E-tržiště mohou ulevit malým obcím

04. dubna 2013, 12:33 - Martin Zika
04. dubna 2013, 12:33

Nacpaná seminární místnost hotelu Clarion v Ústí nad Labem znova dokázala, že téma veřejných zakázek je u nás v současnosti mimořádně atraktivní. Další ze série seminářů Profit přinesl mimo jiné i zajímavou debatu účastníků.

Semináře Profit na téma veřejných zakázek jsou mimo jiné pokusem přiblížit zájemcům jak teoretickou, tak praktickou stránku věci. S novelou zákona, která je v platnosti od dubna loňského roku, a jejími slabými místy návštěvníky seznamovali právníci Filip Krumbholc z Asociace pro veřejné zakázky a advokátní kanceláře MT Legal a také Jan Sůra z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol.

Filip Krumbholc například poznamenal, že se do novely v průběhu schvalování dostala řada věcí pocházejících ze zdrojů mimo ministerstvo pro místní rozvoj, tedy gestora zákona, a také že legislativní proces v tomto případě nebyl zcela standardní.

Nával byrokracie

Velmi závažnou věcí, na kterou také upozornil, je fakt, že novela přehnaně akcentuje procedurální povinnosti zadavatelů. Důsledkem je, že zadavatelé v řadě případů nejsou schopni zakázky vypisovat, a jsou tedy nuceni využívat externí zdroje.

To pochopitelně proces zpomaluje a také prodražuje. Je to nepochybně jeden z důvodů, proč v loňském roce došlo k výraznému poklesu počtu i celkové hodnoty vypsaných veřejných zakázek, jak ukázala nedávno zveřejněná studie dopadů novely na ekonomiku ČR.

Oba pánové se shodli, že pokud by mělo v dohlednu dojít k další novelizaci zákona, po čemž v poslední době volá stále více hlasů, pak by se ministerstvo pro místní rozvoj, coby předpokládaný autor úprav, mělo snažit pouze o odstranění hrubých nedostatků.

Za takový Filip Krumbholc považuje například nemožnost zjednodušit zadání veřejné zakázky ve chvíli, kdy zůstane pouze jedna nabídka dodavatele. K novele by také podle něj měla být rozpracována relevantní metodika k některým věcem, jak už bylo výše naznačeno, apod.

Jakub Rainisch ze společnosti Český trh, Zbyněk Miklík, reprezentující sdružení Tendermarket, a Radek Platzer, zástupce e-tržiště Gemin, představili své subjekty a uvedli účastníky do problematiky používání elektronických tržišť. Posledně jmenovaný dokonce prezentoval aplikaci tržiště online.

Peníze a administrativa

Zajímavými postřehy přispěla do závěrečné diskuse starostka Měrunic Jitka Nová, která účastníky seznámila s problémy, s nimiž se v oblasti veřejných zakázek potýká malá obec. Uvedla mimo jiné, že od začátku platnosti novely obec nevypsala žádnou veřejnou zakázku. Hlavním důvodem je nedostatek finančních zdrojů, ale také vysoká administrativní zátěž spojená se zadáváním zakázek.

„Jsem ráda, že jsem se semináře mohla zúčastnit. Informací o působení elektronických tržišť máme totiž velmi málo a já si dnes uvědomila, že tyto subjekty mohou být pro malé obce velmi užitečné,“ poznamenala Jitka Nová.

Zástupci tržišť totiž ve svých vystoupeních vysvětlili, že využívání jejich aplikací je pro uživatele zdarma (s výjimkou některých přídavných služeb) a oproti „papírovému“ zadávání veřejných zakázek může významně omezit nutnou administrativu.

Starostka Měrunic pak vyjádřila zájem pozvat zástupce elektronických tržišť na zvláštní školení týkající se využívání těchto aplikací pro představitele malých obcí v regionu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít