Ekonomická krize - jsme na tom nejhůře od druhé světové války

05. května 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
05. května 2009, 00:00

Nejnovější prognóza Evropské komise předpovídá pokles české ekonomiky v letošním roce o 2,7%, průměrný propad celého unijního hospodářství má dosáhnout 4%. Sedmadvacítka zůstane podle Komise v červených číslech i napřesrok, Česko čeká mírný růst. Nezaměstnanost se v Evropě příští rok bude pohybovat okolo 11%.

Autor: WSE

„Evropské hospodářství se nachází ve své nejhlubší a nejrozšířenější recesi za poválečnou éru. Avšak očekává se, že ambiciózní opatření přijatá za těchto mimořádných okolností vládami a centrálními bankami zastaví propad hospodářské činnosti v tomto roce a umožní zotavení v příštím roce. Aby k tomu došlo, musíme rychle přikročit k očistě znehodnocených aktiv v rozvahách bank, popřípadě k rekapitalizaci bank,“ prohlásil Joaquín Almunia, komisař pro hospodářské a měnové záležitosti.

Jarní makroekonomická predikce Evropské komise přináší pochmurné zprávy, které potvrzují i hlasy dalších významných mezinárodních institucí. Kvůli globální finanční krizi, propadu objemu světového obchodu a problémům trhu s bydlením se unijní ekonomika letos dočká snížení HDP o 4% a klesat (i když jen o 0,1%) má i napřesrok. Celosvětové hospodářství se má podle představ Komise zotavovat rychleji: už příští rok se vrátí do zelených čísel a poroste o 2%.

Komise očekává, že důvěra investorů v evropskou ekonomiku se navrátí ještě letos a ta začne zase růst v průběhu příštího roku. Unijní hospodářství podle Komise táhne dolů hlavně propad soukromých investic a „ostrý pokles“ ve využití stávajících průmyslových kapacit. Naopak soukromá spotřeba se zatím, také díky snížení inflace nebo ceny pohonných hmot, zatím drží, což ale může – s rostoucí nezaměstnaností – brzy přestat platit.

Evropská exekutiva odhaduje, že jen během let 2006 až 2008 došlo k vytvoření asi 9,5 milionu pracovních míst, zatímco během tohoto a příštího roku jich naopak asi 8,5 miliónu zmizí. Míra nezaměstnanosti má letos vzrůst v celé Unii na 9,4% a napřesrok dokonce na 10,9%. Nejhůře na tom budou Španělé (letos 17,3%, příští rok dokonce přes 20%) a Irové (13,3%, 16%). Dobře si nepovedou ani pobaltské země nebo Slovensko.

Negativní vývoj ekonomiky a trhu práce se samozřejmě odrazí i na veřejných financích. Jen za letošek by se měl průměrný deficit v Unii zvýšit ze 2,3% HDP (v roce 2008) na 6% HDP. Napřesrok podle odhadů Komise dále vzroste až na 7,25%.

Oproti lednové predikci, v níž Brusel Česku předpovídal na letošek takřka dvouprocentní růst, došlo – podobně jako v případě ostatních států – k výrazné korekci. Tento rok se náš hrubý domácí produkt sníží o 2,7% HDP a v roce 2010 Česko podle Komise čeká velmi mírný růst (0,3%). Míra nezaměstnanosti má postupně růst a napřesrok překročit hranici 7%. Podle nejnovější prognózy Ministerstva financí můžeme letos počítat s deficitem veřejné pokladny asi ve výši 167 miliard korun, tedy 4,5% HDP.

„Evropská komise posadila výhled pro českou ekonomiku do pásma minus dvě až minus tři procenta, kam se vešla nejnovější projekce ministerstva financí a kde skončí podle náznaků i odhad ČNB. Ačkoliv vypadá takový výhled ekonomiky dramaticky, jde o jeden z nejmírnějších propadů v celé EU,“ uvedl pro ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít