Elektřina zlevní, plyn podraží

18. listopadu 2002, 00:00 - Josef Škoda, čtk
18. listopadu 2002, 00:00

Levnějšího proudu se od ledna asi nedočkají jen Jihočeši Poprvé v historii České republiky elektrický proud od ledna zlevní, popřípadě se jeho cena pro občany nezmění. Energetický regulační úřad (ERÚ) počátkem minulého týdne oznámil, že pět z osmi distribučních společností zlevní od Nového roku elektřinu pro občany.

Levnějšího proudu se od ledna asi nedočkají jen Jihočeši

Poprvé v historii České republiky elektrický proud od ledna zlevní, popřípadě se jeho cena pro občany nezmění.

Energetický regulační úřad (ERÚ) počátkem minulého týdne oznámil, že pět z osmi distribučních společností zlevní od Nového roku elektřinu pro občany. Jak uvedla mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová, největší zlevnění elektřiny, a to o 9,1 procenta, úřad stanovil Jihomoravské energetice. T amní domácnost, která má přímotop a používá proud k ohřevu vody a vaření, příští rok tedy ušetří asi 1800 korun, zatímco letos zaplatí za elektřinu asi 20 000 korun. Severomoravská energetika sníží cenu elektřiny o 8,8 procenta. Severočeská energetika zlevní průměrně o 5,6 procenta. Domácnost s letošní platbou 20 000 Kč tedy za příští rok ušetří asi 1100 korun. V ýchodočeská energetika bude mít od ledna pro občany ceny nižší o 3,1 procenta. Pražská energetika zlevní o 1,7 procenta. Pražská domácnost s přímotopem, ohřívající vodu a vařící na elektřině, tedy v roce 2003 ušetří asi 340 korun.

Zlevňování elektřiny podpoří i ČEZ

Levnější elektřinu budou mít od ledna podle tisku asi i domácnosti v západočeském a středočeském kraji, přestože regulační úřad oznámil, že se zde cena měnit nebude. Elektrárenská společnost ČEZ totiž vzápětí prohlásila, že v těchto regionech sama prosadí zlevnění proudu v průměru po pěti procentech. ČEZ chce dále více zlevnit proud pro lidi ve východních Čechách, kde mají ceny podle ERÚ klesnout o 3,1 procenta. ČEZ hodlá cenu snížit o další dvě procenta. „Snížení elektřiny se v roce 2003 dočkají domácnosti díky dodávkám Duhové energie,“ sdělil mluvčí ČEZ Daniel Častvaj. Elektrárenský gigant má výše zmíněné firmy do konce roku majetkově ovládnout, a chce tak snížení cen prosadit. Jediným distributorem, který zákazníky nepotěší, bude Jihočeská energetika, jež nechá podle ERÚ ceny nezměněny. „Pokles cen elektřiny indikoval od ledna jak výrobce ČEZ, tak i samotný ERÚ,“ podotkl ke zlevnění Roman Cenek z Atlantik FT.

Plynárny klienty nepotěší

Sektor plynárenství oproti tomu zaznamená od Nového roku mírné zdražení. Ceny plynárenských distribučních společností se pro všechny konečné zákazníky zvýší v průměru o 4,8 procenta a ceny zemního plynu prodávaného T ransgasem distributorům vzrostou o 6,2 procenta. T uzemské domácnosti budou mít od ledna plyn dražší v průměru o čtyři procenta, a to po letošních zlevněních v dubnu a říjnu o 8,2 a 7,4 procenta. Plně plynofikovaný rodinný domek, který podle posledního tarifu platil ročně přibližně 25 000 korun, tedy nyní za měsíc zaplatí asi o 85 korun více. Konkrétní změny cen plynu pro jednotlivé distribuční společnosti ERÚ zatím nezveřejnil.

Příliš drahá ropa

Důvodem k podražení plynu od Nového roku je podle regulátora zvýšení cen ropných produktů a mírné zhoršení kurzu koruny vůči dolaru. Ceny plynu určuje ERÚ každého čtvrt roku.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít