Ekonomové: Dobrý zahraniční obchod zvýší loňský růst ekonomiky

04. února 2005, 00:00 - ČTK
04. února 2005, 00:00

Překvapivě dobré výsledky zahraničníhoobchodu přiměly analytiky ke zvýšení odhadovaného růstu ekonomikyv loňském roce. V posledním čtvrtletí podle nich hrubý domácíprodukt rostl o více než čtyři procenta.

Za celý rok 2004 by takčeská ekonomika mohla přidat kolem 3,8 procenta, uvedli ekonomovéoslovení ČTK. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn očekávázrychlení ekonomiky i v letošním roce.

Obchod se zahraničím skončil za celý loňský rok schodkem 20,6miliardy korun, což je nejnižší deficit od roku 1993. Předběžnéúdaje dnes oznámil Český statistický úřad. V samotném prosinci seobchod z listopadového přebytku propadl do schodku 7,6 miliardyKč. Šlo o nejlepší prosincový výsledek za deset let.

Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna je nízkýschodek zahraničního obchodu další pozitivní zprávou o vývojičeské ekonomiky. V letošním roce by prý měl výsledky dálezlepšovat vývoz strojů a dopravních prostředků. „Ekonomický růstby měl být letos i díky tomu rychlejší,“ uvedl.

„Dnešní výsledek nelze nazvat jinak než excelentní,“ řeklhlavní analytik ČSOB Petr Dufek. Celkový export se loni zvýšil o326 miliard korun, vývoz strojů a dopravních prostředků vzrostl o170 miliard Kč. Výborné výsledky prý mají především podniky podzahraniční kontrolou, které se na českém trhu s úspěchem usadilya dále expandují. Pomohlo rovněž oživení poptávky v západníEvropě, kam směřuje naprostá většina českého exportu.

„Zlepšení zahraničního obchodu je skutečně výrazné,“ uvedlekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Zveřejněná data podle nějukazují, že s konkurenceschopností česká ekonomika problém nemá.

Příznivé výsledky zahraničního obchodu by měly podpořitčeskou korunu v dalším posilování. To bylo v uplynulých týdnechjen nakrátko přerušeno Českou národní bankou, když snížilaúrokové sazby. Několik dní poté se však vývoj kurzu české měnydostal do starých kolejí. Krátce po dnešním zveřejnění údajů ozahraničním obchodu koruna zpevnila z 30 korun za euro na 29,95Kč/EUR.

Podle Dufka nelze vyloučit, že ČNB do dvou měsíců přikročí kdalšímu snížení sazeb. Ty by tak klesly ze současných 2,25procenta na rovná dvě procenta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít