Elektronická komunikace

07. července 2003, 00:00 - Generální ředitelství cel
07. července 2003, 00:00

vaše dotazy, naše odpovědiV souvislosti s přechodem na elektronickou formu komunikace mezi firmami a celními úřady dojde za nedlouho k podstatné změně. My, jako doposud schválený dovozce, chceme si tuto pozici udržet.

vaše dotazy, naše odpovědi

V souvislosti s přechodem na elektronickou formu komunikace mezi firmami a celními úřady dojde za nedlouho k podstatné změně. My, jako doposud schválený dovozce, chceme si tuto pozici udržet. Zajímalo by mě, zda je výhodnější zachovat si přenos elektronických dat mezi naší firmou na „vlastních zaměstnancích (deklarantech)“, nebo se odevzdat do rukou některé z mnoha celních agentur? Pravdou je, že nám v této chvíli tyto služby poskytuje jistá celní agentura, ale - i když s jistým odkladem - DPH a případně clo stejně musíme hradit jako firma. Vezmu-li současnou situaci, tak v souladu se záměrem vrcholového vedení firmy máme společnosti, které se zabývají převážně vývozem zboží, a to jak do současných zemí EU, resp. do zemí kandidátských, tak do tzv. třetích zemí. V těchto navíc jsou převážně nakupovány suroviny nutné pro výrobu. Hodláme tyto činnosti sjednotit a tím odstranit práci velkého počtu současných expedičních skladů, kde každý má „svého“ deklaranta. Z toho tedy pramení má výše uvedená otázka, zda přijmout nabídky softwarových společností na služby NCTS a V AN operátora, nebo se dohodnout s jistou celní agenturou.

K vašemu dotazu ve věcí elektronické komunikace mezi firmami a celními úřady sdělujeme, že tato forma komunikace je již dnes předpokladem pro povolování zjednodušených postupů a místního řízení včetně tranzitních operací NCTS. Jak sám uvádíte, jste si této situace vědom, i toho, že tento trend bude nadále pokračovat. Podstata vašeho dotazu však směřuje k tomu, abychom vám doporučili jakou volit koncepci. Zda vlastními prostředky s využitím služeb V AN operátorů, nebo celou tuto činnost smluvně zajistit specializovanou celní agenturou. Znalosti a zkušenosti, které v současné době máme, jsou s oběma variantami. Jsou firmy, které mají zcela nebo téměř zcela vedeno účetnictví včetně skladového, skladovou evidenci a logistiku elektronicky a na tomto jsou postaveny i celní programy. Jiné firmy zase si najmou firmu - tak, jak je to v současné době ve vašem případě - která jim plně zabezpečuje všechny úkony a kontakt s celními úřady. Obě varianty v zásadě fungují a i v zahraničí jsou oba způsoby aplikovány. Rozhodnutí je však vždy na deklarantovi - firmě, která při svém rozhodování zpravidla bere do úvahy rozsah stávajících a budoucích aktivit spojených s celním řízením, množství exportních a importních míst, stupeň elektronizace skladové evidence a skladového účetnictví, úroveň a rozsah logistiky uvnitř i vně firmy, porovnání mzdových i jiných nákladů s náklady za služby celní agentury apod.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít