Elektřina zlevní, plyn podraží

18. listopadu 2002, 00:00 - Josef Škoda, čtk
18. listopadu 2002, 00:00

Levnějšího proudu se od ledna asi nedočkají jen Jihočeši Poprvé v historii České republiky elektrický proud od ledna zlevní, popřípadě se jeho cena pro občany nezmění. Energetický regulační úřad (ERÚ) počátkem minulého týdne oznámil, že pět z osmi distribučních společností zlevní od Nového roku elektřinu pro občany.

Levnějšího proudu se od ledna asi nedočkají jen Jihočeši

Poprvé v historii České republiky elektrický proud od ledna zlevní, popřípadě se jeho cena pro občany nezmění.

Energetický regulační úřad (ERÚ) počátkem minulého týdne oznámil, že pět z osmi distribučních společností zlevní od Nového roku elektřinu pro občany. Jak uvedla mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová, největší zlevnění elektřiny, a to o 9,1 procenta, úřad stanovil Jihomoravské energetice. T amní domácnost, která má přímotop a používá proud k ohřevu vody a vaření, příští rok tedy ušetří asi 1800 korun, zatímco letos zaplatí za elektřinu asi 20 000 korun. Severomoravská energetika sníží cenu elektřiny o 8,8 procenta. Severočeská energetika zlevní průměrně o 5,6 procenta. Domácnost s letošní platbou 20 000 Kč tedy za příští rok ušetří asi 1100 korun. V ýchodočeská energetika bude mít od ledna pro občany ceny nižší o 3,1 procenta. Pražská energetika zlevní o 1,7 procenta. Pražská domácnost s přímotopem, ohřívající vodu a vařící na elektřině, tedy v roce 2003 ušetří asi 340 korun.

Zlevňování elektřiny podpoří i ČEZ

Levnější elektřinu budou mít od ledna podle tisku asi i domácnosti v západočeském a středočeském kraji, přestože regulační úřad oznámil, že se zde cena měnit nebude. Elektrárenská společnost ČEZ totiž vzápětí prohlásila, že v těchto regionech sama prosadí zlevnění proudu v průměru po pěti procentech. ČEZ chce dále více zlevnit proud pro lidi ve východních Čechách, kde mají ceny podle ERÚ klesnout o 3,1 procenta. ČEZ hodlá cenu snížit o další dvě procenta. „Snížení elektřiny se v roce 2003 dočkají domácnosti díky dodávkám Duhové energie,“ sdělil mluvčí ČEZ Daniel Častvaj. Elektrárenský gigant má výše zmíněné firmy do konce roku majetkově ovládnout, a chce tak snížení cen prosadit. Jediným distributorem, který zákazníky nepotěší, bude Jihočeská energetika, jež nechá podle ERÚ ceny nezměněny. „Pokles cen elektřiny indikoval od ledna jak výrobce ČEZ, tak i samotný ERÚ,“ podotkl ke zlevnění Roman Cenek z Atlantik FT.

Plynárny klienty nepotěší

Sektor plynárenství oproti tomu zaznamená od Nového roku mírné zdražení. Ceny plynárenských distribučních společností se pro všechny konečné zákazníky zvýší v průměru o 4,8 procenta a ceny zemního plynu prodávaného T ransgasem distributorům vzrostou o 6,2 procenta. T uzemské domácnosti budou mít od ledna plyn dražší v průměru o čtyři procenta, a to po letošních zlevněních v dubnu a říjnu o 8,2 a 7,4 procenta. Plně plynofikovaný rodinný domek, který podle posledního tarifu platil ročně přibližně 25 000 korun, tedy nyní za měsíc zaplatí asi o 85 korun více. Konkrétní změny cen plynu pro jednotlivé distribuční společnosti ERÚ zatím nezveřejnil.

Příliš drahá ropa

Důvodem k podražení plynu od Nového roku je podle regulátora zvýšení cen ropných produktů a mírné zhoršení kurzu koruny vůči dolaru. Ceny plynu určuje ERÚ každého čtvrt roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a…
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít