Elektronický platební přízrak

11. srpna 2008, 08:00 - Petra Sýkorová
11. srpna 2008, 08:00

REFORMA JUSTICE - Pouhých 236 žadatelů využilo v červenci možnost návrhu na vydání nového platebního rozkazu elektronickou cestou. Ministerstvo spravedlnosti je přesto novou službou nadšeno. Zdá se však, že lidé, kteří ji mohou anebo musejí využívat, nadšení úředníků nesdílejí.

Elektronický platební rozkaz mají lidé v Česku k dispozici od letošníhočervence. Zpráva o zbrusu nové službě však poněkud zanikla v každodennímmediálním přívalu tragédií, kuriozit a zvířátek. Možná i kvůli tomu si částveřejnosti plete platební rozkaz s příkazem k úhradě.

Platební rozkaz je přitom velmi zajímavá listina. Jde o rozhodnutí, kterésoud vydá buď na základě vlastní úvahy, nebo žádosti žalobce. Uplatňuje sev případech peněžitých pohledávek, o nichž, alespoň na první pohled, není sporu.Má takřka neuvěřitelný transformační potenciál. Za pouhých patnáct dní sez obyčejného kusu papíru, jímž je v okamžiku vzniku, může změnit v dokument,který adresáta připraví třeba o statisíce korun.

Doloží-li žalobce ve svém návrhu dostatečně své tvrzení (kupříkladu smlouvou,fakturou a podobně), že mu žalovaný dluží určitou částku, soud se již nemusízdržovat slyšením žalovaného. Jednoduše vydá platební rozkaz. Žalovanému v němuloží buď aby do patnácti dnů od doručení rozkazu zaplatil žalobci uplatněnoupohledávku, nebo aby v téže lhůtě podal proti platebnímu rozkazu odpor. Dojde-liodpor soudu včas, platební rozkaz se bez dalšího zruší a soud nařídí jednání vevěci. Ovšem platební rozkaz, proti němuž odpor podán nebyl, má účinkypravomocného rozsudku.

Už tento institut sám o sobě soudní řízení značně zjednodušuje a zrychluje.Jeho elektronická podoba by pak měla podle slov ministra znamenat další výraznézlepšení. Využitelná je přitom pro všechny spory, v nichž nebude žalobcepožadovat více než jeden milion korun.

Pomalá cesta k rychlosti

A jak se na elektronický platební rozkaz dívají ti, kteří ho mohou využítnejvíc? Profitem dotázané advokáty zaujala zejména cena elektronického podání.Soudní poplatek se totiž v případě elektronického návrhu snižuje na polovinučástky, kterou je třeba zaplatit za podání papírové. Mnohem méně už všakadvokáti ocenili skutečnost, že bude třeba se smířit s dalším, ne zcelajednoduchým formulářem (k dispozici je na internetových stránkách www.justice.cz v aplikaci ePodatelna).

Další zádrhel pak spočívá v nutnosti doplnit podání zaručeným elektronickýmpodpisem. „Ten jsem míval, ale k ničemu jsem ho nepoužíval, a tak jsem ho zasezrušil,“ vyjádřil se k elektronickému podpisu jeden z oslovených advokátů, kterýsi nepřál být jmenován. Přitom zašel mnohem dál než většina jeho kolegů, kteřío vlastním elektronickém podpisu zatím ani neuvažovali. Ministerstvospravedlnosti však věří, že právě poloviční soudní poplatky by měly advokáty,ale i ostatní občany přesvědčit, aby se začali podepisovat elektronicky.

Jenže neochota praktiků k novým postupům není úplně neopodstatněná. Soudce,který si rovněž nepřál, aby zde bylo jeho jméno uvedeno, přirovnal jednáníministerstva k chování automobilky, která uspořádá reklamní kampaň na nový typvozidla. Pak ale začne prodávat jen některé náhradní díly (elektronický platebnírozkaz), nikoliv auto samotné (eJustice). Nicméně zároveň podotkl, že taksložitý proces, jakým je reforma soudnictví, se bez komplikací může obejít jentěžko.

Oficiální a mnohem umírněnější vyjádření k prvnímu měsíci s elektronickýmplatebním rozkazem poskytl tiskový mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 KryštofJanek: „Význam nové úpravy se naplno projeví teprve po zavedení elektronickéhospisu. Zatím totiž musí být, tak jako doposud, veden spis papírový.“ Podle Jankamají teď soudy paradoxně více práce. „Nově musíme vyhotovovat písemnou podobupříloh, které na soud došly v elektronické podobě. Snížení soudního poplatkuz návrhu na polovinu tak v současné situaci poklesu nákladů na administrativnípráce u soudu neodpovídá,“ říká mluvčí.

Na papíry nezapomeňte

Papírové spisy zřejmě hned tak nahrazeny nebudou. „Proces elektronizace byměl být dokončen do roku 2012. Do té doby se postupně zelektronizují jednotlivéagendy,“ tvrdí mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Dalším nedostatkem zpomalujícím úspěšný rozjezd elektronického platebníhorozkazu jsou povinné datové schránky, do nichž má být elektronický platebnírozkaz doručován. Ty totiž zatím neexistují. Zákon o datových schránkách mánabýt účinnosti až v polovině příštího roku. Do té doby má být elektronickýplatební rozkaz zasílán prioritně v papírové podobě. Elektronický platebnírozkaz tak bude minimálně do příštích prázdnin elektronický spíše jen podlejména.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít