Elektrárny na klíč zase v kurzu

14. dubna 2008, 00:00 - Petr Bayer
14. dubna 2008, 00:00

INVESTIČNÍ CELKY - Dodavatelé investičních celků loni zvýšili objem zakázek o desítky procent. Jenže velké strojírenské firmy nestíhají vyrábět a volné kapacity hledají u subdodavatelů. I menší firmy se tak mohou dostat k velmi lukrativním kontraktům.

Dodávky investičních celků, jako jsou elektrárny nebo cementárny, patřily vždy mezi chloubu českého strojírenství. Po dlouhém období velkého propadu nyní tento obor prožívá znovuzrození. „Dokonce se začínáme setkávat se situací, že dodavatelé mají naplněny kapacity a velmi obtížně hledají další zdroje na uspokojení poptávky. To platí bez rozdílu pro projekční, výrobní i realizační činnosti,“ odkrývá současnou hektickou situaci Milan Hlinovský, ředitel Sdružení dodavatelů investičních celků. Ta hájí zájmy 16 společností z tohoto oboru s ročními tržbami kolem 90 miliard korun.

Energetika v sedle

Největší boom zažívají zakázky od energetických společností, a to jak z oblasti klasické, tak i jaderné technologie. Obnovou a výstavbou procházejí řady bloků tepelných elektráren v tuzemsku, další možnosti jsou v účasti na výstavbě či dostavbě jaderných zařízení například na Slovensku a v Bulharsku. Lze též předpokládat, že dojde k rozšíření jaderné elektrárny Temelín o další dva bloky.

„Určitě se budeme ucházet o dodávky na investičních aktivitách ČEZ v zahraničí,“ hlásá Hlinovský. S tepelnou elektrárnou míří do Ruska například zlínská společnost PSG International. Měla by ji postavit u města Kurgan v přepočtu za pět miliard korun, což bude jedna z největších stavebních zakázek české firmy v Rusku. „S investorem jsme smlouvu právě podepsali, nyní se má připojit ještě podpis financující banky,“ prohlašuje ředitel divize Power skupiny PSG Jiří Horáček. Od loňska již firma v ruském Krasavinu staví tepelnou elektrárnu o výkonu 70 megawattů za téměř dvě miliardy korun.

Příznivý vývoj je však i v dalších komoditách, jako jsou třeba cementárny, pivovary, cukrovary, mlékárny. Modernizace čeká rovněž domácí i zahraniční petrochemický průmysl.

Zakázky stouplym o 60 procent

Nebývalý rozmach zájmu o strojírenská zařízení pociťuje rovněž obrozené ČKD Group. „Dodávky investičních celků patří mezi nejdůležitější zakázky v portfoliu,“ potvrzuje generální ředitel skupiny Jan Musil. Nově získané kontrakty v loňském roce stouply o 60 procent na 8,2 miliardy korun, z toho investiční strojírenství zvýšilo svůj podíl z 52 na 64 procent. Hlavní záběr představují energetika a infrastruktura a také netradiční technologie obnovitelných zdrojů. „V současnosti máme v této oblasti rozjednáno několik velmi zajímavých projektů v zahraničí,“ tvrdí Musil.

ČKD více než polovinu produkce exportuje do Ruska a na Ukrajinu, Indie, arabského světa a Latinské Ameriky. K nejvýznamnějším zakázkám v současnosti patří kyslíkárna Bokaro v Indii, zásobníkové stanice pro plyn společnosti Lukoil nebo kogenerační paroplynová elektrárna v Tatarstánu v Rusku. V tuzemsku jde o dodávky pro infrastrukturu hlavního města Prahy a lihovaru v Kolíně. Zajímavými obchodními případy jsou polovodičové technologie mířící do Švýcarska a USA nebo napájecí systémy pro nový termojaderný reaktor Akademie věd ČR. Další významné projekty chystají i obchodní společnosti jako Škodaexport, například v Africe a Asii, či Technoexport, který má tradiční vazby na ropný průmysl v Iráku.

HLAVNÍ DODAVATELÉ INVESTIČNÍCH CELKŮ

AZAS Invest

ČKD Praha DIZ

Elektrostav Koudela

Komerční banka

Královopolská RIA

Mostro

Nova Partner

PSG International

Siemens Engineering

Sigma Energo Engineering

Škoda JS

Technoexport

Vítkovice - Heavy Machinery

Ústav jaderného výzkumu Řež

ZVU POTEZ

ZVVZ - ENVEN Engineering

Obr se bez malých neobejde

Menší firmy jsou žádanými subdodavateli určitých částí celé továrny, takže nemusí disponovat kompletním know-how ani velkými financemi, které sežene hlavní dodavatel. „Kromě toho malé firmy dokážou vyplnit ten segment trhu, o který není u velkých firem až takový zájem. Může to být oblast služeb, především těch speciálních,“ radí Hlinovský.

Určitou nevýhodou tohoto byznysu je však obtížné navázání trvalejších vztahů, což by slabším subjektům přineslo „existenční jistotu“. Dodávky investičních celků totiž často provázejí výběrová řízení, a to i na subdodávky, a tím vyšší náklady, místo aby je bylo možné snížit dlouhodobější spoluprací. „Nakupujeme především výkovky a odlitky, potrubní systémy, systémy kontroly a řízení, parní a plynové turbíny, speciální armatury a ventily, kotle a tlakové nádoby, procesní výměníky, procesní technologie,“ vyjmenovává široký okruh možností Musil.

ČKD shání bezmála tři čtvrtiny výkonů mimo vlastní strukturu, v místě dodávek hledá i stavební a montážní subjekty. Řádově jde o stovky firem, jež situace staví do výhodné pozice. „Nyní dodavatelé v rámci současného přetlaku poptávek při jednáních výrazně přitvrdili,“ prozrazuje Musil. Kritériem při výběru jsou cena, dodací lhůty, kvalita, reference, platební podmínky a garance.

Tržby ČKD by se měly v nejbližších letech zdvojnásobit na deset miliard korun, z toho investiční dodávky budou činit tři čtvrtiny, a počet zaměstnanců zvýší o stovky na 1850 lidí. „Dodávky investičních celků představují průmyslové odvětví s nejvyšší mírou přidané hodnoty a každé zemi zajišťují vysoký stupeň konkurenceschopnosti,“ míní Jan Musil.

Peníze přináší vítr

Vítr do plachet chytila mezi subdodavateli strojírenská skupina Wikov Industry, jež vyrábí v Hronově a Plzni. Společnost na trh dodává průmyslové převodovky pro turbíny, důlní stroje, cementářské nebo cukrovarnické mlýny, lodě či těžební zařízení. Pro své výrobky získala odběratele v tuzemsku, třeba ČEZ, hnědouhelné těžební společnosti nebo ČKD, v zahraničí pak General Electric, Alstom nebo Siemens. „Za průlomovou považujeme především zakázku na 50 kusů převodovek pro větrné elektrárny do Číny za více než 440 milionů korun,“ zdůrazňuje obchodní ředitel Wikov Industry Ondřej Soukup.

Další zakázky firma uzavřela v Jižní Koreji, v jednání jsou dodávky do Kanady. „Exportní potenciál převodovek pro větrné elektrárny je značně vysoký,“ dodává. Bonbonkem jsou převodová soustrojí pro těžká důlní vozidla v Austrálii vážící přes 250 tun. V tuzemsku se uchytily především převodovky pro vodní turbíny a velká rypadla v dolech. Firma založila společný podnik Scana Wikov v Norsku, kam dodává převodovky pro ropné plošiny. „Náš norský partner má také velmi dobré vazby na americké společnosti, dodávající technologie získávání ropy okolo Mexického zálivu, z čehož pro nás plynou další možnosti dodávek,“ předestírá Soukup. Přetlak poptávky a z toho pramenící nedostatek výrobních kapacit hraje dodavatelům do karet, jestliže rozhodující je rychlost, a to i za vyšší cenu. Wikovu se dokonce vyplatí hledat další producenty výkovků na Ukrajině, v Rusku nebo Číně. Celá skupina Wikovu zaměstnává asi 650 lidí, tržby poprvé v historii přesáhnou miliardu korun.

A opět – nejsou lidi

Tato písnička je již obehraná jako stará gramofonová deska s největším šlágrem. Když už jsou vcelku příznivé podmínky financování náročných projektů, skřípe to v nedostatku kvalifikovaných techniků.

„Devastace učňovského školství vedla k tomu, že chybí kvalitní řemeslné pracovní síly a některá řemesla mizí úplně,“ stěžuje si Hlinovský. Totéž podle něj platí i o projektantech. Důvody jsou nasnadě: jednak předchozí propad poptávky, kdy firmy neměly potřebu odborníky vychovávat, a také malá atraktivita těchto povolání. „Věřím však, že současná příznivá situace na trhu investičních celků nalezne dostatek šikovných českých rukou a mozků, které umožní našim dodavatelským firmám se na tomto náročném trhu uplatnit,“ doufá ředitel Hlinovský.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít