E15.cz z Bulharska: Nenávist vůči ČEZ opadla, lidé viní systém

23. února 2013, 13:13 - Petr Horký
23. února 2013, 13:13

Bulharský premiér Bojko Borisov a jeho pravicová vláda rezignovala, naštvaní Bulhaři ale demonstrují dál. Ne však v takovém počtu, jako by se mohlo zdát ze sledování zpráv. Nenávist vůči ČEZu a jeho drahým složenkám za elektřinu, které Bulhary vyhnaly do ulic, se mezitím pomalu vytrácí. Nahradila ji obecná znechucenost stranami a politickým systémem jako takovým.

Je pátek šest hodin večer a v Sofii na plácku nedaleko Orlího mostu se pomalu shromažďují lidé. Tak jako každý večer. Sejdou se jich tu zhruba dvě stovky, do setmění demonstrují, někteří z nich emotivně promluví do televizních kamer, pak se všichni v klidu rozejdou. Chodí sem intelektuálové znechucení korupcí svých politických zástupců v parlamentu, zoufalé stařenky, které z penzí ve výši 150 euro nemají na zaplacení složenek za elektřinu i vyholení mladíci v teplákových soupravách připravení na cokoli. Čas od času někdo předstoupí a mluví do megafonu. Oblíbeným pokřikem je skandování „Mafia, mafia.“ Organizátoři tu chybí, lidé sem chodí bez svolávání.

Protest proti všemu

„Je to matoucí, protože lidé tady protestují skoro proti všemu. Co je sjednocuje, je to, že protestují proti systému a zkorumpovaným politikům. To je jediné, co je pojí. Jsou tu lidi zleva, zprava. Na začátku to bylo proti ČEZu. ČEZ ale není jediný zodpovědný. Na jeho místě by jiný dělal totéž. Tedy vydělával velké zisky. Problém je způsob, jakým systém vytváří cenu elektřiny pro koncového uživatele. ČEZ může dát do nákladů jakoukoli v uvozovkách investici. A zaplatí to lidé na elektřině. To není fér,“ říká anglicky Georgi Tabakov, obchodník a analytik, který demonstraci pozoruje z povzdálí.

O poznání jiná demonstrace se konala o den dříve před budovou parlamentu. Asi 500 lidí sem přišlo podpořit odstoupivšího premiéra Borisova, předsedu pravicové strany GERB, bývalého bodyguarda a majitele bezpečnostní firmy. Mezi přítomnými byli farmáři s traktory, prasaty a slepicemi. Borisov rezignoval ve středu po úterních násilných demonstracích na 35 místech po celé zemi. Tehdy protestovaly desetitisíce lidí a jeden člověk při demonstraci zahynul.

Kopačky ČEZu

V ulicích hlavního města ale jinak všední život plyne nerušeně dál, na první pohled rozhodně není patrné, že by zemi zmítala politická krize. Nikde žádné plakáty, v ulicích není ani příliš policistů. Jen tu a tam je možné narazit na stánek, kde si politické strany už pomalu připravují kampaň k předčasným volbám.

Jeden takový stánek míjím v podchodu vedle Billy. Kolemjdoucí láká na plakát, který vyobrazuje nohu ve fotbalové botě, jež z obrysu Bulharska vykopává tři míče. Každý z nich má na sobě logo. Ten největší patří ČEZu, další dva EnergoPro a EVN. Tedy distributorům energie, kterým lidé vyčítají prudké zdražení energie na začátku roku. „To je jen taková legrace. Proti Čechům nic nemáme,“ říká mi Miťka, který má stánek na starosti. Elektrickou síť však bulharský stát podle něj ČEZu a ostatním prodal příliš levně. Stánek patří Národní demokratické straně, okrajovému srdužení bez šance dostat se do parlamentu. Na místě lze podepsat petici, která poslance vyzývá ke změně ústavy. Jak přesně by se měla změnit, to se zatím neví.


OBRAZEM: Zimní bezvládí v Sofii


Požadavek změny ústavy se objevil v posledních dnech. „Lidé chtějí, aby rozhodovaly kulaté stoly,“ kroutí hlavou novinář Ilin Stanev z ekonomického listu Capital. „Revoluční výbory se už v historii vyzkoušely,“ ušklíbne se. Pak ale vážně dodává: „Lidé jsou bezradní, protože už všechno vyzkoušeli, levici, pravici, střed. A nic nefunguje.“

Právě nedostatek srozumitelných požadavků současným protestům v Sofii chybí. Občanské organizace, které na demonstracích působí, se ale hodlají v sobotu sejít u kulatého stolu a hledat společné zájmy. V neděli má potom přijít velká celonárodní demonstrace, kde se ukáže, jestli Bulhary ještě protestování nepřestalo bavit.

Vláda Bojko Borisova mezitím odevzdal parlamentu demisi, který ji přijal. Bulharsko čekají předčasné volby, které mají přijít v dubnu či květnu. Odhadovat, kdo je vyhraje, by zatím bylo předčasné, protože politická nálada protestních shromáždění je velmi nepřehledná.


Čtěte také:

Žádná náhoda, ale zákonitost

Hon bulharských úřadů na ČEZ polevuje

ČEZ: Bulharsko nemá k odebrání licence důvod

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít