Dvořákova Praha se těší rekordnímu zájmu návštěvníků

12. září 2011, 15:35 - Profit, TZ
12. září 2011, 15:35

Po prvním a druhém zahajovacím koncertu, které byly beznadějně vyprodané, zbývá už jen několik málo míst na dnešní koncert filharmonie milánského operního domu La Scala - Filarmonica Della Scala.

Foto: Dvořákova Praha

Orchestr se představí pod vedením šestatřicetileté dirigentské hvězdy Daniela Hardinga. Na programu jsou skladby Gioachina Rossiniho, Giacoma Pucciniho, Ruggera Leoncavalla, Giuseppe Verdiho a Antonína Dvořáka.

I druhý zahajovací koncert festivalu patřil Čajkovského Koncertu pro klavír a orchestr č. 1 b moll op. 23 a Dvořákově nejslavnější symfonii „ Z Nového světa“. Rozdíl mezi prvním a druhým zahajovacím koncertem okomentovala Alice Sara Ott: „Rozdíl byl citelný, dnešní koncert byl oproti včerejšímu mnohem více uvolněný“, ta také přiznala, že ačkoliv hraje bosá, na nohy ji nikdy zima není. „Na stagi je ostatně teplo vždycky“, okomentovala atmosféru druhého zahajovacího koncertu Ott a pochvalovala si i spolupráci s Jamesem Gaffiganem: „S Jamesem se skvěle spolupracuje na pódiu, ale i pak mimo něj. Je s ním velká legrace. V Praze jsme objevili skvělou kubánskou restauraci, jinak jsem ale v Praze příliš volného času neměla. Viděla jsem ale pražský orloj, a ten je zcela úchvatný“, dodala Ott.

Mladý americký dirigent byl nadšen z výkonu České filharmonie, ačkoliv Novosvětskou sebekriticky viděl v lepším světle spíše včera. Naopak Čajkovského koncert byl z jeho pohledu zajímavěji proveden na druhém zahajovacím večeru. Gaffigan, který Novosvětskou po oba večery odehrál zcela bez partitury, se osobně setkal s vnukem a pravnukem skladatele Antonína Dvořáka: „Byl jsem velmi překvapený, vůbec jsem nemohl nejprve věřit, že na koncert přišli skutečně přímí potomci skladatele.“

I druhý zahajovací koncert odehrál na postu koncertního mistra mladý houslista Josef Špaček, kterého na festivalu čeká ještě i vlastní houslový recitál dne 13/9 (od 17:00 v Sukově síni) v rámci koncertní série Debut.  Jako koncertní mistr České filharmonie odehraje i  festivalový koncert 23/9 (dirigent Petr Altrichter, housle Midori). Novým koncertním mistrem České filharmonie se Josef Špaček stal v září tohoto roku.

Další téměř vyprodané koncerty čekají Dvořákovu Prahu ve středu 14. 9., kdy vystoupí maltský tenorista Joseph Calleja a ve čtvrtek 15. 9., kdy v Katedrále sv. Víta na Pražském hradě zazní Dvořákův Requiem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít