Elektřina zlevní, plyn podraží

18. listopadu 2002, 00:00 - Josef Škoda, čtk
18. listopadu 2002, 00:00

Levnějšího proudu se od ledna asi nedočkají jen Jihočeši Poprvé v historii České republiky elektrický proud od ledna zlevní, popřípadě se jeho cena pro občany nezmění. Energetický regulační úřad (ERÚ) počátkem minulého týdne oznámil, že pět z osmi distribučních společností zlevní od Nového roku elektřinu pro občany.

Levnějšího proudu se od ledna asi nedočkají jen Jihočeši

Poprvé v historii České republiky elektrický proud od ledna zlevní, popřípadě se jeho cena pro občany nezmění.

Energetický regulační úřad (ERÚ) počátkem minulého týdne oznámil, že pět z osmi distribučních společností zlevní od Nového roku elektřinu pro občany. Jak uvedla mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová, největší zlevnění elektřiny, a to o 9,1 procenta, úřad stanovil Jihomoravské energetice. T amní domácnost, která má přímotop a používá proud k ohřevu vody a vaření, příští rok tedy ušetří asi 1800 korun, zatímco letos zaplatí za elektřinu asi 20 000 korun. Severomoravská energetika sníží cenu elektřiny o 8,8 procenta. Severočeská energetika zlevní průměrně o 5,6 procenta. Domácnost s letošní platbou 20 000 Kč tedy za příští rok ušetří asi 1100 korun. V ýchodočeská energetika bude mít od ledna pro občany ceny nižší o 3,1 procenta. Pražská energetika zlevní o 1,7 procenta. Pražská domácnost s přímotopem, ohřívající vodu a vařící na elektřině, tedy v roce 2003 ušetří asi 340 korun.

Zlevňování elektřiny podpoří i ČEZ

Levnější elektřinu budou mít od ledna podle tisku asi i domácnosti v západočeském a středočeském kraji, přestože regulační úřad oznámil, že se zde cena měnit nebude. Elektrárenská společnost ČEZ totiž vzápětí prohlásila, že v těchto regionech sama prosadí zlevnění proudu v průměru po pěti procentech. ČEZ chce dále více zlevnit proud pro lidi ve východních Čechách, kde mají ceny podle ERÚ klesnout o 3,1 procenta. ČEZ hodlá cenu snížit o další dvě procenta. „Snížení elektřiny se v roce 2003 dočkají domácnosti díky dodávkám Duhové energie,“ sdělil mluvčí ČEZ Daniel Častvaj. Elektrárenský gigant má výše zmíněné firmy do konce roku majetkově ovládnout, a chce tak snížení cen prosadit. Jediným distributorem, který zákazníky nepotěší, bude Jihočeská energetika, jež nechá podle ERÚ ceny nezměněny. „Pokles cen elektřiny indikoval od ledna jak výrobce ČEZ, tak i samotný ERÚ,“ podotkl ke zlevnění Roman Cenek z Atlantik FT.

Plynárny klienty nepotěší

Sektor plynárenství oproti tomu zaznamená od Nového roku mírné zdražení. Ceny plynárenských distribučních společností se pro všechny konečné zákazníky zvýší v průměru o 4,8 procenta a ceny zemního plynu prodávaného T ransgasem distributorům vzrostou o 6,2 procenta. T uzemské domácnosti budou mít od ledna plyn dražší v průměru o čtyři procenta, a to po letošních zlevněních v dubnu a říjnu o 8,2 a 7,4 procenta. Plně plynofikovaný rodinný domek, který podle posledního tarifu platil ročně přibližně 25 000 korun, tedy nyní za měsíc zaplatí asi o 85 korun více. Konkrétní změny cen plynu pro jednotlivé distribuční společnosti ERÚ zatím nezveřejnil.

Příliš drahá ropa

Důvodem k podražení plynu od Nového roku je podle regulátora zvýšení cen ropných produktů a mírné zhoršení kurzu koruny vůči dolaru. Ceny plynu určuje ERÚ každého čtvrt roku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít