Ekonomiku nejvíc ovlivňuje Praha

08. října 2009, 09:24 - Marcela Honsová
08. října 2009, 09:24

Ústecký kraj je na samém konci všech regionů v hodnocení socioekonomické úrovně i investiční atraktivnosti. Praha už tradičně naopak pomyslný žebříček ve všech směrech vede.

Autor: Martin Siebert

Českým městům a krajům se zatím docela daří, současná hospodářská krize je na kolena nesrazila. Odborníci odhadují, že dopad recese pocítí firmy a lidé v regionech nejdříve v příštím roce.

Podle studie MasterCard česká centra rozvoje 2009, která hodnotila jednotlivé lokality v tuzemsku podle celkové socioekonomické úrovně a investiční atraktivity, se do hodnocení zatím příliš nepromítla současná ekonomická krize. „Dopad bude dlouhodobější, v regionech se objeví až v následujících letech a bude rozdílný. Horší účinky recese očekáváme na severozápadě Čech,“ míní René Wokoun z Vysoké školy ekonomické v Praze, která na hodnocení spolupracovala s firmou MasterCard a Czech Top 100.

Kvůli vysoké míře nezaměstnanosti a nižší kvalifikaci i vzdělání lidí odhaduje, že největší problémy čeká Karlovarský a Ústecký kraj, kde se kombinují ekonomické problémy se sociálními. „U Karlových Varů je dalším problémem jejich odlehlost,“ dodává Wokoun.

Vítězství Prahy nikoho nepřekvapilo

Mezi nejatraktivnější česká města pro investory patří Mladá Boleslav, Brno a Plzeň, regionům vévodí Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký a Středočeský kraj. Jedničkou je samozřejmě Praha, ale to už tradičně. Zvítězila ve všech kategoriích s poměrně velikým odstupem.

Například v hodnocení krajů z pohledu investiční atraktivnosti získala 98,8 procenta ze 100 možných. Druhý Plzeňský kraj jen 58,7 procenta. „Vítězství Prahy není žádným překvapením. I jinde ve světě jsou hlavní města motorem ekonomického rozvoje,“ uvádí Wokoun. V Praze se dlouhodobě soustřeďují aktivity velkých firem a ústředních státních orgánů a vzniká v ní čtvrtina hrubého domácího produktu země.

„Pokud je Praha nad vodou, je nad vodou celé Česko,“ tvrdí pražský primátor Pavel Bém, který na nedávném slavnostním vyhodnocení studie přítomným zástupcům krajů a měst připomněl, že jsou všichni na jedné lodi ekonomické krize a vyzval k solidaritě a respektu.

„Vyrovnat se s krizí můžeme jen spoluprací,“ míní Bém. Podle Milana Damborského z katedry regionálních studií Vysoké školy ekonomické v Praze stejně jako Praha vévodí republice, tak i krajská města jsou vždy tahounem celého regionu; jsou důležitá pro rozvoj a postavení kraje. Z projektu je také jasné, že už dávno neplatí zažitý názor, podle něhož nejzaostalejší v tuzemsku je Morava. Zvláště Jihomoravský kraj si vede dobře, a to hlavně zásluhou Brna. To se navíc ve srovnávací studii MasterCard čtyřiadvaceti měst dostalo z pohledu socioekonomické úrovně na druhé a podle výsledků investiční atraktivnosti na třetí místo.

O Brno má zájem významný americký developer

V současné době je v Brně pro investory nejzajímavější průmyslová zóna – Černovická terasa o rozloze 179 hektarů, která se slibně rozvíjí. Navíc město dokonce pro podnikatele, aby nemuseli pobíhat při vyřizování svých záležitostí mezi agenturami a úředníky, vyčlenilo od prvního čtvrtletí letošního roku koordinátora, který se systematicky stará o investory. Je jím Tereza Chrástová, podle níž byznysmeni oceňují hlavně vzdělanou pracovní sílu, která je v místě díky koncentraci vysokých škol.

„Kromě pomoci při realizaci jejich záměru nabízíme podnikatelům i dlouhodobější zapojení do strategických městských projektů,“ vysvětluje Tereza Chrástová, která v současné době jedná s nejmenovaným velkým americkým investorem. Zatím je to utajovaná novinka, a tak je ochotna jen prozradit, že jde o významného světově známého developera.

„Většině firem se v Brně i přes krizi daří. Vzniká velký kampus Honeywellu, který do města pravděpodobně dotáhne i další, už čtvrtou divizi. Brno se může pochlubit i spoluprací kardiologie fakultní nemocnice U svaté Anny s významnou americkou klinikou Mayo Clinic. Jen Pliva Lachema hlásí konec, bude propouštět posledních 400 zaměstnanců,“ prozrazuje styčný důstojník pro investory v Brně.

Mladoboleslavský bonus

Mladá Boleslav se umístila hned za Prahou na druhém místě v hodnocení měst z pohledu investiční atraktivnosti. Je zřejmé, že lídrem je tu Škodovka. Přestože na automobilový průmysl dopadla recese v první vlně, šrotovné v Německu a Polsku prý mladoboleslavské automobilce pomohlo, takže výrazné otřesy dosud nepocítila.

„Na Škodovku jsou u nás napojeny desítky firem, ale naštěstí máme i stovky jiných podnikatelských aktivit, jimž dlouhodobě vytváříme podmínky,“ tvrdí náměstek mladoboleslavského primátora Adolf Beznoska s tím, že v současné době má město pro řešení dopadu krize dva zajímavé projekty. Při pořizování pozemků na výstavbu nových podnikatelských aktivit v katastru Boleslavi nabízí firmám určité slevy.

„Snažíme se, aby se ve městě vytvářely nové podnikatelské příležitosti. Jakýsi slevový mechanizmus by měl místo zatraktivnit investorům, kteří nabídnou lidem nové pracovní příležitosti mimo automobilový průmysl. Jde nám o to, aby případná další krize v tomto odvětví Boleslav nepoznamenala,“ vysvětluje Beznoska. Radní předpokládají, že zvýšení počtu pracovních míst vyvolá i poptávku po bytech. „Přesně jsme definovali v územním plánu rozvojové zóny, kam zveme podnikatele, kteří mají zájem stavět hromadné i individuální bydlení,“ poodhaluje plány Mladé Boleslavi náměstek primátora.

Zdroj informací pro investory

Projekt MasterCard česká centra rozvoje navázal už druhým rokem na stejnou akci úspěšně pořádanou ve světovém měřítku, ovšem přizpůsobil jej podmínkám českého trhu. Hlavním cílem studie je vytvořit nezávislý zdroj informací o ekonomicky nejvýznamnějších čtyřiadvaceti českých městech a čtrnácti krajích.

„Výsledky projektu mohou být užitečným zdrojem informací pro domácí i zahraniční investory, pro Evropskou unii, developery, banky, obchodní řetězce, hotely, cestovní agentury, ministerstva a instituce, které rozhodují na regionální bázi,“ míní Pavel Javorský, ředitel kanceláře MasterCard Europe pro Česko a Slovensko.

Studie určuje sílu vlivu měst a regionů na tuzemskou ekonomiku a hodnotí, jak nejvýznamnější města ovlivňují české hospodářství. Zároveň posuzuje investiční aktivitu lokalit, definuje, jaké příležitosti nabízejí. Veškeré podrobné informace jsou k dispozici na www.centrarozvoje.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít