Dvořákova Praha se těší rekordnímu zájmu návštěvníků

12. září 2011, 15:35 - Profit, TZ
12. září 2011, 15:35

Po prvním a druhém zahajovacím koncertu, které byly beznadějně vyprodané, zbývá už jen několik málo míst na dnešní koncert filharmonie milánského operního domu La Scala - Filarmonica Della Scala.

Foto: Dvořákova Praha

Orchestr se představí pod vedením šestatřicetileté dirigentské hvězdy Daniela Hardinga. Na programu jsou skladby Gioachina Rossiniho, Giacoma Pucciniho, Ruggera Leoncavalla, Giuseppe Verdiho a Antonína Dvořáka.

I druhý zahajovací koncert festivalu patřil Čajkovského Koncertu pro klavír a orchestr č. 1 b moll op. 23 a Dvořákově nejslavnější symfonii „ Z Nového světa“. Rozdíl mezi prvním a druhým zahajovacím koncertem okomentovala Alice Sara Ott: „Rozdíl byl citelný, dnešní koncert byl oproti včerejšímu mnohem více uvolněný“, ta také přiznala, že ačkoliv hraje bosá, na nohy ji nikdy zima není. „Na stagi je ostatně teplo vždycky“, okomentovala atmosféru druhého zahajovacího koncertu Ott a pochvalovala si i spolupráci s Jamesem Gaffiganem: „S Jamesem se skvěle spolupracuje na pódiu, ale i pak mimo něj. Je s ním velká legrace. V Praze jsme objevili skvělou kubánskou restauraci, jinak jsem ale v Praze příliš volného času neměla. Viděla jsem ale pražský orloj, a ten je zcela úchvatný“, dodala Ott.

Mladý americký dirigent byl nadšen z výkonu České filharmonie, ačkoliv Novosvětskou sebekriticky viděl v lepším světle spíše včera. Naopak Čajkovského koncert byl z jeho pohledu zajímavěji proveden na druhém zahajovacím večeru. Gaffigan, který Novosvětskou po oba večery odehrál zcela bez partitury, se osobně setkal s vnukem a pravnukem skladatele Antonína Dvořáka: „Byl jsem velmi překvapený, vůbec jsem nemohl nejprve věřit, že na koncert přišli skutečně přímí potomci skladatele.“

I druhý zahajovací koncert odehrál na postu koncertního mistra mladý houslista Josef Špaček, kterého na festivalu čeká ještě i vlastní houslový recitál dne 13/9 (od 17:00 v Sukově síni) v rámci koncertní série Debut.  Jako koncertní mistr České filharmonie odehraje i  festivalový koncert 23/9 (dirigent Petr Altrichter, housle Midori). Novým koncertním mistrem České filharmonie se Josef Špaček stal v září tohoto roku.

Další téměř vyprodané koncerty čekají Dvořákovu Prahu ve středu 14. 9., kdy vystoupí maltský tenorista Joseph Calleja a ve čtvrtek 15. 9., kdy v Katedrále sv. Víta na Pražském hradě zazní Dvořákův Requiem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít