Dva učitelé na sjezdovce

11. prosince 2006, 00:00 - GABRIELA ŘÍHOVÁ
11. prosince 2006, 00:00

AREÁL ŠPIČÁKBývalí učitelé Josef Treml a Vladimír Kasík si na začátku devadesátých let pronajali areál s nejprudší českou sjezdovkou - šumavský Špičák. Nyní již jako majitelé plánují velké investice.Na nadcházející sezonu se připravují i majitelé největšího šumavského střediska Špičák - Josef Treml a Vladimír Kasík.

AREÁL ŠPIČÁK

Bývalí učitelé Josef Treml a Vladimír Kasík si na začátku devadesátých let pronajali areál s nejprudší českou sjezdovkou - šumavský Špičák. Nyní již jako majitelé plánují velké investice.

Na nadcházející sezonu se připravují i majitelé největšího šumavského střediska Špičák - Josef Treml a Vladimír Kasík. Oba jsou vystudovaní učitelé tělocviku, dvaašedesátiletý Josef Treml má dokonce specializaci na lyžování.

„Snoubí se u mě koníček s prací. V zimě si mohu kdykoli sjet nejprudší českou sjezdovku, kterou mám přímo za humny,“ vysvětluje.

Dnešní vlastníci lyžařského střediska se seznámili koncem sedmdesátých let na gymnáziu v Klatovech.

„Můj dnešní společník mě tehdy měl na tělocvik jako učitel,“ vzpomíná šestačtyřicetiletý Vladimír Kasík.

Josef Treml si pamatuje dobu, kdy se sportovní areál na Špičáku začínal stavět. „Od roku 1975 jsem tu provozoval lyžařskou školu. Šlo o jednu z mála povolených podnikatelských činností v době komunismu,“ vzpomíná. Špičácký areál od počátku patřil tělovýchovné jednotě z Klatov. V roce 1985 se Treml stal jejím předsedou. „Šlo o neuvolněnou funkci, normálně jsem dál učil na gymnáziu,“ říká.

KONEC UČITELSKÉ DRÁHY

Po listopadu 1989 začal Treml přemýšlet o podnikání. V roce 1992 skončil učitelskou dráhu, dal se dohromady se dvěma německými podnikateli a společně založili společnost Sport Service, která si vzala sportovní areál na patnáct let do nájmu. Vladimír Kasík už byl v té době také na Špičáku. Do pronájmu si vzal restauraci v horské chatě přímo u dojezdu špičáckých sjezdovek, v létě jezdil za prací do sousedního Německa.

Po roce a půl se Josef Treml se svými původními podnikatelskými partnery rozešel a dal se dohromady s Vladimírem Kasíkem. „Nejprve jsem nastoupil jako provozní šéf areálu. Ve dvou krocích jsem pak získal ve firmě Sport Service poloviční podíl. To se psal rok 1995,“ vzpomíná Kasík.

Oba podnikatelé chtěli zlepšovat své služby. „Máme sice skvělé sjezdovky, od těch nejnáročnějších ze všech horských středisek až po klidné rodinné, ale bylo nám jasné, že to do budoucna nebude stačit. Jenže problém byl v komplikované vlastnické struktuře. Areál vlastnila tělovýchovná jednota a my byli nájemci. O každé investici jsme se museli složitě dohadovat, nebyli jsme partnerem pro banky,“ uvádí Kasík. Koncem devadesátých let se na Špičáku investovalo ročně kolem pěti milionů korun. Vleky zastarávaly a nevyhovovala ani další infrastruktura.

NOVÍ MAJITELÉ

To se změnilo až v roce 2004. „Po dlouhých diskuzích se nám podařilo změnit celkové uspořádání v areálu. Tělovýchovná jednota vložila do naší firmy Sport Service areál, tedy budovy a vleky a získala padesátiprocentní podíl. My jsme přidali veškerý movitý majetek, který jsme pořídili a ponechali jsme si ve Sport Service každý pětadvacetiprocentní podíl,“ říká Kasík.

Záhy byly zahájeny masivní investice, zejména do nové čtyřsedadlové lanovky a zasněžování. Lanovka za 72 milionů korun byla pořízena zčásti z vlastních zdrojů, zčásti je hrazena desetiletým úvěrem od České spořitelny. V provozu je od loňské zimy a hodinová kapacita areálu se díky ní zvýšila na 5500 osob.

Další výrazné investice směřovaly do umělého zasněžování a nákupu nových rolb. „Umělý sníh máme od letoška k dispozici na sjezdových tratích všech obtížností. Zasněžujeme již 80 procent z celkové délky 8,4 kilometru sjezdovek. I díky novým investicím se Špičák podle respektovaného odborného žebříčku Kategorizace lyžařských areálů České republiky zařadil mezi sedmičku nejlépe hodnocených lyžařských areálů. Získal nejvyšší možný počet pěti hvězdiček.

„Celkové investice za poslední tři roky přesahují 100 milionů korun. Je přitom vidět, že zlepšování služeb v kombinaci s našimi kvalitními sjezdovkami přitahuje stále nové lyžaře. Loni jsme jich přivítali rekordních téměř 130 tisíc, tedy o 60 tisíc více než v předchozí sezoně,“ chlubí se Josef Treml.

I NA ŠPIČÁKU SE BOJUJE S OCHRANÁŘI

Jak dnes vypadá špičácký areál? Nabízí vlastní lyžařskou školu, služby skiservisů, půjčoven lyží a snowboardů. Společnost Sport Service plánuje výrazné zkvalitňování služeb i v dalších letech. „Do konce roku 2010 chceme z vlastních zdrojů a úvěrů proinvestovat 120 milionů korun. Další investice ztěžuje skutečnost, že areál je v chráněné krajinné oblasti Šumava. S ochránci se nám jedná velmi těžko, investice se nám kvůli tomu zpožďují a nedaří se nám prosadit vše, co by podle nás vedlo k zlepšení služeb v areálu. Blokování podle našeho názoru rozumných aktivit často paradoxně životnímu prostředí ubližuje,“ říká Vladimír Kasík. Tržby špičáckého areálu zaznamenaly od sezony 2001-2002 do poslední sezony nárůst o 100 procent na 36 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít