Ekonomiky i regulace rostou

03. června 2008, 18:05 - Anna Klepalová
03. června 2008, 18:05

Dirkem Kroonenem

Společnost Ernst & Young je jednou ze světových špiček v oblasti poradenských služeb. Jen v České republice je poskytuje více než čtyřem stovkám firem. Dirk Kroonen je vedoucím partnerem v místní pobočce. Pochází z Nizozemska a v Česku působí již šestnáct let. S týdeníkem EURO hovořil především o reorganizaci celé společnosti a o nových trendech v poradenství.

EURO: Před nedávnem schválila vaše společnost integraci všech poboček v 87 zemích Evropy, Středního východu, Afriky a Indie do jedné sjednocené oblasti. Jaký byl důvod tohoto opatření? KROONEN: Mohli bychom jednoduše říct, že jde o reakci na pokračující globalizaci ekonomiky a obchodu, ale to by nebylo úplně přesné. Není to jen pasivní reakce na tyto trendy. Je to i odraz toho, jak se mění naše firma, a naší snahy být aktivní a využít všechny příležitosti, které se nám jako globální firmě nabízí. Spojení poboček v 87 zemích do jedné právní a finanční entity je jistě výzva, ale je to vlastně logický krok.

EURO: Co bude znamenat tato integrace pro vaše zákazníky? KROONEN: Značná část z nich jsou buď nadnárodní, nebo rostoucí národní společnosti, které se v globalizované ekonomice musejí pohybovat. Je pro ně přirozeně důležité, aby ve všech zemích či regionech svého zájmu našly stejně komplexní služby a týmy odborníků. My je teď díky integraci můžeme ještě více rozvíjet a posilovat. Nejen díky investicím, ale i rozšířením mobility našich lidí, týmů a znalostí. Klienti tak mají přístup k našim odborníkům kdekoli na světě.

EURO: Jak se změnily potřeby vašich klientů v posledních deseti letech? KROONEN: Všechny firmy se chtějí soustředit především na svůj vlastní byznys a potřebují tedy někoho, kdo za ně a s nimi bude vyhledávat příležitosti, optimalizovat stávající struktury a předcházet rizikům. Poradenství obecně proto prodělalo obrovský skok kupředu. Můžeme si to ukázat i na příkladu naší firmy. V posledních letech se počet našich odborníků na podnikové poradenství a řízení rizik zvětšil několikrát. To dobře ilustruje poptávku firem po službách v oblastech, jako jsou řízení finančních či podnikových rizik, stále důležitější oblast bezpečnosti a efektivnosti informačních systémů, ochrany dat a s tím související zvyšování rentability rostoucích investic do IT. Naléhavé, a nejen v souvislosti například s dotačními a grantovými programy, je pro firmy nastavení kvalitního projektového řízení a sledování úspěšnosti projektů. Zejména ve vyspělých zemích je velkým trendem efektivita fungování lidských zdrojů a optimalizace manažerského řízení a systémů.

EURO: Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti poradenských služeb? KROONEN: Určitě to jsou transakce a podnikové poradenství jako celek. Světová i národní ekonomiky se neuvěřitelně rozvíjejí. Vznikají nové a nové firmy, které se posléze prodávají či fúzují, objevují se nové možnosti financování. Zároveň se mění a spíše sílí některé regulativní rámce, ať už v EU nebo ve Spojených státech, a firmy se musejí orientovat a přizpůsobovat. Jednotlivé, dříve více oddělené služby se více prolínají, třeba podnikové poradenství s transakčním. Roste potřeba auditu či některých specializovaných služeb v daňovém poradenství, jako jsou například lidské zdroje.

EURO: Kde vidíte největší potenciál dalšího růstu? KROONEN: Ve veřejném sektoru je to oblast související s čerpáním evropských fondů. V oblasti správného řízení podniků vidíme stále velké příležitosti v tradičních oblastech, jako jsou interní audit, prevence podvodů a řízení finančních rizik. Velké příležitosti jsou nepochybně i v pomoci především velkým firmám se správným využíváním všech výhod vyplývajících z již uzavřených smluvních vztahů. A také zajistit, aby dostali zaplaceno za všechny své dodané služby. Především v návaznosti na IT procesy a systémy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít