Вefinitivní Galileo

18. června 2010, 20:10 - Martin Shabu
18. června 2010, 20:10

Vesmírný výzkum

Evropský parlament minulý týden schválil zprávu českého europoslance Evžena Tošenovského (ODS), která upravuje způsob řízení projektu navigačního systému Galileo. Od něj si Evropané slibují, že nahradí ne zcela spolehlivý americký systém GPS.
V čele Galilea má stát správní rada složená ze zástupců členských států, kteří budou disponovat sedmadvaceti hlasy. Hlasovací váha Evropské komise podle schválené zprávy odpovídá 15,6 procenta podílu. O umístění správní rady v Praze dlouhodobě usiluje česká diplomacie. Občanský demokrat Tošenovský se však domnívá, že existují i zajímavější nabídky. „Jsem přesvědčen, že se nenaplní současná představa Evropské komise o zadávání výzkumných zakázek různým subjektům. Stejně bude muset vzniknout jakési vědecko-výzkumné centrum, a pak by o něj měla Praha rozhodně usilovat.“
Zpráva rovněž uvádí, že bezpečnostní a technologické otázky bude projednávat takzvaná bezpečnostní rada Galilea. V ní budou členské státy rozhodovat na stejném principu jako v Radě Evorpské unie. Bruselští politici se dále shodli na tom, že tento orgán bude sídlit ve Velké Británii a Francii. Vzhledem ke zvláštním nárokům a možnosti přístupu k utajovaným informacím budou muset členové této rady získat bezpečnostní prověrku s nejpřísnějším stupněm prověření.
Vedle způsobu řízení Galilea je nutné vyřešit také jeho financování. „Jen náklady na vývoj se v letech 2000 až 2013 odhadují na 6,4 miliardy eur (zhruba 164,55 miliardy korun), každoroční provoz spolkne další stovky milionů,“ řekl Evžen Tošenovský. V roce 2007 přitom zkrachoval návrh Evropské komise, který předpokládal, že půjde o projekt PPP, na němž se budou podílet soukromé a veřejné instituce. Následně úředníci Evropské komise navrhli, aby náklady na vybudování Galilea nesla Evropská unie.
Češi o Galileo usilují již delší dobu. V unijních diskuzích o umístění nových evropských agentur Praha uplatňuje argument, že nově budované instituce by měly sídlit v nových členských zemích. A v česku zatím nic není. Abychom si zvýšili šance, vstoupila Česká republika v roce 2008 do Evropské kosmické agentury.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít