Dvě Miss se v Česku dlouho neudrží

14. dubna 2008, 00:00 - Marcela Honsová
14. dubna 2008, 00:00

Množství top modelek české národnosti na světových molech dokazuje, že bychom mohli mít v tuzemsku desítku soutěží krásy, a vždy by na stupních vítězů stanuly půvabné dívky.

Ovšem z ekonomického hlediska se na tak malém písečku, jakým je Česko, dvě soutěže Miss zřejmě dlouho neudrží.

Tu starší – s dvacetiletou tradicí – Miss ČR nyní vlastní Jan Moťovský. Její konkurentku nazvanou Česká Miss přivedla na svět v roce 2004 bývalá československá královna krásy Michaela Maláčová. Nabízí se otázka, zda jedna ze soutěží nespolkne tu druhou, či nedojde ke sloučení.

„Dlouhodobě dva projekty, které jsou prakticky totožné, nemohou fungovat. To nemá smysl. Jako kdyby byli dva filmoví Oscarové. Dřív nebo později by se měli majitelé obou soutěží dohodnout, situace na trhu je donutí. Jednak veřejnosti obě soutěže splývají, a za druhé tříští zájem sponzorů,“ uvažuje Václav Marek, předseda organizačního výboru soutěže Česká hlava, která má obdobnou organizační strukturu. Finančně leží na sponzorech a závěrečnou show přenáší televize.

Také Ondřej Obluk, šéf agentury Mather Communications, která se zabývá marketingovou komunikací a tvorbou značek, očekává z dlouhodobého hlediska spíše vítězství jedné ze soutěží než úspěšnou paralelní existenci obou. „S ohledem na existenci dvou konkurenčních soutěží na malém českém trhu, a zejména na stále klesající sledovanost jednotlivých ročníků Miss v televizi, tuto transakci hodnotím jako velmi dobrý obchod pro pana Zapletala a odvážný počin pana Moťovského.“

Kdo získá korunku Miss, Moťovský, nebo Maláčová?

Moťovský naznačuje, že v době, kdy kupoval Zapletalovu Miss, o koupi druhé soutěže krásek neuvažoval. „Ovšem to bylo tenkrát,“ zdůrazňuje. Popírá, že by byl dokonce, jak se psalo v tisku, smlouvou vázán se soutěží krásek dál neobchodovat.

„Myslím, že jsem dobrý podnikatel a nenechal bych si svázat ruce.“ I když tvrdí, že poslední čtyři roky ukázaly, že v Česku je prostor pro dvě soutěže Miss, zároveň ekonomicky uvažuje, že to není správné. „Doufám, že se pracuje na všech stranách, aby to bylo oboustranně výhodné.“

Jeho protihráčka Maláčová tvrdí, že nemá důvod prodávat, ale ani ona neuzavírá dveře jednání s tím, že vše je otázkou poptávky a nabídky. „Pro sloučení zatím nevidím silný důvod. Obě soutěže si na trhu našly své místo, soutěžící, diváky i partnery.“

Jenom na jednom se majitelé soutěží Miss nemohou shodnout. Která je ta lepší? „Miss České republiky je ta pravá. Zapletalovi se podařilo, že jeho vítězky něco dokázaly. Nechci druhou Miss stavět níž, ale my máme Miss World Taťánu Kuchařovou,“ argumentuje Moťovský.

S chválou na svou Miss neotálí ani Maláčová a oponuje, že úspěch královen krásy ve světě je jen jedno z hledisek. „Zatím všechny vítězky České Miss na mezinárodních kláních postoupily do užšího výběru.” Podle ní hodnotu soutěže určuje i její image, skladba jejích komerčních a mediálních partnerů, počet soutěžících dívek, hodnota programu, sledovanost pořadu, četnost mediálních výstupů, potenciál do budoucnosti.

To jsou ukazatele, ve kterých si dnes prokazatelně vede lépe Česká Miss,“ dodává Maláčová.

Větší schow i charita

Podle Maláčové se Miss ČR potýká s obsahem i formou. Jakoby Moťovský tyto výhrady zaslechl, připravuje v soutěži změny. „Minimálně bude jiný styl výběrových kol. Uděláme jich víc. Je hodně nádherných žen, jenom to některé neumějí prodat, nebo si neuvědomují, co je v nich nejkrásnější, a my jim pomůžeme,“ říká Moťovský a prozrazuje, že hodně změní i finále, aby to byla větší show pro diváky u televizních obrazovek. Podle něj se chystá víc angažovat i televize Nova.

Nejpodstatnější změnou Miss ČR bude propojení s charitou. Kdekoli se bude prezentovat Moťovského Nadační fond Bohemia, vždy tam bude Miss jako její prezidentka a výtěžky z akcí půjdou do ústavů, nemocnic a podobně. „Je správné, aby se slavní lidé angažovali v pomoci potřebným. V zahraničí topmodelky hodně přispívají třeba dětem. My půjdeme podobnou cestou.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít