Ekonomové: Dobrý zahraniční obchod zvýší loňský růst ekonomiky

04. února 2005, 00:00 - ČTK
04. února 2005, 00:00

Překvapivě dobré výsledky zahraničníhoobchodu přiměly analytiky ke zvýšení odhadovaného růstu ekonomikyv loňském roce. V posledním čtvrtletí podle nich hrubý domácíprodukt rostl o více než čtyři procenta.

Za celý rok 2004 by takčeská ekonomika mohla přidat kolem 3,8 procenta, uvedli ekonomovéoslovení ČTK. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn očekávázrychlení ekonomiky i v letošním roce.

Obchod se zahraničím skončil za celý loňský rok schodkem 20,6miliardy korun, což je nejnižší deficit od roku 1993. Předběžnéúdaje dnes oznámil Český statistický úřad. V samotném prosinci seobchod z listopadového přebytku propadl do schodku 7,6 miliardyKč. Šlo o nejlepší prosincový výsledek za deset let.

Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna je nízkýschodek zahraničního obchodu další pozitivní zprávou o vývojičeské ekonomiky. V letošním roce by prý měl výsledky dálezlepšovat vývoz strojů a dopravních prostředků. „Ekonomický růstby měl být letos i díky tomu rychlejší,“ uvedl.

„Dnešní výsledek nelze nazvat jinak než excelentní,“ řeklhlavní analytik ČSOB Petr Dufek. Celkový export se loni zvýšil o326 miliard korun, vývoz strojů a dopravních prostředků vzrostl o170 miliard Kč. Výborné výsledky prý mají především podniky podzahraniční kontrolou, které se na českém trhu s úspěchem usadilya dále expandují. Pomohlo rovněž oživení poptávky v západníEvropě, kam směřuje naprostá většina českého exportu.

„Zlepšení zahraničního obchodu je skutečně výrazné,“ uvedlekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Zveřejněná data podle nějukazují, že s konkurenceschopností česká ekonomika problém nemá.

Příznivé výsledky zahraničního obchodu by měly podpořitčeskou korunu v dalším posilování. To bylo v uplynulých týdnechjen nakrátko přerušeno Českou národní bankou, když snížilaúrokové sazby. Několik dní poté se však vývoj kurzu české měnydostal do starých kolejí. Krátce po dnešním zveřejnění údajů ozahraničním obchodu koruna zpevnila z 30 korun za euro na 29,95Kč/EUR.

Podle Dufka nelze vyloučit, že ČNB do dvou měsíců přikročí kdalšímu snížení sazeb. Ty by tak klesly ze současných 2,25procenta na rovná dvě procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít