Elektronická brána do světa úřadů

10. listopadu 2003, 00:00 - ŠTĚPÁNKA MIKEŠOVÁ, it@profit.cz
10. listopadu 2003, 00:00

ZAJÍMÁ VÁS KONTAKT NA OBECNÍ ÚŘAD ZAPADLÉ VESNIČKY KDESI V HORÁCH? STUDOVALI JSTE V ZAHRANIČÍ A NEVÍTE, KDE A JAK POŽÁDAT O UZNÁNÍ VZDĚLÁNÍ V ČESKÉ REPUBLICE? ZJISTÍTE TO NA PORTÁLU VEŘEJNÉ SPRÁVY.

Portál veřejné správy slibuje zjednodušení administrativy

O slavnostním spuštění Portálu veřejné správy(PVS) pro širokou veřejnost jsme již informovali v čísle 44. Stalo se tak v rámci Invexu, měsíc poté, co portál byl zpřístupněn státní a veřejné správě. Na úvodní stránce portálu se dočtete, že smyslem PVS je pomoci občanům v orientaci a komunikaci s úřady veřejné správy. Alespoň tak portál chápe jeho správce - ministerstvo informatiky.

ROZSÁHLÝ INFORMAČNÍ ZDROJ

Součástí portálu jsou informace o jednotlivých úřadech a institucích a návody jak řešit různé životní situace. PVS má zjednodušit administrativu a komunikaci a zajistit jednoduchou a dálkově přístupnou výměnu ověřených informací. Na Portálu nejsou pouze zprávy z ministerstva informatiky. Na přípravě elektronické brány do úředního světa se podílejí všechny rezorty a instituce státní a veřejné správy České republiky. Postupně tak na PVS přibývají informace a v budoucnu přibudou i možnosti, jak některé agendy nutné třeba pro podnikání přes Portál jednoduše, elektronicky vyřešit.

POSÍLEJTE TO ELEKTRONICKY

Transakční části portálu přikládá rezort informatiky velkou důležitost. Jde vlastně o zajištění elektronických podání různých typů dokumentů pro různé úřady. Podnikatelé, ale i běžní občané budou moci formuláře, které nyní musí osobně přinést k přepážce dané instituce, posílat přes internet. Zatím tuto možnost, ve zkušebním provozu Portálu využívá pouze Česká správa sociálního zabezpečení - jde o stahování měsíčních výkazů z malých organizací. Postupem času by se měly možnosti elektronických podání podstatně rozšířit. Zda a kdy se tak stane, mimo jiné závisí na tom, sníží- li se cena elektronického podpisu, který je podmínkou autorizovaných podání. Dosud je možné přes stránky ministerstva financí elektronicky podávat třeba DPH, silniční daň či daň z nemovitosti, některé záležitosti lze elektronickou cestou vyřídit také na ministerstvu práce a sociálních věcí. N a PVS by měly být v budoucnosti dostupné, zcentralizované, všechny zmiňované agendy plus další nové, pro lidi i firmy nezbytné a čas šetřící úkony.

VŠE V JEDNÉ SÍTI

PVS je na adrese www.portal.gov či www.portalverejnespravy.cz nyní ve zkušebním provozu. Rezort informatiky ho buduje postupně, po etapách. V tuto chvíli si lidé mohou nalézt kontakty a řešení určitých situací včetně odkazů na příslušné formuláře v sekcích Občané a Podnikatelé. Kontakty včetně elektronických jsou v Adresáři, přesné znění právních norem lze zjistit v části Zákony, kde jsou kromě platných českých předpisů i směrnice a normy Evropské unie. Když nebudete vědět například jak žádat o řidičský průkaz, pomůže sekce Životní situace. Ve třiceti bodech tu naleznete podrobný postup jak, s kým a kde daný problém vyřešit. Roční provoz stránek bude stát 40 milionů korun, tedy čtyři koruny na obyvatele. Česká republika byla mezi posledními zeměmi vyspělé Evropy, které vlastní portál veřejné správy neměly. Podobné stránky už zřídilo i Slovensko. Podle ministra Vladimíra Mlynáře by je ale český PVS měl překonat. Portál veřejné správy má na českém trhu staršího konkurenta. Stránky s podobnými informacemi už nějaký čas fungují na webové adrese www.statnisprava.cz, kde je jako částečně placenou službu provozuje společnost European Business Enterprise.

PRVNÍ OHLASY

Přestože je portál veřejné správy prakticky v plenkách a zkušební provoz všech projektů vždy slouží k vychytávání chyb, objevily se na internetových diskuzích stovky ohlasů. Od nadšených, podle nichž je portál přesně to, co na českém internetovém území státní správy chybělo, po názory, že „za hodně peněz málo muziky“. Uvidíme, jak dopadnou avizované plány ministerstva informatiky, které se týkají rozšíření služeb portálu. Lidé by je měli pocítit už v příštím roce. Podle nich by PVS měl mimo jiné umožnit bezplatný náhled na informace z katastru nemovitostí, stažení úředních formulářů, přístup k organizační struktuře jednotlivých úřadů aj. Navíc chce Mlynářův rezort portál upravovat dle potřeb a ohlasů jeho návštěvníků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít