Article, show

ECB s vírou uhlířskou

06. června 2014, 07:59 - Pavel Páral
06. června 2014, 07:59

Všem nadšencům hlásajícím konec krize eura odpověděla Evropská centrální banka včera zcela bezprecedentním způsobem. Na první pohled je nejzajímavější pokles depozitních sazeb do minusu, kdy každý, kdo u centrální banky ukládá peníze, je tímto krokem začne znehodnocovat o desetinu procenta ročně, plus inflaci. Jenže zásadnější jsou další oznámení i dosud neoznámené kroky ECB, z nichž je jasné, že krize je čím dál hlubší.

Je po eurovolbách, a tak končí předstírání odpovědnosti a ve Frankfurtu přestanou sterilizovat nákupy dluhopisů. To znamená, že bezcenné a ve velkém rozsahu nesplatitelné papíry, které dosud nakupovala banka o sto šest a sumu peněz odpovídající nákupům dluhopisů stahovala z oběhu jinými nástroji, s touto praxí přestává. Fakticky to znamená rozjetí rotaček a tištění zcela jasně inflačních peněz. A to k tomu nabídla hned 400 miliard eur na další pokračování odkupů dluhopisů od komerčních bank. A euro se hned začalo propadat, zatímco akcie velkých evropských bankovních domů se vydaly vzhůru.

Vedení ECB nyní argumentuje zcela stejně, jako loni v listopadu argumentovala bankovní rada ČNB, když intervenovala proti koruně. Tedy hrozbou deflace. A je skutečností, že tempo růstu cen v eurozóně je hodně nízké. Jenže zatímco v Česku loni v listopadu to s oživováním české ekonomiky nevypadalo nijak přesvědčivě, nyní je v Evropě poměrně zřejmé, že severní státy jsou na jasném vzestupu, který může mít delší trvání. Takže zde to s tou deflační hrozbou nevypadá až tak hrozivě.

Spíše se zdá, že ECB pořád řeší dluhy jižní periferie tím, že je skrytě přenáší na silnější členy eurozóny, zejména na Německo. A po pravdě jí nic jiného nezbývá, protože otevřeně přiznané další prominutí dluhů Řecka a spol. by bylo politickým dynamitem.

Před chystanými stres testy evropských bank, které si mohou vynutit rekapitalizaci řady z nich, se jejich významným věřitelem stává ECB. A v rámci nastavených pravidel takzvané bankovní unie, které počítají s kyperským modelem, podle něhož to odskáčou i nezajištění vkladatelé, by tak mohla přijít o dost peněz. A tyhle ztráty budou muset zalepit členské vlády. Je to jenom skryté společné ručení za dluhy jakéhokoli člena eurospolku. A čím bude inflace vyšší, tím lépe se ty dluhy budou lepit a tím lépe se budou umořovat dluhy.

Ono to dnes velmi populární svět válcující přesvědčení, že monetární teorie je mrtvá a lze tisknout peníze zcela bez následků, se jednou, a ne za moc dlouho, rozplyne. On ten Milton Friedman sice umřel už před osmi lety, ale to, že inflace je peněžní jev a odvíjí se od množství peněz v ekonomice, pořád nikdo nevyvrátil a už ani nevyvrátí. Teď jen čekáme, kdy to přijde. A pak to bude jiný mazec, než bylo těch pár let recese. A to vše jenom pro víru uhlířskou v blahodárnost eura, která si dříve nebo později vynutí kýmsi vysněné Spojené státy evropské. Jen aby si ta víra nevynutila spíš Výmarskou republiku s její hyperinflací a NSDAP.


Čtěte také:

ECB začne pokutovat úspory. Efekt je však nejistý

ECB v červnu sníží sazby. Nejspíš i do červených čísel

ECB je připravená zasypat kontinent čerstvými eury

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít