Dvořákova Praha se těší rekordnímu zájmu návštěvníků

12. září 2011, 15:35 - Profit, TZ
12. září 2011, 15:35

Po prvním a druhém zahajovacím koncertu, které byly beznadějně vyprodané, zbývá už jen několik málo míst na dnešní koncert filharmonie milánského operního domu La Scala - Filarmonica Della Scala.

Foto: Dvořákova Praha

Orchestr se představí pod vedením šestatřicetileté dirigentské hvězdy Daniela Hardinga. Na programu jsou skladby Gioachina Rossiniho, Giacoma Pucciniho, Ruggera Leoncavalla, Giuseppe Verdiho a Antonína Dvořáka.

I druhý zahajovací koncert festivalu patřil Čajkovského Koncertu pro klavír a orchestr č. 1 b moll op. 23 a Dvořákově nejslavnější symfonii „ Z Nového světa“. Rozdíl mezi prvním a druhým zahajovacím koncertem okomentovala Alice Sara Ott: „Rozdíl byl citelný, dnešní koncert byl oproti včerejšímu mnohem více uvolněný“, ta také přiznala, že ačkoliv hraje bosá, na nohy ji nikdy zima není. „Na stagi je ostatně teplo vždycky“, okomentovala atmosféru druhého zahajovacího koncertu Ott a pochvalovala si i spolupráci s Jamesem Gaffiganem: „S Jamesem se skvěle spolupracuje na pódiu, ale i pak mimo něj. Je s ním velká legrace. V Praze jsme objevili skvělou kubánskou restauraci, jinak jsem ale v Praze příliš volného času neměla. Viděla jsem ale pražský orloj, a ten je zcela úchvatný“, dodala Ott.

Mladý americký dirigent byl nadšen z výkonu České filharmonie, ačkoliv Novosvětskou sebekriticky viděl v lepším světle spíše včera. Naopak Čajkovského koncert byl z jeho pohledu zajímavěji proveden na druhém zahajovacím večeru. Gaffigan, který Novosvětskou po oba večery odehrál zcela bez partitury, se osobně setkal s vnukem a pravnukem skladatele Antonína Dvořáka: „Byl jsem velmi překvapený, vůbec jsem nemohl nejprve věřit, že na koncert přišli skutečně přímí potomci skladatele.“

I druhý zahajovací koncert odehrál na postu koncertního mistra mladý houslista Josef Špaček, kterého na festivalu čeká ještě i vlastní houslový recitál dne 13/9 (od 17:00 v Sukově síni) v rámci koncertní série Debut.  Jako koncertní mistr České filharmonie odehraje i  festivalový koncert 23/9 (dirigent Petr Altrichter, housle Midori). Novým koncertním mistrem České filharmonie se Josef Špaček stal v září tohoto roku.

Další téměř vyprodané koncerty čekají Dvořákovu Prahu ve středu 14. 9., kdy vystoupí maltský tenorista Joseph Calleja a ve čtvrtek 15. 9., kdy v Katedrále sv. Víta na Pražském hradě zazní Dvořákův Requiem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít