ECB s vírou uhlířskou

06. června 2014, 07:59 - Pavel Páral
06. června 2014, 07:59

Všem nadšencům hlásajícím konec krize eura odpověděla Evropská centrální banka včera zcela bezprecedentním způsobem. Na první pohled je nejzajímavější pokles depozitních sazeb do minusu, kdy každý, kdo u centrální banky ukládá peníze, je tímto krokem začne znehodnocovat o desetinu procenta ročně, plus inflaci. Jenže zásadnější jsou další oznámení i dosud neoznámené kroky ECB, z nichž je jasné, že krize je čím dál hlubší.

Je po eurovolbách, a tak končí předstírání odpovědnosti a ve Frankfurtu přestanou sterilizovat nákupy dluhopisů. To znamená, že bezcenné a ve velkém rozsahu nesplatitelné papíry, které dosud nakupovala banka o sto šest a sumu peněz odpovídající nákupům dluhopisů stahovala z oběhu jinými nástroji, s touto praxí přestává. Fakticky to znamená rozjetí rotaček a tištění zcela jasně inflačních peněz. A to k tomu nabídla hned 400 miliard eur na další pokračování odkupů dluhopisů od komerčních bank. A euro se hned začalo propadat, zatímco akcie velkých evropských bankovních domů se vydaly vzhůru.

Vedení ECB nyní argumentuje zcela stejně, jako loni v listopadu argumentovala bankovní rada ČNB, když intervenovala proti koruně. Tedy hrozbou deflace. A je skutečností, že tempo růstu cen v eurozóně je hodně nízké. Jenže zatímco v Česku loni v listopadu to s oživováním české ekonomiky nevypadalo nijak přesvědčivě, nyní je v Evropě poměrně zřejmé, že severní státy jsou na jasném vzestupu, který může mít delší trvání. Takže zde to s tou deflační hrozbou nevypadá až tak hrozivě.

Spíše se zdá, že ECB pořád řeší dluhy jižní periferie tím, že je skrytě přenáší na silnější členy eurozóny, zejména na Německo. A po pravdě jí nic jiného nezbývá, protože otevřeně přiznané další prominutí dluhů Řecka a spol. by bylo politickým dynamitem.

Před chystanými stres testy evropských bank, které si mohou vynutit rekapitalizaci řady z nich, se jejich významným věřitelem stává ECB. A v rámci nastavených pravidel takzvané bankovní unie, které počítají s kyperským modelem, podle něhož to odskáčou i nezajištění vkladatelé, by tak mohla přijít o dost peněz. A tyhle ztráty budou muset zalepit členské vlády. Je to jenom skryté společné ručení za dluhy jakéhokoli člena eurospolku. A čím bude inflace vyšší, tím lépe se ty dluhy budou lepit a tím lépe se budou umořovat dluhy.

Ono to dnes velmi populární svět válcující přesvědčení, že monetární teorie je mrtvá a lze tisknout peníze zcela bez následků, se jednou, a ne za moc dlouho, rozplyne. On ten Milton Friedman sice umřel už před osmi lety, ale to, že inflace je peněžní jev a odvíjí se od množství peněz v ekonomice, pořád nikdo nevyvrátil a už ani nevyvrátí. Teď jen čekáme, kdy to přijde. A pak to bude jiný mazec, než bylo těch pár let recese. A to vše jenom pro víru uhlířskou v blahodárnost eura, která si dříve nebo později vynutí kýmsi vysněné Spojené státy evropské. Jen aby si ta víra nevynutila spíš Výmarskou republiku s její hyperinflací a NSDAP.


Čtěte také:

ECB začne pokutovat úspory. Efekt je však nejistý

ECB v červnu sníží sazby. Nejspíš i do červených čísel

ECB je připravená zasypat kontinent čerstvými eury

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Z Pubtranu jsou teď Jízdní řády. Seznam kromě změny názvu přidal i nové funkce
Facebook Stories pro desktopy na dosah, propojení s Instagramem na dohled
Rozhodnuto. Protipirátská ochrana se stala součástí WWW
Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít