E-tržiště mohou ulevit malým obcím

04. dubna 2013, 12:33 - Martin Zika
04. dubna 2013, 12:33

Nacpaná seminární místnost hotelu Clarion v Ústí nad Labem znova dokázala, že téma veřejných zakázek je u nás v současnosti mimořádně atraktivní. Další ze série seminářů Profit přinesl mimo jiné i zajímavou debatu účastníků.

Semináře Profit na téma veřejných zakázek jsou mimo jiné pokusem přiblížit zájemcům jak teoretickou, tak praktickou stránku věci. S novelou zákona, která je v platnosti od dubna loňského roku, a jejími slabými místy návštěvníky seznamovali právníci Filip Krumbholc z Asociace pro veřejné zakázky a advokátní kanceláře MT Legal a také Jan Sůra z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol.

Filip Krumbholc například poznamenal, že se do novely v průběhu schvalování dostala řada věcí pocházejících ze zdrojů mimo ministerstvo pro místní rozvoj, tedy gestora zákona, a také že legislativní proces v tomto případě nebyl zcela standardní.

Nával byrokracie

Velmi závažnou věcí, na kterou také upozornil, je fakt, že novela přehnaně akcentuje procedurální povinnosti zadavatelů. Důsledkem je, že zadavatelé v řadě případů nejsou schopni zakázky vypisovat, a jsou tedy nuceni využívat externí zdroje.

To pochopitelně proces zpomaluje a také prodražuje. Je to nepochybně jeden z důvodů, proč v loňském roce došlo k výraznému poklesu počtu i celkové hodnoty vypsaných veřejných zakázek, jak ukázala nedávno zveřejněná studie dopadů novely na ekonomiku ČR.

Oba pánové se shodli, že pokud by mělo v dohlednu dojít k další novelizaci zákona, po čemž v poslední době volá stále více hlasů, pak by se ministerstvo pro místní rozvoj, coby předpokládaný autor úprav, mělo snažit pouze o odstranění hrubých nedostatků.

Za takový Filip Krumbholc považuje například nemožnost zjednodušit zadání veřejné zakázky ve chvíli, kdy zůstane pouze jedna nabídka dodavatele. K novele by také podle něj měla být rozpracována relevantní metodika k některým věcem, jak už bylo výše naznačeno, apod.

Jakub Rainisch ze společnosti Český trh, Zbyněk Miklík, reprezentující sdružení Tendermarket, a Radek Platzer, zástupce e-tržiště Gemin, představili své subjekty a uvedli účastníky do problematiky používání elektronických tržišť. Posledně jmenovaný dokonce prezentoval aplikaci tržiště online.

Peníze a administrativa

Zajímavými postřehy přispěla do závěrečné diskuse starostka Měrunic Jitka Nová, která účastníky seznámila s problémy, s nimiž se v oblasti veřejných zakázek potýká malá obec. Uvedla mimo jiné, že od začátku platnosti novely obec nevypsala žádnou veřejnou zakázku. Hlavním důvodem je nedostatek finančních zdrojů, ale také vysoká administrativní zátěž spojená se zadáváním zakázek.

„Jsem ráda, že jsem se semináře mohla zúčastnit. Informací o působení elektronických tržišť máme totiž velmi málo a já si dnes uvědomila, že tyto subjekty mohou být pro malé obce velmi užitečné,“ poznamenala Jitka Nová.

Zástupci tržišť totiž ve svých vystoupeních vysvětlili, že využívání jejich aplikací je pro uživatele zdarma (s výjimkou některých přídavných služeb) a oproti „papírovému“ zadávání veřejných zakázek může významně omezit nutnou administrativu.

Starostka Měrunic pak vyjádřila zájem pozvat zástupce elektronických tržišť na zvláštní školení týkající se využívání těchto aplikací pro představitele malých obcí v regionu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít