Ekonomické normy, které nabudou účinnosti od přelomu roku

29. prosince 2004, 00:00 - ČTK
29. prosince 2004, 00:00

Výběr zákonů, jejich novel avládních nařízení nabývajících účinnosti koncem letošního azačátkem příštího roku v ekonomice (řazeny jsou chronologickypodle data schválení):

Výběr zákonů, jejich novel a vládních nařízení nabývajících účinnosti koncem letošního a začátkem příštího roku v ekonomice (řazeny jsou chronologicky podle data schválení):

Zákon o pojistné smlouvě - schválen 17. prosince 2003

Zákon počítá s tím, že lidé by měli dostat od pojišťovny peníze nejpozději do tří měsíců od nahlášení škody v případě, že pojišťovací ústav jejich nárok uzná. Zákon také zpřesňuje některé definice užívané v pojišťovnictví. Cílem nové úpravy je zjednodušit přístup veřejnosti k právu a sladit české normy v pojišťovnictví s právem Evropské unie.

Zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí - schválen 17. prosince 2003

Podle zákona zprostředkovatelé a likvidátoři, kteří nejsou zaměstnanci pojišťoven, budou muset splňovat požadavky na odbornost a být registrováni ministerstvem financí. Přijetím pojišťovacích norem se završil přechod soukromého pojišťovnictví k takzvanému jednotnému evropskému pasu, který pojišťovnám umožní vykonávat činnost ve všech zemích unie.

Nařízení vlády, kterým se stanoví výše poplatků za užívání dálnice a rychlostní silnice silničními motorovými vozidly - schváleno 21. září 2004

Nemění se jen výše poplatků, ale také délka platnosti kuponů. Letošní desetidenní a měsíční známky příští rok nahradí dražší 15denní a dvouměsíční kupony. Zatímco desetidenní známka letos stála pro vozidla do 3,5 tuny 150 korun, nová patnáctidenní nálepka bude o 50 korun dražší. Za dvouměsíční známku zaplatí majitelé aut do 3,5 tuny 300 korun.

Novela zákona o finančním arbitrovi - schválena 24. září 2004

Novela rozšiřuje pravomoci finančního arbitra, jenž řeší mimosoudní spory při platebním styku. Nově bude moci arbitr zahájit šetření i u sporů, které vznikly při inkasním způsobu placení a opravném zúčtování.

Novela zákona o dani z příjmů - schválena 5. listopadu 2004

Novela zavádí daňové úlevy rodinám, mezi nimi možnost společného zdanění manželů. Rodiny s dětmi si také budou moci za každé dítě odečíst z daňového základu 6000 korun. Firmám zákon přináší zrychlení odpisů u některého majetku a zavádí také daňovou podporu výzkumu a vývoje formou odečitatelných položek.

Zákon o podmínkách obchodu s emisemi skleníkových plynů - schválen 5. listopadu 2004

Na základě zákona má v Česku začít podobně jako v celé EU fungovat trh s povolenkami na emise skleníkových plynů. Ministerstva průmyslu a životního prostředí se dohodla na tom, že stát rozdá v příštích třech letech 450 zdrojům znečištění zdarma každým rokem povolenky na vypouštění téměř 108 milionů tun emisí. České firmy ale nebudou moci s povolenkami na emise začít obchodovat hned od Nového roku. Evropská komise totiž ještě musí schválit český návrh počtu povolenek.

Novela zákona o rozpočtovém určení daní - schválena 24. listopadu 2004

Novela zvýšila podíl krajů na celostátním daňovém výnosu na 8,92 procenta z předchozích 3,1 procenta. Kraje tak mají dostat celkem 28 miliard korun navíc z celostátního výnosu daní. Jde o polovinu částky, kterou původně navrhovaly kraje po dohodě s vládou. Zbytek si ponechá stát a bude jím financovat platy pedagogů v regionech.

Zákon o správních poplatcích - schválen 26. listopadu 2004

Nový zákon zvyšuje pět desítek správních poplatků a zavádí čtyři desítky nových. Zvýší se například poplatky za zápisy do registru vozidel a nemovitostí, za udělení občanství či za povolení sňatku s cizincem. Nově vzniknou poplatky za udělení licence pro podnikání v energetických odvětvích na obchod s elektřinou a na obchod s plynem, či za vydání potvrzení o bezdlužnosti. Naopak od poplatků budou osvobozeny všechny úkony do výše 2000 korun, které budou provedeny elektronicky. Lidé také budou mít nově možnost platit správní poplatky bezhotovostně.

Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o správních poplatcích - schválen 26. listopadu 2004

Norma obsahuje mimo jiné novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), podle níž budou ubytovací služby po celý příští rok v nižší pětiprocentní sazbě. Do snížené sazby je zařazeno také vstupné do muzeí, na výstavy či na sportoviště. Novela také upřesňuje způsob uplatňování DPH při dovozu zboží. Plátci daně budou od Nového roku při dovozu zboží postupovat stejně jako při pořízení zboží z jiného členského státu EU. To znamená, že celní orgány nebudou vyměřovat a vybírat daň, ale plátce si tuto daň sám přizná v daňovém přiznání.

Novela zákona o spotřebních daních - schválena 26. listopadu 2004

Zemědělci by měli díky novele snadněji uplatňovat nárok na vracení spotřební daně za tzv. zelenou naftu. Právní úprava sjednocuje evidenci půdy, což usnadní právě uplatňování nároku. Novela počítá také s tím, že se zjednoduší kontrola státními úřady. Součástí normy je také zdvojnásobení ročního objemu vína, které bude určeno pro vlastní spotřebu, a nebude tedy podléhat zdanění.

Novela energetického zákona - schválena 14. prosince 2004

Novela umožňuje liberalizaci trhu s elektřinou a plynem. Velké podniky si budou moci od příštího roku vybrat dodavatele zemního plynu. Celý trh se zemním plynem bude otevřen i pro domácnosti od roku 2007. Liberalizaci celého trhu s elektřinou zákon předpokládá od roku 2006.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít