Elektrárenská společnost chce expandovat do zahraničí

10. března 2003, 00:00 - Připravil Vít Smrčka, smrcka@profit.cz
10. března 2003, 00:00

Na společném evropském trhu bude ČEZ patřit ke středně velkým hráčům.Po dodržení vládního usnesení z poloviny loňského roku o propojení výroby a prodeje elektřiny volá ČEZ. "Musíme mít přístup k zákazníkům," tvrdí generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl v souvislosti s budoucností elektrárenské společnosti a jejími investičními záměry.

Na společném evropském trhu bude ČEZ patřit ke středně velkým hráčům.

Po dodržení vládního usnesení z poloviny loňského roku o propojení výroby a prodeje elektřiny volá ČEZ. „Musíme mít přístup k zákazníkům,“ tvrdí generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl v souvislosti s budoucností elektrárenské společnosti a jejími investičními záměry.

Britové ztratili Londýn

Připomíná fakt, že společnost British Energy ztratila distribuci elektřiny pro Londýn, a to ji uvrhlo do vážných ekonomických problémů. Zásobování Londýna získala francouzská EDF. Velké energetické společnosti se snaží vlastnit řetězec kapacit od výroby až po distribuční sítě, umožňující prodej konečným zákazníkům. V současnosti ČEZ očekává rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který ji má povolit realizovat vládního usnesení. ČEZ na základě rozhodnutí vlády by měl od státu koupit majoritu v pěti distribučních společnostech a menšinové podíly ve třech distribučních firmách (vznikl by tak tzv. superČEZ). ÚHOS v prosinci loňského roku sice nezamítl propojení s distributory, ale ve svých podmínkách stanovil, že ČEZ bude muset jednu z pěti získaných distribučních společností do roka prodat. Elektrárenská společnost se proti rozhodnutí antimonopolního úřadu odvolala. „Antimonopolní úřad si začal hrát na vládu. Nemůže vytvářet koncepci české energetiky,“ upozornil jeden z nejmenovaných odborníků na to, že ÚOHS překročil své pravomoci. Patří ke skupině odborníků, kteří tvrdí, že po liberalizaci vznikne v Evropě společný trh s elektřinou, a tak konkurenční vztahy je třeba nahlížet již nyní z celoevropského hlediska. Na evropském trhu bude ČEZ i po spojení s distributory patřit pouze ke středně velkým hráčům.

Hüner musel odejít

Konkurence superČEZ se ale obávají někteří nezávislí výrobci elektřiny. Teplárenské zdroje vyrábějící vedle tepla také elektřinu většinou ovládli v minulých letech zahraniční investoři. Ke kritikům propojení výroby elektřiny a její distribuce se připojily i některé distribuční společnosti. To byl také jeden z důvodů, proč nedávno odvolal Fond národního majetku z vedení Severomoravské energetiky (SME) jejího generálního ředitele Tomáše Hünera. SME se snažila vstoupit do řízení ÚHOS a zde bránit propojení ČEZ s distribučními společnostmi. Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem SME se stal Jaroslav Veselský, bývalý ředitel Moravskoslezských tepláren. Kromě Hünera byli odvoláni z představenstva ředitel strategie SME Petr Ivánek a člen vedení František Adamec. Veselský po svém nástupu do funkce mimo jiné kritizoval bývalý management, že věnoval příliš mnoho času pokusům o korekci vládní koncepce integrace, zatímco se mohl poohlížet po přeshraniční spolupráci. „Mrzí mě to, protože kdybych odešel za manažerské chyby, tak to beru jako spravedlivé. Ale tak si připadám jako výstraha pro všechny, kteří mají jiný názor než ten, který je žádoucí,“ uvedl pro ČTK Hüner po svém odvolání z vedení SME.

Elektrárenská firma se ohlíží po sousedech

ČEZ předpokládá, že jestliže se mu podaří fúze s distributory, byl by také schopen expandovat do okolních zemí. Největší možnosti pro rozšíření aktivit vidí v jižním Polsku a Maďarsku. Nebrání se ani Slovensku. Vhodné příležitosti hledá v Rakousku a Německu. Značné možnosti nabízí jihovýchodní Evropa, kde se budou privatizovat distribuční a elektrárenské společnosti. Do této oblasti zatím pronikla firma Coal Energy, v níž má ČEZ společně s hnědouhelnými doly podíl.

Hodnota firmy se asi zvýší

Fúze s distributory zvýší hodnotu elektrárenské společnosti při očekávané privatizaci firmy. Ta se v závěru roku 2001 nepovedla, protože zahraniční investoři za ČEZ nenabídli požadovaných 200 miliard korun. Podle dostupných informací se nejblíže dostala francouzská EDF s nabídkou 180 miliard korun. British Energy chtěla pouze jaderné elektrárny za 40 miliard korun. Experti v souvislosti s privatizací připomínají, že negativní roli sehrála podmínka vlády k povinnému odběru uhlí z českých hnědouhelných dolů. Zahraniční investor se měl zavázat, že po dobu 15 let bude odebírat ročně asi 27 milionů tun uhlí. Mezitím by skončila životnost uhelných elektráren. Investor by musel postavit nové zdroje s vidinou, že kolem roku 2030 se přestane v České republice těžit hnědé uhlí, jestliže se neprolomí ekologické bariéry těžby.

Hospodaření firmy ovlivnilo zničení kaskády

Nutné investice ČEZ do obnovy elektrárenského parku a případná expanze firmy do zahraničí jsou zatím podloženy stabilními hospodářskými výsledky. Podle předběžných neauditovaných výsledků za rok 2002 dosáhla elektrárenská společnost čistého zisku 6,7 miliardy korun. Rok předtím to bylo 6,4 miliardy korun. Na základě mezinárodních účetních standardů očekává ČEZ za rok 2002 čistý zisk blízký devíti miliardám korun. Hospodaření elektrárenské společnosti nepříznivě ovlivnily srpnové povodně, které vyřadily z provozu vodní elektrárny. Náklady na opravu vodních elektráren vltavské kaskády převýší podle odhadů ČEZ 550 milionů korun. Zatím si náprava ničivých účinků loňských povodní vyžádala zhruba sto milionů korun. V provozu ještě nejsou Štěchovice a největší vodní elektrárna Orlík, které by do konce června měly zčásti obnovit činnost. Úplné zprovoznění obou zdrojů bude pravděpodobně až v příštím roce. ČEZ vloni vyrobil největší množství elektřiny za dobu svého trvání a prodal 52 253 GWh elektřiny, což bylo o 2,8 procenta více než v roce 2001. Pro letošek má smluvně zabezpečeno 93 procent plánovaného prodeje. To napovídá o možných dobrých hospodářských výsledcích i v letošním roce. Účetní výsledek firmy ale začnou od letošního roku ovlivňovat odpisy Temelína. Představitelé ČEZ předpokládají, že zisk poklesne kvůli odpisům na úroveň jedné miliardy korun. Naopak se zvýší zdroje volných peněz, což by mělo zvýšit dividendy.

Bývalý šéf Severomoravské energetiky Tomáš Hüner.

FOTO: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít