Ekologické investice potřebují daňové úlevy

07. července 2010, 02:00 - Garry Gürtler, viceprezident pro střední a východní Evropu společnosti Regus
07. července 2010, 02:00

Podle aktuální zprávy Green Business Investment Report vypracované na základě průzkumu společnosti Regus, poskytovatele kancelářských řešení, většina společností v České republice pro zvýšení ekologicky šetrných investic potřebuje, aby vláda zavedla více daňových úlev.

Z průzkumu společnosti Regus vyplývá, že celosvětově pouze 37 procent společností skutečně měří emise, které produkují, a pouze méně než pětina společností (19 procent) měří tzv. uhlíkovou stopu, kterou v důsledku své činnosti zanechávají. Celkem 46 procent společností na celém světě uvádí, že do vybavení s nízkým obsahem uhlíku budou investovat pouze tehdy, pokud budou provozní náklady srovnatelné nebo nižší než náklady na běžné vybavení. Doposud jen 40 procent firem investovalo do vybavení s nízkou spotřebou energie a pouze 38 procent společností má vnitřní politiku nastavenou tímto směrem.

Konkrétně v České republice pouze 9 procent společností podle průzkumu sleduje svou uhlíkovou stopu a jen 17 procent doposud investovalo do energeticky úsporného vybavení. Jenom 19 procent českých firem má deklarovanou politiku investovat do nízkoenergetických zařízení, což Českou republiku řadí hluboko pod celosvětový průměr. Provozní náklady jsou podle průzkumu velmi důležité pro 37 procent společností, které uvedly, že do nízkoenergetických zařízení by investovaly jedině tehdy, pokud by byl jejich provoz levnější nebo stejně nákladný jako u běžných zařízení. A nakonec, většina společností (55 procent) uvedla, že pokud by vláda poskytovala daňové pobídky k investování do energeticky úsporného vybavení, podniky by své ekologicky šetrné investice výrazně zvýšily.

Segment malých podniků se v ČR pohybuje z pohledu aktuálních či předpokládaných ekologicky šetrných investic ještě více pod průměrem, což naznačuje, že právě pro malé společnosti je obtížnější pořídit si dražší nízkoenergetické vybavení, neboť zajištění krátkodobých potřeb je pro ně důležitější než dlouhodobé investice. Pouze 7 procent malých podniků v České republice tak sleduje svou uhlíkovou stopu v porovnání s 28 procenty velkých podniků. Podobně pouze 26 procent malých podniků monitoruje energetické úspory v porovnání s 39 procenty velkých podniků. Zatímco mezi malými podniky deklaruje politiku investování do ekologicky šetrného vybavení pouze 14 procent, u velkých podniků je to dvakrát tolik. Z toho vyplývá, že ambiciózní cíle státních institucí často neberou v potaz skutečnost, která panuje v oblasti investic do ekologicky šetrného vybavení u malých podniků.

Zájem o ekologicky šetrné vybavení je zejména u malých společností bohužel stále malý, totéž platí o snaze monitorovat dopad jejich činností na životní prostředí. Jak ukazuje náš průzkum, výrazně pomoci mohou daňové úlevy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít