Ekonomická krize - jsme na tom nejhůře od druhé světové války

05. května 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
05. května 2009, 00:00

Nejnovější prognóza Evropské komise předpovídá pokles české ekonomiky v letošním roce o 2,7%, průměrný propad celého unijního hospodářství má dosáhnout 4%. Sedmadvacítka zůstane podle Komise v červených číslech i napřesrok, Česko čeká mírný růst. Nezaměstnanost se v Evropě příští rok bude pohybovat okolo 11%.

Autor: WSE

„Evropské hospodářství se nachází ve své nejhlubší a nejrozšířenější recesi za poválečnou éru. Avšak očekává se, že ambiciózní opatření přijatá za těchto mimořádných okolností vládami a centrálními bankami zastaví propad hospodářské činnosti v tomto roce a umožní zotavení v příštím roce. Aby k tomu došlo, musíme rychle přikročit k očistě znehodnocených aktiv v rozvahách bank, popřípadě k rekapitalizaci bank,“ prohlásil Joaquín Almunia, komisař pro hospodářské a měnové záležitosti.

Jarní makroekonomická predikce Evropské komise přináší pochmurné zprávy, které potvrzují i hlasy dalších významných mezinárodních institucí. Kvůli globální finanční krizi, propadu objemu světového obchodu a problémům trhu s bydlením se unijní ekonomika letos dočká snížení HDP o 4% a klesat (i když jen o 0,1%) má i napřesrok. Celosvětové hospodářství se má podle představ Komise zotavovat rychleji: už příští rok se vrátí do zelených čísel a poroste o 2%.

Komise očekává, že důvěra investorů v evropskou ekonomiku se navrátí ještě letos a ta začne zase růst v průběhu příštího roku. Unijní hospodářství podle Komise táhne dolů hlavně propad soukromých investic a „ostrý pokles“ ve využití stávajících průmyslových kapacit. Naopak soukromá spotřeba se zatím, také díky snížení inflace nebo ceny pohonných hmot, zatím drží, což ale může – s rostoucí nezaměstnaností – brzy přestat platit.

Evropská exekutiva odhaduje, že jen během let 2006 až 2008 došlo k vytvoření asi 9,5 milionu pracovních míst, zatímco během tohoto a příštího roku jich naopak asi 8,5 miliónu zmizí. Míra nezaměstnanosti má letos vzrůst v celé Unii na 9,4% a napřesrok dokonce na 10,9%. Nejhůře na tom budou Španělé (letos 17,3%, příští rok dokonce přes 20%) a Irové (13,3%, 16%). Dobře si nepovedou ani pobaltské země nebo Slovensko.

Negativní vývoj ekonomiky a trhu práce se samozřejmě odrazí i na veřejných financích. Jen za letošek by se měl průměrný deficit v Unii zvýšit ze 2,3% HDP (v roce 2008) na 6% HDP. Napřesrok podle odhadů Komise dále vzroste až na 7,25%.

Oproti lednové predikci, v níž Brusel Česku předpovídal na letošek takřka dvouprocentní růst, došlo – podobně jako v případě ostatních států – k výrazné korekci. Tento rok se náš hrubý domácí produkt sníží o 2,7% HDP a v roce 2010 Česko podle Komise čeká velmi mírný růst (0,3%). Míra nezaměstnanosti má postupně růst a napřesrok překročit hranici 7%. Podle nejnovější prognózy Ministerstva financí můžeme letos počítat s deficitem veřejné pokladny asi ve výši 167 miliard korun, tedy 4,5% HDP.

„Evropská komise posadila výhled pro českou ekonomiku do pásma minus dvě až minus tři procenta, kam se vešla nejnovější projekce ministerstva financí a kde skončí podle náznaků i odhad ČNB. Ačkoliv vypadá takový výhled ekonomiky dramaticky, jde o jeden z nejmírnějších propadů v celé EU,“ uvedl pro ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít