Egypt je na pokraji kolapsu, říká Václav Cílek

08. ledna 2011, 16:55 - Dalibor Dostál
08. ledna 2011, 16:55

Vývoj v Egyptě nemůže skončit dobře, říká geolog a klimatolog Václav Cílek v připravovaném rozhovoru pro týdeník Profit.  

 

Foto: ceskahlava.cz

 Václav Cílek nedávno v týdeníku Respekt popisoval biblické události spojené s vyvražďováním konkurenčních kmenů jako boj o stále omezenější zdroje v dříve úrodné, ale vysychající krajině Sinajského poloostrova.  Jeho reflexe knihy „Přírodní historie Bible“ vzbudila velkou pozornost.   

Nehrozí podobný vývoj také v současném, globalizovaném světě? „V této souvislosti často uvádím svoji egyptskou zkušenost, protože to je země, kterou znám. Tam jasně cítíte, že je to země na pokraji kolapsu,“ říká Václav Cílek, ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR.

„Protože je to sto milionu lidí, kteří jsou závislí na jednom říčním údolí, které je nejisté. Chemizace je obrovská, zastavění plochy je obrovské a pokračuje dál. Egypt už dávno není potravinově soběstačný a musí potraviny dovážet. Ceny potravin rostou, protože porostou ceny energetických vstup,“ pokračuje Václav Cílek.

„Egyptská ekonomika je pramálo výkonná, takže není schopná vytvořit dost peněz na dovoz potravin. A místní lidé nejsou schopní si je v místě vypěstovat,“ upozorňuje Václav Cílek. Úřady proto jen obtížně hledají způsob, jak situaci řešit. „Egyptská vláda chce podporovat turismus, ale zároveň s tím, jak se zhoršují poměry, zvyšuje se vliv Muslimského bratrstva, které je pro situaci v zemi limitujícím faktorem,“ poznamenal Václav Cílek.

K vyostření situace podle něj přispívá, že nejvíce ekonomicky a podnikatelsky vzdělaná třída, Koptové, jsou tvrdě omezovaní. „Vidíte, jak tyto trendy jdou proti sobě. Jak přibývá lidí, ale mizí voda a mizí orná půda. Jak dochází k ničení zemědělské půdy, kontaminací, zasolováním, zároveň klesá schopnost ekonomiky obstát v mezinárodní konkurenci. Nemůže to skončit dobře. Bohužel,“ říká Václav Cílek.

Rozhovor s Václavem Cílkem přinese týdeník Profit jako součást tématu věnovaného životnímu prostředí na přelomu února a března.  

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít