Вefinitivní Galileo

18. června 2010, 20:10 - Martin Shabu
18. června 2010, 20:10

Vesmírný výzkum

Evropský parlament minulý týden schválil zprávu českého europoslance Evžena Tošenovského (ODS), která upravuje způsob řízení projektu navigačního systému Galileo. Od něj si Evropané slibují, že nahradí ne zcela spolehlivý americký systém GPS.
V čele Galilea má stát správní rada složená ze zástupců členských států, kteří budou disponovat sedmadvaceti hlasy. Hlasovací váha Evropské komise podle schválené zprávy odpovídá 15,6 procenta podílu. O umístění správní rady v Praze dlouhodobě usiluje česká diplomacie. Občanský demokrat Tošenovský se však domnívá, že existují i zajímavější nabídky. „Jsem přesvědčen, že se nenaplní současná představa Evropské komise o zadávání výzkumných zakázek různým subjektům. Stejně bude muset vzniknout jakési vědecko-výzkumné centrum, a pak by o něj měla Praha rozhodně usilovat.“
Zpráva rovněž uvádí, že bezpečnostní a technologické otázky bude projednávat takzvaná bezpečnostní rada Galilea. V ní budou členské státy rozhodovat na stejném principu jako v Radě Evorpské unie. Bruselští politici se dále shodli na tom, že tento orgán bude sídlit ve Velké Británii a Francii. Vzhledem ke zvláštním nárokům a možnosti přístupu k utajovaným informacím budou muset členové této rady získat bezpečnostní prověrku s nejpřísnějším stupněm prověření.
Vedle způsobu řízení Galilea je nutné vyřešit také jeho financování. „Jen náklady na vývoj se v letech 2000 až 2013 odhadují na 6,4 miliardy eur (zhruba 164,55 miliardy korun), každoroční provoz spolkne další stovky milionů,“ řekl Evžen Tošenovský. V roce 2007 přitom zkrachoval návrh Evropské komise, který předpokládal, že půjde o projekt PPP, na němž se budou podílet soukromé a veřejné instituce. Následně úředníci Evropské komise navrhli, aby náklady na vybudování Galilea nesla Evropská unie.
Češi o Galileo usilují již delší dobu. V unijních diskuzích o umístění nových evropských agentur Praha uplatňuje argument, že nově budované instituce by měly sídlit v nových členských zemích. A v česku zatím nic není. Abychom si zvýšili šance, vstoupila Česká republika v roce 2008 do Evropské kosmické agentury.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít