejší elektronické výměně dat, tak jejich péče o pacienty bude určitě lepší – kvalitnější bude diagnóza i léčba. S tím podle něj souvisí omezení zbytné péče, přičemž odborné odhady zbytné péče se pohybují mezi 15 až 30 procenty celkových nákladů ve zdravotnictví, jde tedy o více než 60 miliard ročně.

Systém zdravotnictví stojí proto před radikálními změnami. Je nutné racionalizovat stávající kapacity, lépe koordinovat poskytování zdravotní péče, zavést disease management programy a ekonomicky motivovat občany i soukromé subjekty. Podle ekonoma Miroslava Zámečníka není vstup moderních technologií tak bolestivý jako u ostatních nástrojů a jeho výhody jsou znatelné jak na straně lékařů, tak i pacientů. Úspěšná elektronizace již přinesla například ve Španělsku nebo Dánsku úspory stovek milionů eur.

V systému IZIP (Elektronická zdravotní knížka) získává výhodu každý. Zdravotní pojišťovny realizují výraznou finanční úsporu, lékaři rychleji stanoví diagnózu a pacientovi se dostane kvalitnější a často i včasnější léčby, zkrátí se například čekací doba na operaci. Elektronickou zdravotní knížku aktuálně využívá více než 1 330 000 klientů, přičemž do systému IZIP se zapojilo již přes 12 000 lékařů a téměř 7000 zdravotnických zařízení, z toho 66 nemocnic.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít