DVD šetří firmám peníze

27. ledna 2003, 00:00 - Aleš Vokál, vokal@profit.cz
27. ledna 2003, 00:00

Technologie DVD nabízí podnikům široké možnosti využití při zálohování dat Prakticky každá společnost se musí chránit před ztrátou dat, důsledkem totiž může být i její krach. Technologie DVD je již na trhu nějaký pátek, ale teprve před krátkou dobou klesla cena zálohovacích prostředků natolik, že si je může dovolit každá prosperující firma.

Technologie DVD nabízí podnikům široké možnosti využití při zálohování dat

Prakticky každá společnost se musí chránit před ztrátou dat, důsledkem totiž může být i její krach.

Technologie DVD je již na trhu nějaký pátek, ale teprve před krátkou dobou klesla cena zálohovacích prostředků natolik, že si je může dovolit každá prosperující firma. Ceny vypalovaček se pohybují mezi 12 až 20 000 Kč bez DPH a média vás vyjdou na pár korun za kus. Oproti situaci v roce 2000, kdy některé zapisovací DVD mechaniky stály několik desítek tisíc korun, je to posun více než výrazný. Firmy mohou využít DVD zapisovače například pro zálohování serverů, přenos velkých objemů dat nebo jako produkt propagace, kdy lze na DVD pálit obsáhlé firemní prezentace, přednášky, videozáznamy z jednání atp.

Jak velká kapacita

Běžné DVD médium určené pro zápis disponuje proklamovanou kapacitou 4,7 GB. Ve skutečnosti jde jen o reklamní trik a skutečná kapacita médií je 4,5 GB. Výrobci nám pouze říkají, že na disku je cca 4 718 592 000 bytů, což odpovídá právě 4,5 GB. Ale o to v tuto chvíli nejde. Zapisovatelná média se vyskytují pouze ve formě jednovrstvých, jednostranných médií, což znamená, že od DVD rekordérů nemůžeme v současné době očekávat příliš rapidní růst možností zvýšení kapacity zápisu.

Zálohování na DVD je jednoduché

Záloha na DVD se provádí naprosto stejným způsobem jako na běžná CD, pouze s tím rozdílem, že na DVD-R lze data zapisovat pouze najednou, není tedy možné vytvořit jakési multisession DVD, jako tomu bylo u CD, kdy média šla rozdělit do oddílů velice podobných těm na pevných discích, které většina uživatelů zná spíš pod pojmy C:, D: atd. Pokud chceme zálohovat jen čistá data z pevných disků pracovních stanic či serverů, je situace velice jednoduchá. Stačí k tomu jen prázdné DVD médium (v závislosti na DVD mechanice musíme zvolit to správné - DVD-R nebo DVD+R apod.) a správný vypalovací software. Mezi nejznámější z nich s podporou DVD standardu patří bezesporu Nero Burning Rom německé softwarové firmy Ahead. Jejich software se vyznačuje především širokou škálou nastavení a také několika možnostmi ovládání. V základním módu jej zvládne ovládat i jedinec, který je průměrně zdatný na PC, má tedy „jen“ uživatelskou znalost Windows. V tomto módu jen klepeme na možnosti tak, jak nám je program předkládá ve formě „wizarda“, tedy jakéhosi čaroděje, který se nás postupně ptá, co chceme vypálit, jaký zdroj dat se má použít, a nakonec se nás zeptá, zda-li si opravdu přejeme zvolená data vypálit. Druhou možností je ovládání programu zcela samostatně, kdy si lze jednoduše nastavit například „overburning“ u CD-R mechanik (tedy metodu zápisu, kdy lze na obyčejné CD „nacpat“ až o 15 % více dat, než je běžné), nebo naopak u DVD rekorderů zvolit ze široké palety možných formátů zápisu - od obyčejného datového DVD přes DVD V ideo až po DVD Audio. Další možností je například MyDVD, která je v podstatě analogická se softwarem od Aheadu.

Kde koupit mechaniky a média

Mechaniky DVD i média k nim lze zakoupit v lépe vybavených obchodech s výpočetní technikou, nejlépe v prodejních sítích některého z velkých distributorů počítačů. Média DVD-R lze běžně zakoupit například v nonstop prodejnách některých obchodních řetězců nebo například v obchodech s elektronikou.

Co je lepší, CD nebo DVD?

Obecně lze říci, že DVD vypalovačka se hodí spíše pro firmy a jedince, kterým stačí kapacita 4,5 GB na jeden disk a kteří nepotřebují on-line zálohy velkého množství dat. CD-R mechaniky se dnes již skoro ani nevyplatí do firmy kupovat jako zálohovací médium, spíše by mohly sloužit v pracovních strojích zaměstnanců jako větší diskety a pravděpodobně je tento osud také podle posledních trendů skutečně čeká.

U technologie DVD se zpočátku jevilo, že bude sloužit především pro zábavu. Na snímku DVD walkman s připojenou obrazovkou. Dnes ale roste význam této technologie při zálohování dat.

FOTO: ČTK

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít