Elektronický platební přízrak

11. srpna 2008, 08:00 - Petra Sýkorová
11. srpna 2008, 08:00

REFORMA JUSTICE - Pouhých 236 žadatelů využilo v červenci možnost návrhu na vydání nového platebního rozkazu elektronickou cestou. Ministerstvo spravedlnosti je přesto novou službou nadšeno. Zdá se však, že lidé, kteří ji mohou anebo musejí využívat, nadšení úředníků nesdílejí.

Elektronický platební rozkaz mají lidé v Česku k dispozici od letošníhočervence. Zpráva o zbrusu nové službě však poněkud zanikla v každodennímmediálním přívalu tragédií, kuriozit a zvířátek. Možná i kvůli tomu si částveřejnosti plete platební rozkaz s příkazem k úhradě.

Platební rozkaz je přitom velmi zajímavá listina. Jde o rozhodnutí, kterésoud vydá buď na základě vlastní úvahy, nebo žádosti žalobce. Uplatňuje sev případech peněžitých pohledávek, o nichž, alespoň na první pohled, není sporu.Má takřka neuvěřitelný transformační potenciál. Za pouhých patnáct dní sez obyčejného kusu papíru, jímž je v okamžiku vzniku, může změnit v dokument,který adresáta připraví třeba o statisíce korun.

Doloží-li žalobce ve svém návrhu dostatečně své tvrzení (kupříkladu smlouvou,fakturou a podobně), že mu žalovaný dluží určitou částku, soud se již nemusízdržovat slyšením žalovaného. Jednoduše vydá platební rozkaz. Žalovanému v němuloží buď aby do patnácti dnů od doručení rozkazu zaplatil žalobci uplatněnoupohledávku, nebo aby v téže lhůtě podal proti platebnímu rozkazu odpor. Dojde-liodpor soudu včas, platební rozkaz se bez dalšího zruší a soud nařídí jednání vevěci. Ovšem platební rozkaz, proti němuž odpor podán nebyl, má účinkypravomocného rozsudku.

Už tento institut sám o sobě soudní řízení značně zjednodušuje a zrychluje.Jeho elektronická podoba by pak měla podle slov ministra znamenat další výraznézlepšení. Využitelná je přitom pro všechny spory, v nichž nebude žalobcepožadovat více než jeden milion korun.

Pomalá cesta k rychlosti

A jak se na elektronický platební rozkaz dívají ti, kteří ho mohou využítnejvíc? Profitem dotázané advokáty zaujala zejména cena elektronického podání.Soudní poplatek se totiž v případě elektronického návrhu snižuje na polovinučástky, kterou je třeba zaplatit za podání papírové. Mnohem méně už všakadvokáti ocenili skutečnost, že bude třeba se smířit s dalším, ne zcelajednoduchým formulářem (k dispozici je na internetových stránkách www.justice.cz v aplikaci ePodatelna).

Další zádrhel pak spočívá v nutnosti doplnit podání zaručeným elektronickýmpodpisem. „Ten jsem míval, ale k ničemu jsem ho nepoužíval, a tak jsem ho zasezrušil,“ vyjádřil se k elektronickému podpisu jeden z oslovených advokátů, kterýsi nepřál být jmenován. Přitom zašel mnohem dál než většina jeho kolegů, kteřío vlastním elektronickém podpisu zatím ani neuvažovali. Ministerstvospravedlnosti však věří, že právě poloviční soudní poplatky by měly advokáty,ale i ostatní občany přesvědčit, aby se začali podepisovat elektronicky.

Jenže neochota praktiků k novým postupům není úplně neopodstatněná. Soudce,který si rovněž nepřál, aby zde bylo jeho jméno uvedeno, přirovnal jednáníministerstva k chování automobilky, která uspořádá reklamní kampaň na nový typvozidla. Pak ale začne prodávat jen některé náhradní díly (elektronický platebnírozkaz), nikoliv auto samotné (eJustice). Nicméně zároveň podotkl, že taksložitý proces, jakým je reforma soudnictví, se bez komplikací může obejít jentěžko.

Oficiální a mnohem umírněnější vyjádření k prvnímu měsíci s elektronickýmplatebním rozkazem poskytl tiskový mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 KryštofJanek: „Význam nové úpravy se naplno projeví teprve po zavedení elektronickéhospisu. Zatím totiž musí být, tak jako doposud, veden spis papírový.“ Podle Jankamají teď soudy paradoxně více práce. „Nově musíme vyhotovovat písemnou podobupříloh, které na soud došly v elektronické podobě. Snížení soudního poplatkuz návrhu na polovinu tak v současné situaci poklesu nákladů na administrativnípráce u soudu neodpovídá,“ říká mluvčí.

Na papíry nezapomeňte

Papírové spisy zřejmě hned tak nahrazeny nebudou. „Proces elektronizace byměl být dokončen do roku 2012. Do té doby se postupně zelektronizují jednotlivéagendy,“ tvrdí mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Dalším nedostatkem zpomalujícím úspěšný rozjezd elektronického platebníhorozkazu jsou povinné datové schránky, do nichž má být elektronický platebnírozkaz doručován. Ty totiž zatím neexistují. Zákon o datových schránkách mánabýt účinnosti až v polovině příštího roku. Do té doby má být elektronickýplatební rozkaz zasílán prioritně v papírové podobě. Elektronický platebnírozkaz tak bude minimálně do příštích prázdnin elektronický spíše jen podlejména.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít