Elektrický kamarádšoft

03. července 2009, 13:30 - Vadim Fojtík
03. července 2009, 13:30

Skupina J&T koupí aktiva International Power, část obratem prodá společnosti ČEZ

Investiční skupina J&T razantně posílila své postavení v české energetice. Firma koupila veškerá tuzemská aktiva firmy International Power. Britská společnost, která opouští český trh kvůli světové ekonomické krizi, oznámila, že za svůj majetek v Česku dostane 738 milionů liber, tedy zhruba 22,4 miliardy korun. Teplárny pro ČEZ Skupina J&T získá od britské firmy stoprocentní podíl v International Power Opatovice a její akciové podíly ve společnostech Pražská teplárenská (PT) a Energotrans. Jenže tím majetkové změny v české energetice nekončí. J&T současně oznámila, že 48,67 procenta akcií PT obratem „střelí“ energetické firmě ČEZ. Pražská teplárenská zásobuje teplem hlavní město Prahu a současně ovládá firmu Energotrans, jež provozuje elektrárnu Mělník I. V jejím těsném sousedství chystá ČEZ výstavbu další elektrárny na zemní plyn, která krom proudu bude vyrábět i teplo. Energetický kolos si tak nákupem akcií zajistil odbyt pro část produkce v nové elektrárně. Za kolik ČEZ podíl koupil, ani další podrobnosti transakce, jež má být uzavřena v nejbližších měsících, zveřejněno nebylo. Analytik firmy Atlantik FT Petr Novák částku s ohledem na loňské hospodářské výsledky PT odhadl na 8,8 miliardy korun.
Teplárenská transakce mezi ČEZ a J&T jen potvrzuje úzkou spolupráci obou společností v energetice z posledních měsíců. Severočeské doly, dceřiná firma ČEZ, společně s J&T nedávno koupily zhruba za 11,3 miliardy korun německé hnědouhelné doly Mibrag. ČEZ se měl společně s J&T ucházet i o aktiva International Power. Jenže jak uvedly zdroje týdeníku EURO, vedení polostátní firmy se obávalo, že by takový nákup neschválil antimonopolní úřad. „Firmy se nakonec dohodly, že J&T půjde do tendru samostatně a pokud uspěje, prodá ČEZ podíl v Pražské teplárenské,“ uvedl dobře informovaný zdroj. Uhlaři se zlobí Skupina J&T by však měla s oslavou miliardové transakce chvilku počkat. Neúspěšný uchazeč o aktiva International Power společnost Czech Coal (CC) totiž oznámil, že si hodlá na průběh transakce stěžovat u evropského a českého antimonopolního úřadu. A to ze dvou důvodů: Czech Coal tvrdí, že by prodej aktiv příliš posílil dominantní postavení J&T a ČEZ na regionálních trzích. CC si navíc stěžuje, že se tendru na prodej aktiv nemohl zúčastnit. Firma sice připravila svoji nabídku, ale než ji mohla prodávající straně předložit ve stanoveném termínu, byla oznámena transakce mezi J&T a britským koncernem. „Litujeme, že jsme společnosti International Power nemohli předložit naši nabídku, jež přitom byla konkurenceschopná,“ upozornil spolumajitel Czech Coal Petr Pudil. A dodal: „Další případ společného postupu skupin ČEZ a J&T považujeme za nepříznivý pro český trh a zákazníky.“ Pro Czech Coal musí být ostatně vítězství J&T v bitvě o aktiva International Power těžko stravitelnou porážkou. Vztahy mezi čelnými představiteli obou firem jsou notně napjaté. Stačí zmínit mediální přestřelku, v níž se navzájem obviňovali, kdo více ovlivňuje složení vlády Jana Fischera. Czech Coal je krom jiného druhým největším producentem hnědého uhlí v ČR. * BOX Energetický vzestup**
Tažení finanční skupiny J&T českou energetikou pokračuje. Přitom ještě před několika lety firma v oboru nepůsobila. Vše odstartoval nákup 41procentního podílu ve firmě Pražská energetika. Dnes J&T ovládají krom zmíněného podílu i producenty elektřiny United Energy a Plzeňskou energetiku či obchodníky s elektřinou První energetickou a UET. Skupina navíc oznámila, že chce do roku 2012 investovat 20 až 25 miliard korun do navýšení instalované výrobní kapacity svých elektroenergetických zdrojů na 1000 megawatt. J&T společně s investorskou skupinou PPF vytváří nový holding, do něhož vloží svá aktiva z oblasti energetiky a průmyslu. V novém uskupení s názvem Energetický a průmyslový holding bude mít J&T a PPF shodně 40procentní podíl, zbývajících 20 procent ovládne Daniel Křetínský. Do nově vzniklého holdingu budou pravděpodobně převedena i aktiva, která J&T koupila od International Power.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít