Dvě pracovní smlouvy

25. prosince 2008, 00:00 - Petr Kučera
25. prosince 2008, 00:00

Zjistili jsme, že náš zaměstnanec uzavřel (během existence pracovní smlouvy s námi) ještě jednu pracovní smlouvu u jiného zaměstnavatele.

Přitom u nás zatím nepodal výpověď. Vadí nám, že pro nás pracuje na klasický úvazek (40 hodin týdně) a pro jiného zaměstnavatele na 30 hodin týdně. Podle zákoníku práce přitom týdenní délka pracovní doby nesmí překročit 40 hodin. Mohl vůbec uzavřít druhou smlouvu bez našeho souhlasu?

Ludvík P.

Zákoník práce nijak neomezuje množství pracovních smluv u jednoho zaměstnance. Teoreticky tak může jeden člověk mít třeba tři různé pracovní smlouvy. Záleží vlastně jen na něm, jak tyto souběžné pracovní úvazky bude stíhat a zda mezi tím stihne odpočívat tak, aby to neovlivnilo kvalitu práce.

Vámi zmíněný limit 40 hodin týdně se týká týdenní práce pro jednoho zaměstnavatele, respektive v jednom pracovním poměru. Pouze pokud je zaměstnanec mladší 18 let, sčítaly by se do tohoto limitu i případné další pracovní poměry.

Samozřejmě však platí ustanovení § 304 zákoníku práce, zakazující zaměstnancům mít výdělky z jiné činnosti, která je shodná s předmětem činnosti vás jako zaměstnavatele. K takové „konkurenční“ práci potřebují váš písemný souhlas. V ostatních případech, tedy jde-li o odlišný obor, jej v zásadě nepotřebují.

Zdeněk Bauer firemní právník

Mohlo by vás zajímat

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

Hry pro příležitostné hráče