Ekologické investice potřebují daňové úlevy

07. července 2010, 02:00 - Garry Gürtler, viceprezident pro střední a východní Evropu společnosti Regus
07. července 2010, 02:00

Podle aktuální zprávy Green Business Investment Report vypracované na základě průzkumu společnosti Regus, poskytovatele kancelářských řešení, většina společností v České republice pro zvýšení ekologicky šetrných investic potřebuje, aby vláda zavedla více daňových úlev.

Z průzkumu společnosti Regus vyplývá, že celosvětově pouze 37 procent společností skutečně měří emise, které produkují, a pouze méně než pětina společností (19 procent) měří tzv. uhlíkovou stopu, kterou v důsledku své činnosti zanechávají. Celkem 46 procent společností na celém světě uvádí, že do vybavení s nízkým obsahem uhlíku budou investovat pouze tehdy, pokud budou provozní náklady srovnatelné nebo nižší než náklady na běžné vybavení. Doposud jen 40 procent firem investovalo do vybavení s nízkou spotřebou energie a pouze 38 procent společností má vnitřní politiku nastavenou tímto směrem.

Konkrétně v České republice pouze 9 procent společností podle průzkumu sleduje svou uhlíkovou stopu a jen 17 procent doposud investovalo do energeticky úsporného vybavení. Jenom 19 procent českých firem má deklarovanou politiku investovat do nízkoenergetických zařízení, což Českou republiku řadí hluboko pod celosvětový průměr. Provozní náklady jsou podle průzkumu velmi důležité pro 37 procent společností, které uvedly, že do nízkoenergetických zařízení by investovaly jedině tehdy, pokud by byl jejich provoz levnější nebo stejně nákladný jako u běžných zařízení. A nakonec, většina společností (55 procent) uvedla, že pokud by vláda poskytovala daňové pobídky k investování do energeticky úsporného vybavení, podniky by své ekologicky šetrné investice výrazně zvýšily.

Segment malých podniků se v ČR pohybuje z pohledu aktuálních či předpokládaných ekologicky šetrných investic ještě více pod průměrem, což naznačuje, že právě pro malé společnosti je obtížnější pořídit si dražší nízkoenergetické vybavení, neboť zajištění krátkodobých potřeb je pro ně důležitější než dlouhodobé investice. Pouze 7 procent malých podniků v České republice tak sleduje svou uhlíkovou stopu v porovnání s 28 procenty velkých podniků. Podobně pouze 26 procent malých podniků monitoruje energetické úspory v porovnání s 39 procenty velkých podniků. Zatímco mezi malými podniky deklaruje politiku investování do ekologicky šetrného vybavení pouze 14 procent, u velkých podniků je to dvakrát tolik. Z toho vyplývá, že ambiciózní cíle státních institucí často neberou v potaz skutečnost, která panuje v oblasti investic do ekologicky šetrného vybavení u malých podniků.

Zájem o ekologicky šetrné vybavení je zejména u malých společností bohužel stále malý, totéž platí o snaze monitorovat dopad jejich činností na životní prostředí. Jak ukazuje náš průzkum, výrazně pomoci mohou daňové úlevy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít