Egypt: celoroční lákadlo

27. listopadu 2010, 03:18 - Tomáš Vyšohlíd
27. listopadu 2010, 03:18

Přestože období dovolených je spojováno především s letními měsíci, každý rok si stále více Čechů zpříjemňuje deštivý podzim a dlouhou zimu cestami do zahraničí. Pokud nepatříte mezi milovníky zimních radovánek, co takhle chladnému počasí uletět do teplých krajin?

Foto: Wikimedia

Nepotřebujete přitom cestovat přes půl světa ani šetřit celý rok – zaleťte si třeba do Egypta, kde mají 360 slunných dnů v roce, a navíc v říjnu a v listopadu teploty mezi 25 a 30 stupni Celsia. Jestli si nevyberete z velkého množství nabízených zájezdů, nebo dáváte přednost cestování ve vlastní režii, můžete si do egyptské Káhiry pohodlně zaletět z pražského letiště. Třikrát týdně tam totiž směřuje přímá linka, která vás do největšího afrického města přepraví za méně než čtyři hodiny.

Egypt

Arabská republika leží v severovýchodní Africe. Ze severu zemi omývá Středozemní moře, z východu pak Rudé moře. Žije tu asi 78 milionů obyvatel. Většina z nich obývá hlavně velká města, jako je Káhira nebo Alexandrie. Egypt proslul zejména díky pyramidám nebo chrámovému komplexu Údolí králů. V posledních letech se právě Egypt stává velmi oblíbenou turistickou destinací, zdejší lidé jsou totiž velmi pohostinní, úslužní a ochotní. Za málo peněz je toho hodně k vidění a dovolenou si užijete opravdu v klidu a pohodlí.

  • *Jak se tam dostanete Nejednodušší je podívat se do Egypta v rámci dovolené s cestovní kanceláří. Vlastním plánům se ale meze nekladou, do této destinace totiž létají pravidelné spoje z Letiště Praha, kde můžete v případě delší cesty využít pro svůj vůz hlídaný a krytý Parking D. Kde se můžete ubytovat Egypt nabízí nepřeberné množství nejrůznějších hotelů. Lepší je zamluvit si ubytování dopředu přes internet. Využít můžete třeba stránky www.booking.com nebo www.tripadvisor.com. V Egyptě se platí egyptskou librou, bez problému tu ale fungují platební karty, dá se platit eury i dolary. Kulturní všehochuť Po příletu do metropole na vás čeká originální směs asijské, evropské a africké kultury, která společně s její historií, klimatem a službami dělá z Káhiry ideální turistickou destinaci. Pokud máte rádi dějiny, zajděte přímo v Káhiře do egyptského muzea za poklady z Tutanchamonova hrobu a dalšími staroegyptskými památkami, navštivte nejslavnější káhirskou mešitu Al-Azhar nebo Město mrtvých – jeden z největších hřbitovů islámského světa. Ten se rozkládá na úpatí pahorku Al-Mukattam a poblíž něj se nachází i slavná Citadela – rozsáhlá pevnost, která až do předminulého století sloužila jako sídlo egyptských vládců. Nevynechejte ani nejpopulárnější cestovatelský cíl – pyramidy v Gíze, jejichž návštěva je navzdory množství turistů jedinečný zážitek. Pyramidy v Egyptě jsou nejznámější a nejstarší z pyramidových staveb, patří k největším stavbám světa a jsou vytvořeny z velkých kamenných bloků nebo z cihel. Za vrcholné období doby stavitelů pyramid je považována vláda čtvrté dynastie, během které vznikly ty nejznámější: Chufuova, ale také Cheopsova či Velká pyramida, Rachefova a Menkaureova; ty jsou také pokládány za první (a jediný do současnosti zachovaný) div světa. Přestože o účelu i vzniku egyptských pyramid koluje řada mýtů, vědecký svět se shoduje na tom, že se jednalo o hroby králů. U některých pyramid stojí jedna či více menších pyramid, které někdy sloužily jako hroby manželek. Za zábavou i odpočinkem**

Hledáte-li zábavu nebo relaxaci, v Egyptě vám i v tomto směru vyjdou vstříc – můžete zkusit vyjížďku na velbloudech, jízdu na čtyřkolkách v poušti a ochutnat tradiční placky v beduínské vesnici nebo se vydat na výlet po Nilu. Pro ty, které už unavilo konvenční bydlení v hotelu, nabízejí cestovní agentury i vícedenní okružní plavby s ubytováním v luxusních kajutách. Před odletem vyzkoušejte i egyptskou kuchyni – třeba firaakh masti, což je místní grilované kuře.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít