Elektřinu ušetří společný odběratel

05. listopadu 2009, 04:29 - Tomáš Johánek
05. listopadu 2009, 04:29

Lokální distributor pro koncové zákazníky konečně přináší reálnou možnost svobodné volby dodavatele elektrické energie. Firmy v průmyslových zónách či velkých kancelářských budovách tak mohou velmi ušetřit.

Autor: Profit

Od roku 2001 do konce roku 2005 došlo k postupné liberalizaci trhu s elektrickou energií. Cena, kterou v současné době odběratelé platí, zahrnuje náklady na distribuci a cenu vlastní elektřiny. Distribuční ceny určuje Energetický regulační úřad, samotná elektřina však již regulaci nepodléhá.

Distribuci elektřiny provádějí buď regionální distributoři ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PRE distribuce, nebo lokální distributoři. Lokální distributor je subjekt, který se dohodl s vlastníkem území, že na jeho území bude prodávat elektřinu. Místy vhodnými pro zřízení lokální distribuční soustavy jsou průmyslové a logistické parky, obchodní zóny a kancelářské budovy s více nájemci. „Pro koncové zákazníky v těchto objektech to tak přináší konečně reálnou možnost svobodné volby dodavatele elektrické energie,“ říká Petr Chmel, zástupce společnosti Easy Power, která se zabývá mimo jiné poradenstvím v oblasti distribuce elektrické energie.

Majitel objektu může zajistit nižší ceny

V současné době je obvyklé, že odběratelem elektřiny a distribuce je majitel objektu, který pak veškeré náklady rozúčtovává svým nájemcům. V případech, kdy majitel objektu je odběratelem z vysokého napětí, poskytuje svým nájemcům v konečném přeúčtování nižší cenu za distribuci, než jakou by hradili při připojení k nízkému napětí. Do letošního roku byla tato „sleva“ tak výrazná, že pokryla i rozdíly v cenách za elektřinu od jednotlivých dodavatelů na našem trhu.

Od letošního roku, kdy se objevily výrazné rozdíly v cenách elektřiny od jednotlivých obchodníků, to již zdaleka nemusí být pravda. „Nájemci objektů, které jsou provozovány jako lokální distribuční síť, si s jeho provozovatelem sami uzavírají smlouvy na dodávku distribuce a sami mají možnost si zvolit svého dodavatele elektřiny,“ zdůrazňuje Chmel.

Soustavu si lze rovněž pronajmout**

V druhém případě, kdy objekt je již postaven a provozován, nebo ze strategických důvodů, kdy se investor rozhodne mít distribuční síť uvnitř objektu ve svém majetku, je možné při dodržení určitých technických zásad a podmínek tuto soustavu provozovat oprávněným subjektem formou pronájmu. Tento způsob má pro vlastníka nemovitostí kromě jiného tu výhodu, že pronajme a následně realizuje výnos i z těchto nutných investic, které při klasickém řešení zůstávaly ležet ladem a nepřinášely žádný výnos.

„Výnosnost těchto pronájmů v porovnání k vynaloženým investicím bývá minimálně stejná či vyšší než výnosy dosahované z pronájmu vlastních ploch a prostor,“ říká Chmel. V obou těchto případech se vlastník nemovitosti oprostí od neproduktivních a v konečném důsledku ne vždy příjemných činností, jako jsou rozúčtování, fakturace a někdy i následné vymáhání plateb za dodávky energie.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít