Dva světy

01. března 2011, 15:33 - Radek Špicar
01. března 2011, 15:33

Manažerský panel

Těžko si představit nesourodější pracovní skupinu než je ta, kde spolupracují manažeři v kravatách, precizní a puntičkářští inženýři a rozevlátí mladíci s dredy nebo barevnými vlasy. Přesto je vytváření takových kolektivů jedním z nezbytných kroků ke zvýšení prosperity celé společnosti. Mezi charakteristické rysy nejvyspělejších světových ekonomik totiž kromě jiného patří i těsná spolupráce podniků a univerzit.
Ze zkušeností je zjevné, že oběma stranám přináší značný užitek. Podnikům zajišťuje stálý přísun špičkových studentů potenciální zaměstnance a univerzitám spolupráce umožňuje realizovat výzkumné projekty financované podniky. U nás se jí ale ani po dvaceti letech od sametové revoluce příliš nedaří. Vinu je možné hledat na obou stranách. Akademici často považují podnikatele za osoby, které se je snaží využít pro své partikulární zájmy a omezovat jejich svobodu bádání. Podnikatelé naopak akademiky mnohdy vnímají jako osoby žijící v jiném časoprostoru, neschopné plnit úkoly, pracovat na zakázku a dodržovat termíny. Předsudky na obou stranách nepomáhá odstraňovat ani systém státní podpory vědy a výzkumu. I nadále převažuje institucionální financování nad projektovým a podpora základního výzkumu na úkor aplikovaného, který by obě strany donutil více spolupracovat. Univerzity navíc zůstávají pro okolní prostředí uzavřenými baštami se zvláštním systémem řízení.
Je to škoda, protože intenzivnější spolupráce by mohla české ekonomice velmi pomoci. Alespoň taková je naše zkušenost. Jako automobilka spolupracujeme s technickými univerzitami, ale například i s Vysokou školou umělecko-průmyslovou. Začátky přitom nebyly jednoduché. Když vidíte vedle sebe inženýry z vývojového centra a mladíky v kraťasech, obáváte se, že to nepůjde. Záhy se ale ukáže, že když studenti využijí svou dennodenní praxí nezdeformovanou kreativitu, aby si z ní inženýři následně vzali to realizovatelné, vznikají úžasné věci. Platí přitom, že čím větší různorodost, tím větší kreativita. A to je jedna z mála věcí, která nás může zachránit proti stále sílící asijské konkurenci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít