Elektroenergetika zažívá v Evropě bouřlivé změny, pokračují akvizice velkých firem

07. července 2003, 00:00 - Roman Cenek, Atlantik Finanční trhy
07. července 2003, 00:00

Liberalizace trhu a prodej státních podílů výrazně ovlivní výrobu a prodej elektřinyVliv v odvětví získávají především velké společnosti, menší firmy jsou na ústupu.V Evropě probíhá v posledních zhruba deseti letech boj o ovládnutí trhu s elektrickou energií, jehož výsledkem bude rozdělení vlivu mezi několik málo společností, resp.

Liberalizace trhu a prodej státních podílů výrazně ovlivní výrobu a prodej elektřiny

Vliv v odvětví získávají především velké společnosti, menší firmy jsou na ústupu.

V Evropě probíhá v posledních zhruba deseti letech boj o ovládnutí trhu s elektrickou energií, jehož výsledkem bude rozdělení vlivu mezi několik málo společností, resp. skupin společností. Celý proces lze rozdělit do dvou fází: (1) fáze realizace akvizic, (2) fáze přeskupování získaných majetkových podílů. V současné době se proces blíží ke konci první fáze, kdy již byla realizována řada akvizic a prostor pro průnik na nová teritoria neovládaná některou ze skupin je velmi malý.

Velcí hráči ještě posílí

Současně ale již dochází k přeskupování majetkových podílů, kdy si jednotlivé skupiny prodávají společnosti a akcie elektroenergetických společností s cílem posílení pozic ve vybraných regionech. Tohle přeskupování bude zřejmě ještě intenzivnější s ohledem na rostoucí tlak na úplné otevření trhů v některých zemích (především ve Francii a ve Švédsku) a s postupem liberalizace trhů v zemích Evropské unie. Pro vznik nových velkých skupin již není na trhu prostor, a proto se budou majetkové podíly přesouvat především mezi dominantními subjekty. Mezi hlavní impulzy, které zahájily tuto konsolidaci sil, patří především liberalizace trhů s elektřinou v jednotlivých zemích a privatizace státních podílů v energetických společnostech. Otevírání trhu s elektřinou konkurenci (liberalizace trhu) neznamená pouze umožnění přístupu jiných společností do přenosových sítí, ale i redukci dominantního postavení velkých společností v rámci určitého regionu. Firmy tak byly nuceny zbavovat se majetku a akciových podílů za účelem snížení svého tržního podílu na domácím trhu a takto získané prostředky investují do koupě majetkových podílů v jiných regionech. Typickým příkladem z posledního období je společnost Enel, která musela rozdělit a prodat významnou část svých výrobních kapacit v Itálii a za získané prostředky realizovala nebo plánuje realizovat významné akvizice v zahraničí (např. ve Španělsku). Svůj podíl na domácím trhu bude muset snížit například i státní společnost Electricite de France. Vzhledem k omezenému počtu akvizičních cílů v Evropě a k limitovanému potenciálu růstu zdejšího trhu hledají managementy investiční příležitosti i v zámoří, přičemž oblíbenými regiony byly v posledních letech země jižní Ameriky a rovněž USA.

Chystá se rozsáhlá privatizace

Privatizace energetických společností je v současné době nejvíce zmiňována v souvislosti se zeměmi střední a východní Evropy (Česká republika, Slovensko, Maďarsko, v poslední době i Polsko), v západní Evropě však soustavně dochází k prodejům menších majetkových společností vlastněných municipalitami. V souvislosti s liberalizací se navíc připravují i dvě velké privatizační akce: prodej stávajícího majoritního podílu státu v italské společnosti Enel a transformace a prodej akcií francouzského státního gigantu Electricite de France. Státem vlastněný je i švédský Vattenfall, další významný hráč na trhu, ten se však v nejbližší době zřejmě privatizovat nebude. Trh s elektrickou energií však neovládají pouze subjekty zaštítěné státem, jak by se mohlo zdát z předchozích odstavců. Mezi největší energetické skupiny patří především německé společnosti E.ON a RWE, které v minulých letech realizovaly významné akvizice (a to nejen v elektroenergetice, ale i v plynárenství a ve vodárenství). Zatímco E.ON plánuje další expanzi v řádu desítek miliard eur, RWE se chce více zaměřit na konsolidaci stávajících majetkových podílů. Relativně velké španělské společnosti Endesa a Iberdrola se v minulosti více orientovaly na jihoamerický trh, a proto je jejich tržní podíl významný pouze ve Španělsku a v Itálii. Iberdrola je navíc nyní sama vnímána jako cíl převzetí některou z energetických skupin. V tabulce uvádíme nejvýznamnější převody majetkových podílů v elektroenergetických společnostech v posledním období. S ohledem na specifika jednotlivých společností se poměrně významně liší i násobky tržeb a vlastního jmění, které byly investoři ochotni při získávání majoritního podílu zaplatit. Z vybraných akvizic byl nejvyšší násobek tržeb zaplacen při transakci, kdy E.ON ovládl švédskou společnost Sydkraft. To je způsobeno tím, že E.ON již velkou část akcií vlastnil a předmětem transakce byl balík pouze 5,3 % akcií Sydkraftu. Zaplacená částka je ovlivněna šíří aktivit kupované společnosti, působností podél celého řetězce (od výroby po prodej) a specifiky daného trhu. Nejvyšší násobky byly v posledních letech placeny za společnosti zabývající se vodárenstvím (vysoké marže) a zpracováním odpadu (vysoký růstový potenciál). Naopak nejnižší násobky byly placeny za společnosti zabývající se distribucí plynu a elektřiny, protože jsou zde realizovány výrazně menší marže.

Vybrané akvizice v energetice

Subjekt Hodnota Hodnota/ Cena/

transakce (mld. EUR) Tržby Vlastní jmění

Skupina REAS ČEZ duben 2003 1,5 0,88 1,35

Interpower Skupina investorů listopad 2002 0,9 1,97 n.a.

Innogy RWE březen 2002 8,9 1,43 5,05

Holdings

Eurogen SPA březen 2002 3,7 2,47 n.a.

Edipower

PowerGen E.ON duben 2001 15,5 2,29 3,59

Hidrocan- EnBW, Ferroatl. duben 2001 3,9 3,34 2,85

tabrico

Sydkraft E.ON únor 2001 8,1 5,05 2,07

LG&E Energy PowerGen prosinec 2000 5,9 2,01 2,83

VEAG HEW prosinec 2000 5,5 2,88 0,57

Tractebel Suez L. de Saux srpen 1999 20,1 1,76 2,02

Poznámky: Hodnota celkem je přepočtena na 100 % majetku společnosti a pro potřeby výpočtu ukazatele Hodnota / Tržby zahrnuje kromě placené části i dluh společnosti. Ukazatel Hodnota / Tržby udává, kolik EUR byl kupující ochoten zaplatit za 1 EURO tržeb. Cena představuje pouze placenou část a na rozdíl od Hodnoty nezahrnuje převzatý dluh. Ukazatel Cena / Vlastní jmění udává, kolik EUR zaplatil kupující za jednotku vlastního jmění. Transakce nerealizované v EURO jsou přepočteny směnnými kurzy platnými v době oznámení.

Zdroje: Bloomberg, společnosti, výpočty ATLANTIK FT

Vodní elektrárna Mohelno.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít