Dvořákova Praha se těší rekordnímu zájmu návštěvníků

12. září 2011, 15:35 - Profit, TZ
12. září 2011, 15:35

Po prvním a druhém zahajovacím koncertu, které byly beznadějně vyprodané, zbývá už jen několik málo míst na dnešní koncert filharmonie milánského operního domu La Scala - Filarmonica Della Scala.

Foto: Dvořákova Praha

Orchestr se představí pod vedením šestatřicetileté dirigentské hvězdy Daniela Hardinga. Na programu jsou skladby Gioachina Rossiniho, Giacoma Pucciniho, Ruggera Leoncavalla, Giuseppe Verdiho a Antonína Dvořáka.

I druhý zahajovací koncert festivalu patřil Čajkovského Koncertu pro klavír a orchestr č. 1 b moll op. 23 a Dvořákově nejslavnější symfonii „ Z Nového světa“. Rozdíl mezi prvním a druhým zahajovacím koncertem okomentovala Alice Sara Ott: „Rozdíl byl citelný, dnešní koncert byl oproti včerejšímu mnohem více uvolněný“, ta také přiznala, že ačkoliv hraje bosá, na nohy ji nikdy zima není. „Na stagi je ostatně teplo vždycky“, okomentovala atmosféru druhého zahajovacího koncertu Ott a pochvalovala si i spolupráci s Jamesem Gaffiganem: „S Jamesem se skvěle spolupracuje na pódiu, ale i pak mimo něj. Je s ním velká legrace. V Praze jsme objevili skvělou kubánskou restauraci, jinak jsem ale v Praze příliš volného času neměla. Viděla jsem ale pražský orloj, a ten je zcela úchvatný“, dodala Ott.

Mladý americký dirigent byl nadšen z výkonu České filharmonie, ačkoliv Novosvětskou sebekriticky viděl v lepším světle spíše včera. Naopak Čajkovského koncert byl z jeho pohledu zajímavěji proveden na druhém zahajovacím večeru. Gaffigan, který Novosvětskou po oba večery odehrál zcela bez partitury, se osobně setkal s vnukem a pravnukem skladatele Antonína Dvořáka: „Byl jsem velmi překvapený, vůbec jsem nemohl nejprve věřit, že na koncert přišli skutečně přímí potomci skladatele.“

I druhý zahajovací koncert odehrál na postu koncertního mistra mladý houslista Josef Špaček, kterého na festivalu čeká ještě i vlastní houslový recitál dne 13/9 (od 17:00 v Sukově síni) v rámci koncertní série Debut.  Jako koncertní mistr České filharmonie odehraje i  festivalový koncert 23/9 (dirigent Petr Altrichter, housle Midori). Novým koncertním mistrem České filharmonie se Josef Špaček stal v září tohoto roku.

Další téměř vyprodané koncerty čekají Dvořákovu Prahu ve středu 14. 9., kdy vystoupí maltský tenorista Joseph Calleja a ve čtvrtek 15. 9., kdy v Katedrále sv. Víta na Pražském hradě zazní Dvořákův Requiem.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít