Ekonomická krize - jsme na tom nejhůře od druhé světové války

05. května 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
05. května 2009, 00:00

Nejnovější prognóza Evropské komise předpovídá pokles české ekonomiky v letošním roce o 2,7%, průměrný propad celého unijního hospodářství má dosáhnout 4%. Sedmadvacítka zůstane podle Komise v červených číslech i napřesrok, Česko čeká mírný růst. Nezaměstnanost se v Evropě příští rok bude pohybovat okolo 11%.

Autor: WSE

„Evropské hospodářství se nachází ve své nejhlubší a nejrozšířenější recesi za poválečnou éru. Avšak očekává se, že ambiciózní opatření přijatá za těchto mimořádných okolností vládami a centrálními bankami zastaví propad hospodářské činnosti v tomto roce a umožní zotavení v příštím roce. Aby k tomu došlo, musíme rychle přikročit k očistě znehodnocených aktiv v rozvahách bank, popřípadě k rekapitalizaci bank,“ prohlásil Joaquín Almunia, komisař pro hospodářské a měnové záležitosti.

Jarní makroekonomická predikce Evropské komise přináší pochmurné zprávy, které potvrzují i hlasy dalších významných mezinárodních institucí. Kvůli globální finanční krizi, propadu objemu světového obchodu a problémům trhu s bydlením se unijní ekonomika letos dočká snížení HDP o 4% a klesat (i když jen o 0,1%) má i napřesrok. Celosvětové hospodářství se má podle představ Komise zotavovat rychleji: už příští rok se vrátí do zelených čísel a poroste o 2%.

Komise očekává, že důvěra investorů v evropskou ekonomiku se navrátí ještě letos a ta začne zase růst v průběhu příštího roku. Unijní hospodářství podle Komise táhne dolů hlavně propad soukromých investic a „ostrý pokles“ ve využití stávajících průmyslových kapacit. Naopak soukromá spotřeba se zatím, také díky snížení inflace nebo ceny pohonných hmot, zatím drží, což ale může – s rostoucí nezaměstnaností – brzy přestat platit.

Evropská exekutiva odhaduje, že jen během let 2006 až 2008 došlo k vytvoření asi 9,5 milionu pracovních míst, zatímco během tohoto a příštího roku jich naopak asi 8,5 miliónu zmizí. Míra nezaměstnanosti má letos vzrůst v celé Unii na 9,4% a napřesrok dokonce na 10,9%. Nejhůře na tom budou Španělé (letos 17,3%, příští rok dokonce přes 20%) a Irové (13,3%, 16%). Dobře si nepovedou ani pobaltské země nebo Slovensko.

Negativní vývoj ekonomiky a trhu práce se samozřejmě odrazí i na veřejných financích. Jen za letošek by se měl průměrný deficit v Unii zvýšit ze 2,3% HDP (v roce 2008) na 6% HDP. Napřesrok podle odhadů Komise dále vzroste až na 7,25%.

Oproti lednové predikci, v níž Brusel Česku předpovídal na letošek takřka dvouprocentní růst, došlo – podobně jako v případě ostatních států – k výrazné korekci. Tento rok se náš hrubý domácí produkt sníží o 2,7% HDP a v roce 2010 Česko podle Komise čeká velmi mírný růst (0,3%). Míra nezaměstnanosti má postupně růst a napřesrok překročit hranici 7%. Podle nejnovější prognózy Ministerstva financí můžeme letos počítat s deficitem veřejné pokladny asi ve výši 167 miliard korun, tedy 4,5% HDP.

„Evropská komise posadila výhled pro českou ekonomiku do pásma minus dvě až minus tři procenta, kam se vešla nejnovější projekce ministerstva financí a kde skončí podle náznaků i odhad ČNB. Ačkoliv vypadá takový výhled ekonomiky dramaticky, jde o jeden z nejmírnějších propadů v celé EU,“ uvedl pro ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít