Elektronické aukce, férovější zakázky?

10. listopadu 2010, 11:04 - Miroslav Řihák
10. listopadu 2010, 11:04

Manažerský panel

Již delší dobu se diskutuje o možnosti zavést elektronické aukce jako povinnou formu nákupu zboží a služeb ve veřejné správě. Zajistily by větší průhlednost, vyšší konkurenci a lepší ceny veřejných zakázek. Před několika měsíci si toto jako cíl vytklo programové prohlášení vlády a myšlenku nedávno znovu oprášila Národní ekonomická rada vlády (NERV).
Elektronické aukce jsou tradičně chápány jako vhodný nástroj pro nákup komodit, mohou ale přinést zlepšení i v oblasti rozsáhlých komplexních projektů, které kromě dodávky komodit zahrnují i služby s vysokou přidanou hodnotou.
Typickým příkladem může být všeobecně velmi komplikovaná oblast IT, ve které se velké investiční projekty veřejné správy často ocitají pod palbou kritiky. Nic totiž nebrání jejich rozdělení na část „nákup komodit“ a na část „systémová integrace“, která vytvoří z daných komodit precizně fungující systém. Nákup komodit je snadno realizovatelný prostřednictvím elektronické aukce. Proces výběrového řízení u systémové integrace je podstatně složitější. Tato část ale tvoří (podle povahy projektu) často jen patnáct až třicet procent celkových nákladů. Jakousi odměnou za složitost pro zadavatele pak je, že v části výběru komodit lze při použití elektronické aukce dosáhnout podstatných úspor.
Česká realita ovšem ukazuje, že většina pokusů směřujících do oblasti zprůhlednění veřejných zakázek byla často znehodnocena velkou řadou výjimek, které bylo možné uplatnit. A tak je potřebné, aby projekty, u kterých by zadavatel tvrdil, že není možné vyčlenit jejich komoditní část, podléhaly přísnějšímu dozoru a například i předchozímu schválení jiné formy soutěže vládou. V opačném případě by zakrátko i elektronické aukce byly jen bezzubým nástrojem.
Popsaný mechanismus by samozřejmě kladl vyšší nároky na schopnost veřejné správy kvalifikovaně poptat oddělené části zakázky. Zcela jistě by se nelíbil velkým dodavatelům, kteří na trhu často vystupují zároveň jako systémoví integrátoři i dodavatelé produktů, a najednou by mohli být nuceni využívat ve svém řešení i konkurenční produkty.
I při správném využití výše uvedených nástrojů samozřejmě stále hrozí oblíbený „fígl“ veřejných zakázek, kterým je účelové využívání hodnotících kritérií ve prospěch určitého dodavatele. To lze eliminovat pouze tím, že všechny informace budou veřejně dostupné, pod dohledem médií a odborné veřejnosti, ale především tím, že vláda ukáže, že to tentokrát myslí s protikorupčními opatřeními opravdu vážně a její ministři je ve svých resortech prakticky naplní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít