EGAP: Komerční část se bude privatizovat

24. ledna 2005, 00:00 - PETR BÝM
24. ledna 2005, 00:00

AKTUALITA Vláda rozhodla o vyčlenění komerčního úvěrového pojištění z portfolia Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Vznikne tak nová společnost, která bude následně privatizována. Jak bude tato privatizace probíhat, je ovšem nejasné.

**AKTUALITA

Vláda rozhodla o vyčlenění komerčního úvěrového pojištění z portfolia Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Vznikne tak nová společnost, která bude následně privatizována. Jak bude tato privatizace probíhat, je ovšem nejasné.

Exportní garanční a pojišťovací společnost vznikla v roce 1992 jako nástroj státní podpory exportu. Primárně pojišťuje vývozce proti politickému riziku (což je zčásti financováno ze státního rozpočtu), souběžně ale působí jako běžná úvěrová pojišťovna. To znamená, že exportérům nabízí také pojištění komerčních rizik, tedy neschopnost nebo nevůle odběratele zaplatit (dnes je toto pojištění nabízeno i pro domácí kontrakty). Právě tento segment pojištění má být v dohledné době převeden do dceřiné společnosti a poté zprivatizován.

Jako každá úvěrová pojišťovna i EGAP využívá firemní databázi, kde jsou údaje o finanční situaci tisíce podniků. Společnosti takovou databázi zpřístupnila francouzská pojišťovna COFAS. Ta už několikrát o budoucí dceřinou firmu projevila zájem - vstoupila by takto na náš trh. Podle některých spekulací by ji právě díky exkluzivním vztahům k EGAP mohla získat cestou přímého prodeje bez standardní veřejné obchodní soutěže.

Dominantním, ryze komerčním hráčem uvěrového pojištění je u nás Euler Hermes Čescob. „Zájem o účast na privatizaci nově vznikající části EGAP pochopitelně máme,“ říká ředitel této pojišťovny Július Kudla. Spekulace na téma způsob privatizace ale víceméně odmítá: „Jsme přesvědčeni, že podmínky pro všechny účastníky případného výběrového řízení budou rovné, s cílem zabezpečit maximální výhodnost pro klienty na trhu.“

Dalším potenciálním kupcem je pojišťovna Atradius. Její ředitelka Markéta Stržínková je toho názoru, že by měla být vypsána veřejná soutěž: „Už proto, že podle toho, co vím, jsou ve hře nejméně dva zájemci, tedy my a francouzský COFAS.“

Podle Pavla Parízka, generálního ředitele EGAP, privatizace teprve začala a vyžádá si delší čas. Podle něj je ve hře mnoho faktorů, mimo jiné také některé legislativní překážky, a také proto se nechce k věci vyjadřovat. Valná hromada akcionářů EGAP se uskuteční 31. Ledna. Rozhodne o vytvoření dceřiné společnosti, ale nikoli o způsobu privatizace. „Očekávám, že k privatizaci dojde během tohoto roku,“ říká Parízek.

Podle předběžných odhadů Euler Hermes Čescob domácí úvěrové pojišťovny na pojistném loni vybraly částku zhruba 510 milionů korun. Státní EGAP se na této částce podílel 52 procenty, Euler Hermes Čescob 35 a Atradius 13 procenty.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít