Elektronické knihy: Češi si zatím moc nepočtou

02. září 2009, 04:01 - Jan Němec
02. září 2009, 04:01

Trh s elektronickými knihami se začíná rozhýbávat. E-knihám odborníci věštili velkolepou budoucnost, o jejich rozšíření se ale postarala až společnost Amazon. Zatímco v USA se čtečky e-knih prodávají po statisících, český trh stále dříme.

Autor: amazon.com

Tištěné knihy měly být v dnešní době téměř přežitkem. Tedy alespoň podle předpovědí digitálních nadšenců, kteří už před několika lety odhadovali, že papírové čtivo rychle vytlačí z trhu jeho elektronická podoba. Předpovědi se však nevyplnily, byznys s digitálními knihami se rozjíždí daleko pomaleji.

O významný krok kupředu se postaral až přede dvěma lety americký internetový obchod Amazon. Ten se rozhodl vyjet ze zajetých kolejí e-shopu a vyvinul vlastní čtečku elektronických knih s názvem Kindle. Zároveň s ní rozjel prodej elektronických knih. Přestože už na trhu byla řada čteček od konkurenčních firem jako Sony nebo Bookeen, právě propojení čtečky s pohodlnou možností nákupu obsahu do ní definitivně přesvědčilo uživatele. Výsledkem byl půl milion prodaných přístrojů Kindle v roce 2008. Letos se i díky nové verzi čtečky mají prodeje posunout o řád výš až na několik milionů. Analytik Mark Mahaney ze společnosti Citi Investment Research odhaduje, že v příštím roce mohou tržby z Kindle vzrůst až na 1,2 miliardy dolarů. Tvořily by tak až čtyři procenta z tržeb Amazonu.

Sázka na podnikání s e-knihami se Amazonu vyplatila. Přestože klasické knihy nebudou svými digitálními „sestrami“ jen tak nahrazeny, analytici očekávají v příštích letech strmý růst prodejů e-knih. I proto se snaží na trhu uchytit i další firmy, a to jak se čtečkami, tak s digitálním knižním obsahem. O rostoucím významu elektronických knih ostatně svědčil i loňský ročník největšího knižního veletrhu ve Frankfurtu. Čtečky od Amazonu i Sony se těšily obrovskému zájmu a diskuse o budoucnosti elektronických knih patřily mezi nejsledovanější. Knihkupci totiž doufají, že by e-knihy mohly v budoucnu významně pomoci trhu postiženému klesajícím zájmem lidí o klasické papírové knihy.

Konkurence to bude mít těžké

Situace na trhu elektronických knih do jisté míry připomíná začátky legálního stahování digitální hudby. Také trh s digitální hudbou se rozjížděl pomalu. O jeho rozvoj se zasloužila až společnost Apple se svým stylovým přehrávačem iPod a na něj napojeným obchodem s hudebním obsahem iTunes. Apple si díky jednoduchému nápadu nabídnout zároveň hardware i obsah postupně vybudoval vedoucí pozici na trhu.

Strategie Amazonu je velmi podobná, a není proto divu, že někteří analytici čtečku Kindle nazývají „knižním iPodem“. Také Amazon vyrobil vlastní přístroj a nabídl pro něj zároveň i obsah. Koupě některé z 300 tisíc Amazonem nabízených knih je díky jeho obchodnímu modelu otázkou několika vteřin. Nepotřebujete k tomu počítač, stačí si do čtečky, se kterou je možné připojit se na internet, stáhnout knížky přímo ze stránek Amazonu. Vedle knih navíc Kindle umí listovat i novinami. Amazon proto nabízí předplatné několika deníků, které každé ráno přistanou ve čtečce. Svou roli v růstu trhu s digitálními knihami sehrály jistě i ceny. Za stažení jedné knihy zaplatí uživatel zhruba 10 dolarů.

Slabinou e-knih od Amazonu je však protipirátská ochrana. Ta stejně jako u hudebních souborů omezuje možnost kopírování koupené knihy. Ochrana s sebou přináší jednu nepříjemnost: zakoupenou e-knihou si de facto nikdy nemůžete být jisti. Pokud společnost Amazon například narazí na problémy s autorskými právy, může knihu ze čtečky „na dálku“ vymazat. V jednom případě to už v minulosti učinila.

Přestože se Amazon zaměřil především na trh v anglicky mluvících zemích, nemá ve světě prozatím žádnou významnou konkurenci. Na trh se sice hodlá pustit společnost Google, ta ale zřejmě knižní novinky a bestsellery v nejbližší době nenabídne. Už nyní ve spolupráci s firmou Sony Google zpřístupnil více než milion knih v elektronické podobě. Ty však patří do veřejně přístupných fondů, nechráněných autorskými právy.

Výběr v Česku je zatím malý**

Amazon v Česku svou čtečku Kindle nenabízí. Je sice možné objednat si ji přes internet, obsah v češtině ale v e-shopu Amazon uživatelé nenajdou. Čtenáři však mají na výběr hned několik konkurenčních digitálních čteček.

Cena čtečky Kindle přesahuje 400 dolarů, a našince tak vyjde na více než osm tisíc korun. Vedle možnosti stahování e-knih z internetu je možné přes kabel nahrávat do její paměti i vlastní obsah. Přímo v českých obchodech je pak možnost koupit si konkurenční výrobky od firem Sony a Bookeen. Ani ty ale nejsou levnější: ceny v e-shopech až na jednu výjimku přesahují devět tisíc korun. Nejlevnější čtečkou je tak model Bookeen Cybook GEN3 s cenou těsně pod osm tisíc. Vedle specializovaných čteček však existují i další možnosti listování elektronickou knihou – v kapesním počítači či mobilním telefonu včetně populárního iPhonu.

Pomineme-li možnost stažení nelegálních kopií knih, kterých jsou plné pirátské stránky, jsou možnosti výběru obsahu ještě tristnější než v případě hardwaru. Oficiální obchod s placenými a legálními e-knihami v Česku prozatím neexistuje. Majitelé čteček se tak musejí spoléhat na omezené zdroje. Jedním z největších je server palmknihy.cz. Ten nabízí zdarma ke stažení asi 3600 knih, u nichž vypršela autorská práva. Zájem není zanedbatelný: doposud bylo ze serveru palmknihy.cz staženo více než 5,5 milionu e-knih. Prodejem knih se zabývá také web digibooks.cz. Elektronické knihy nabízel i e-shop Vltava.cz. Ten se ale letos dostal do velk
ých problémů a prodej prozatím ukončil.

Situace se zřejmě jen tak nezmění. S e-knihami prozatím nepočítají ani knihkupci, ani knižní nakladatelství. Například populární Albatros podle mluvčího Radovana Suka v dohledné době vydávání knih v elektronické podobě neplánuje. „Prozatím zůstaneme u klasických tištěných knih,“ tvrdí Suk. Podobně je tomu i u nakladatelství Fragment. Maximum digitalizace jsou u ní podle Ivy Bastlové z PR oddělení CD či DVD přikládaná k tištěným knihám.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít