DVD je stále dostupnější

19. května 2003, 00:00 - Mikešová Štěpánka, it@profit.cz
19. května 2003, 00:00

Technologie 21. století. Itakové označení se užívá pro DVD. DIGITAL VERSATILE DISC je univerzální médium. Spojuje špičkovou kvalitu obrazu, zvuku a interaktivitu.Na první pohled se disk DVD nijak neliší od klasického CD.

Vyměníme CD za disky s větší kapacitou?

Technologie 21. století. Itakové označení se užívá pro DVD. DIGITAL VERSATILE DISC je univerzální médium. Spojuje špičkovou kvalitu obrazu, zvuku a interaktivitu.

Na první pohled se disk DVD nijak neliší od klasického CD. Je stejně velký, stejně tenký a data z něj čte laser. Ovšem na DVD se vám vejde daleko více záznamu než na CD. Zatímco na CD se vejde standardně 700 MB dat, na DVD vypálíte až 15.8 GB informací. Existují dvě velikosti DVD disků - o průměru 80 a 120 mm. Na rozdíl od klasického CD můžete záznam uložit na obě strany média, někdy dokonce ve dvou vrstvách.

Skladný nosič obrazu a zvuku

Pokud máte dvouhodinový film v digitální podobě a využíváte přitom standardní kódování obrazu (data tečou rychlostí víc než 20Mb za sekundu), digitální záznam je skoro 144 GB velký. Na DVD se takový záznam nevejde, i když má zhruba 22x větší kapacitu než klasické CD. IT odborníci proto vynalezli speciální kompresní algoritmus MPEG-2. Umožňuje vysokou komprimaci obrazu, přitom zachovává jeho vysokou kvalitou. Je téměř shodná s kvalitou televizního vysílání. Na DVD si můžete samostatně uložit i statické obrázky či jiné grafické informace včetně animací. DVD disk umí nahrát až osm zvukových stop, uslyšíte z něj tedy prostorový zvuk. Existují přitom tři základní vzorkovací frekvence DVD (48, 96 nebo 192 kHz) a tři normy pro uložení zvuku - nekomprimovaný formát PCM, komprese podle AC3 (DolbyDigital) a MPEG-2 Audio.

Dívejte se, jak chcete

Záznam na DVD mívá většinou více úrovní, jde o nosič interaktivní. Na disku je například několik titulů a každý z nich tvoří víc kapitol. V y přitom můžete skákat v menu kamkoliv chcete, opakovat oblíbené části filmu či krokovat jednotlivé sekvence. To vše je možné, aniž by kvalita záznamu jakkoliv utrpěla. Navíc lze, pokud to váš film nabízí, sledovat tentýž děj z více úhlů pohledu - DVD nabízí možnost volby až z devíti samostatných obrazových stop ve stejném časovém úseku.

Vypalte si to

Abyste si vytvořili vlastní DVD, potřebujete k tomu počítačovou mechaniku DVDR/RW. Dřív byly dost drahé, firmy si to zřejmě uvědomily, sáhly si do svědomí a začaly zlevňovat. Takže třeba za vypalovačku DVD Toshiba SD-R5002 dáte v současné době zhruba 9000 korun. Počítačové DVD vypalovačky přitom fungují i jako DVD/CD mechaniky a vypalovačky klasických CD. Existují i samostatné DVD přehrávače, nabídka na trhu je velmi široká. Toshiba je prvním průkopníkem ve zlevnění DVD vypalovaček a je pouze otázkou času, kdy ji budou následovat další společnosti. To samozřejmě povede k upevnění pozice technologie DVD a k jejímu rozšíření mezi běžné uživatele.

Blýská se na DVD časy?

Nejen kvůli snižování cen prorokují někteří počítačoví odborníci technologii DVD skvělou budoucnost. Jde totiž o médium univerzální, a tedy dobře využitelné ve všech oblastech lidského života. Disky mají mít dlouho životnost, předpokládá se, že nejméně 15 až 20 let. Na rozdíl od běžných CD jsou odolné vůči magnetickému poli, neničí se přehráváním a snadno se skladují. Časté jsou ale i názory, podle kterých technologie DVD nikdy nedosáhne takového rozmachu jako CD-R (W). Bude prý nahrazena modernějšími technologiemi jako například modrý laser (Blue-ray) s kapacitou až 27 GB. Možná je to i kvůli základnímu problému u DVD - rozštěpení trhu. Existuje totiž několik formátů DVD, které jsou více či méně kompatibilní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít