EGAP: Komerční část se bude privatizovat

24. ledna 2005, 00:00 - PETR BÝM
24. ledna 2005, 00:00

AKTUALITA Vláda rozhodla o vyčlenění komerčního úvěrového pojištění z portfolia Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Vznikne tak nová společnost, která bude následně privatizována. Jak bude tato privatizace probíhat, je ovšem nejasné.

**AKTUALITA

Vláda rozhodla o vyčlenění komerčního úvěrového pojištění z portfolia Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Vznikne tak nová společnost, která bude následně privatizována. Jak bude tato privatizace probíhat, je ovšem nejasné.

Exportní garanční a pojišťovací společnost vznikla v roce 1992 jako nástroj státní podpory exportu. Primárně pojišťuje vývozce proti politickému riziku (což je zčásti financováno ze státního rozpočtu), souběžně ale působí jako běžná úvěrová pojišťovna. To znamená, že exportérům nabízí také pojištění komerčních rizik, tedy neschopnost nebo nevůle odběratele zaplatit (dnes je toto pojištění nabízeno i pro domácí kontrakty). Právě tento segment pojištění má být v dohledné době převeden do dceřiné společnosti a poté zprivatizován.

Jako každá úvěrová pojišťovna i EGAP využívá firemní databázi, kde jsou údaje o finanční situaci tisíce podniků. Společnosti takovou databázi zpřístupnila francouzská pojišťovna COFAS. Ta už několikrát o budoucí dceřinou firmu projevila zájem - vstoupila by takto na náš trh. Podle některých spekulací by ji právě díky exkluzivním vztahům k EGAP mohla získat cestou přímého prodeje bez standardní veřejné obchodní soutěže.

Dominantním, ryze komerčním hráčem uvěrového pojištění je u nás Euler Hermes Čescob. „Zájem o účast na privatizaci nově vznikající části EGAP pochopitelně máme,“ říká ředitel této pojišťovny Július Kudla. Spekulace na téma způsob privatizace ale víceméně odmítá: „Jsme přesvědčeni, že podmínky pro všechny účastníky případného výběrového řízení budou rovné, s cílem zabezpečit maximální výhodnost pro klienty na trhu.“

Dalším potenciálním kupcem je pojišťovna Atradius. Její ředitelka Markéta Stržínková je toho názoru, že by měla být vypsána veřejná soutěž: „Už proto, že podle toho, co vím, jsou ve hře nejméně dva zájemci, tedy my a francouzský COFAS.“

Podle Pavla Parízka, generálního ředitele EGAP, privatizace teprve začala a vyžádá si delší čas. Podle něj je ve hře mnoho faktorů, mimo jiné také některé legislativní překážky, a také proto se nechce k věci vyjadřovat. Valná hromada akcionářů EGAP se uskuteční 31. Ledna. Rozhodne o vytvoření dceřiné společnosti, ale nikoli o způsobu privatizace. „Očekávám, že k privatizaci dojde během tohoto roku,“ říká Parízek.

Podle předběžných odhadů Euler Hermes Čescob domácí úvěrové pojišťovny na pojistném loni vybraly částku zhruba 510 milionů korun. Státní EGAP se na této částce podílel 52 procenty, Euler Hermes Čescob 35 a Atradius 13 procenty.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít