Efekt veletrhů může být větší

21. června 2004, 00:00 - ALEXANDR LUKEŠ
21. června 2004, 00:00

STUDIE MAPUJE TRH Není sporu o tom, že veletržní akce přinášejí jednotlivým městům jistý efekt. Pouze Brno si však nechalo vypracovat studii, která efekt vyjadřuje v přesných datech a zpětně ukazuje na možné rezervy.

STUDIE MAPUJE TRH Není sporu o tom, že veletržní akce přinášejí jednotlivým městům jistý efekt. Pouze Brno si však nechalo vypracovat studii, která efekt vyjadřuje v přesných datech a zpětně ukazuje na možné rezervy.

Zajímavou a podnětnou studii vyčíslující efekt veletrhů a výstav na region vypracovala pro společnost Veletrhy Brno německá poradenská firma Roland Berger Strategy Consultants ve spolupráci s Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity v Brně a Institutem statistiky a ekonomie Univerzity J. W. Goetheho ve Frankfurtu nad Mohanem.

TÉMĚŘ TROJNÁSOBEK

„Takové studie jsou běžnou praxí v zemích západní Evropy. V případě brněnských veletrhů vyčíslení finančních efektů ukázalo, že podnikatelská činnost společnosti Veletrhy Brno ročně přináší zvýšení hrubého domácího produktu ČR o 4 mld. Kč, téměř jednu miliardu daňových příjmů státní pokladně a více než 9000 pracovních míst v regionu,“ říká vedoucí odboru marketingové strategie a komunikace Veletrhy Brno Lucie Zumrová. Připomíná, že studie poukázala také na další efekty působení výstavnictví. K nim mimo jiné patří zlepšení infrastruktury města, rozšíření nabídky atraktivních pracovních míst, vznik nových firem, akvizice nových firem, podpora turistiky a další aktivity popularizující město, jako jsou například Dny EU v Brně, Davis Cup apod. Studie podle Zumrové zároveň potvrdila i zjištění platná pro německý trh. Obrat výroby, obchodu a služeb v regionu, kde se veletrh koná, se díky veletrhu zvyšuje 2,7krát v poměru k obratu samotného veletrhu. Tomuto zjištění odpovídá i případ BVV, kde je tento efekt ve výši 3,95 miliardy Kč - to je asi 2,7násobek obratu BVV (ten byl v roce 2003 1,44 miliardy Kč).

PRAHA ČEKÁ NA LETŇANY

V poněkud obecnější rovině se k tomuto tématu vyjadřuje hlavní město Praha prostřednictvím jejího náměstka primátora Petra Hulínského. „Navzdory problémům, které v současné době provázejí výstavbu nového výstaviště v Letňanech, jsem přesvědčen, že výstaviště zahájí svou činnost sotevřením stanice metra v roce 2007. Nové výstaviště v Praze má pro hlavní město zásadní význam v rozvoji regionu. Přineslo by nové pracovní příležitosti díky dobrému napojení této lokality na oblast severních Čech nejen pro Pražany, ale i obyvatele regionů nejvíce postižených nezaměstnaností. Výstaviště bude mít zásadní význam pro rozvoj kongresové a veletržní turistiky a následně pro rozvoj terciární sféry. Předpokládáme, že v návaznosti na upravenou studii PVA Letňany zadáme v roce 2005 zpracování studie vyčíslující efekt výstav a veletrhů na region. Zadáním pro studii budou parametry vycházející z předpokladu zprovoznění pražského výstaviště v Letňanech.“

BUDĚJOVICKÝ PROSTOR PRO MALÉ A STŘEDNÍ

O něco konkrétněji se vyslovují České Budějovice. Předsedkyně představenstva a ředitelka společnosti Výstaviště České Budějovice Marcela Pajerová mimo jiné říká: „V ýstaviště jednoznačně podporuje image města i regionu. Co se týče podnikání - Výstaviště, které dává prostor středním a menším podnikatelům pro prezentaci a prodej jejich výrobků a služeb, přivádí těmto podnikatelům ročně na 350 tisíc návštěvníků - potenciálních zákazníků. Dává též pracovní příležitost zhruba 85 zaměstnancům a navíc sezonním pracovníkům ze stavebních a dalších firem, které zajišťují i námi financované investiční i údržbářské akce.“ N a rozvoj města mají podle Pajerové podstatný vliv i přímé odvody ze vstupného a také druhotné příjmy z činnosti ostatních podnikatelů. Rozvoji města také pomáhá mezinárodní spolupráce, konkrétně vztahy s hospodářskými komorami sousedních zemí. Podle Marcely Pajerové by se celkové finanční náklady studie o efektivitě veletrhů vyšplhaly do statisíců korun, každopádně by však poskytla reálný náhled na význam a přínos výstavišť v daném regionu.

OSTRAV A VIDÍ REZERVY

„Když v roce 1989 došlo ke společenské změně, musela si Ostrava počkat na první výstavu v moderním slova smyslu až do roku 1992,“ podotýká Karel Burda, předseda představenstva a ředitel společnosti Ostravské výstavy. Avšak teprve od roku 1998, právě s nástupem společnosti Ostravské výstavy, lze mluvit o výraznější změně - areál je upraven, vyčištěn, budovy prošly výraznými opravami a hlavně byl, za financování města Ostravy jako majitele, vybudován zcela nový výstavní pavilon. Burda vidí problém hlavně v negativním image města i celého regionu, který zatím brání většímu rozvoji turistického ruchu i výstavnictví. N avzdory tomu může výstaviště vykázat čísla, signalizující obrat k lepšímu - v loňském roce se zde uskutečnilo 71 akcí s účastí přes 1000 firem a s počtem 192 tisíc návštěvníků. „V ýzkum efektivity výstavnictví by byl jistě přínosný, ale předpokládám, že i adekvátně drahý. V minulosti si Město Ostrava nechalo udělat studii rozvoje výstavnictví, která zmiňovala předpokládané efekty pro město a region. Bylo by dobré nyní změřit skutečné přínosy. Musel by se však najít zdroj financování takovéhoto projektu, například některý z fondů EU,“ uzavírá ředitel Burda.

foto: archiv (2x)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít