Dvakrát měř, jednou řež?

28. dubna 2009, 12:43 - Ivan Pilný
28. dubna 2009, 12:43

Přijetí odpovědnosti za nutnost se rozhodnout nelze natrénovat

Rozhodování. Složitý a těžký proces, často s nepředvídanými následky. Jedni se jej bojí a vyhýbají se mu jako čert kříži. Jiní se rozhodnou a vzápětí svého rozhodnutí litují. Existuje také obdivovaná kategorie jedinců, kteří se rozhodnou včas a většinou správně. V byznysu ovšem platí, že pokud máte nějaké rozhodnutí udělat, tak jej udělat musíte. Je lepší udělat špatné rozhodnutí než žádné. Existují nějaké návody nebo postupy, jak ke správnému rozhodnutí dospět? Jaké jsou nejčastější příčiny špatných rozhodnutí a lze se jich vyvarovat?
Je dobré věnovat strategickým a důležitým rozhodnutím dost času. Většina manažerů a správních rad se zabývá drtivou většinu času operativním řízením, eventuálně hašením požáru a řešením problémů. Strategická rozhodnutí se pak dělají v chvatu bez dostatečného času na přemýšlení. Pohlednice s vánočním pozdravem dostává stejně času jako rozšíření výroby. Dalším důvodem špatných rozhodnutí je přehnaný optimismus. Předkladatelé projektu malují všechno v růžových barvách, všechno vychází. Je třeba věnovat dostatek času rizikové analýze a vrátit některé nápady zpátky na zem. Může být dobré podívat se na podobné projekty a jejich výsledek a nezapomenout na konkurenci. Určitě se vyplatí vystoupit ze svého boxu a podívat se na rozhodnutí nezávisle zvenku. Rozdíl je v argumentaci, dělá-li někdo advokáta navrhovanému řešení, nebo musí odpovídat na cílené otázky. Diskuse je užitečná, vytváření konstruktivních konfliktů na místě. Vyplatí se naučit se poslouchat námitky a nesnažit se protlačit svá řešení za každou cenu. Diskuse ovšem nesmí být nekonečná a vést k odkladu rozhodnutí. Je dobré prozkoumat různá alternativní řešení. Výsledky takové analýzy jsou někdy překvapující. Dojde-li k hlasování, je třeba, aby všichni přítomní měli patřičnou kvalifikaci a všechny dostupné informace.
K dosažení správného rozhodnutí vede řada formálních procesů, které se dají trénovat a uplatnit v praxi. To, co natrénovat nejde, je přijetí odpovědnosti za nutnost se rozhodnout. Ten, kdo tohle neumí, neměl by podnikat ani usilovat o manažerskou funkci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít