Dva kohouti na jednom staveništi

09. ledna 2006, 00:00 - PETR BÝM
09. ledna 2006, 00:00

REALITNÍ KANCELÁŘE Na počátku roku zahájila činnost Unie realitních kanceláří. V tomto lukrativním oboru se jedná již o druhé profesní sdružení. První z nich, Asociace realitních kanceláří, přitom za 15 let existence oslovila jen půl procenta realitek.

REALITNÍ KANCELÁŘE Na počátku roku zahájila činnost Unie realitních kanceláří. V tomto lukrativním oboru se jedná již o druhé profesní sdružení. První z nich, Asociace realitních kanceláří, přitom za 15 let existence oslovila jen půl procenta realitek. Voblasti realit začalo na začátku roku působit již druhé profesní sdružení - Unie realitních kanceláří. Zbrusu nová unie si své hlavní cíle vytkla poměrně standardně: hájit zájmy oboru navenek, směrem dovnitř působit jak v oblasti odborné, tak etické. „Ti chytří vědí, že každé oborové sdružení přináší pořádek, naopak mizí chaos a džungle,“ říká Lena Simonová z realitní kanceláře City-IQ Reality, která patří k zakládajícím členům unie. NEZÁJEM, NEZÁJEM, NEZÁJEM Jistý problém ovšem spočívá v tom, že na stejném základě a se stejnými cíly vznikla už v roce 1991 Asociace realitních kanceláří České republiky. Ta má dnes, po takřka patnácti letech existence, kolem dvou stovek členů. To je v porovnání s celkovým počtem obchodníků, kterých je u nás registrováno 40 tisíc (větších realitních kanceláří je podle odhadů kolem 1500), velmi málo. A tady je zjevně jeden z důvodů vzniku druhého profesního sdružení, byť hlavní protagonisté se ke konkurenci vyjadřují velmi diplomaticky. „Unie nebere a ani nebude asociaci považovat za konkurenci. Myslíme si, že oba subjekty byly založeny s podobným záměrem,“ tvrdí Lenka Simonová. Jaroslav Novotný z realitní kanceláře RAK, prezident asociace, mluví víceméně stejným jazykem: „Náš postoj k unii je neutrální. Respektujeme každou aktivitu, která může směřovat ke kultivaci realitního prostředí. Jsme v tomto ohledu připraveni ke spolupráci.“ Ve vzájemných vztazích tedy potíže být nemusejí. Jinak jich ovšem celý obor a tedy i asociace i unie mají spíše více. PYTEL PROBLÉMŮ Všude ve světě jsou transakce s realitami velmi lukrativní záležitostí. Česko v tomto směru není výjimkou. Jenom podle daně z převodu nemovitosti se v tuzemsku v roce 2004 zobchodovaly reality za 316 miliard korun. K tomu je ovšem třeba přidat ještě prodej nových nemovitostí, který není daňově zatížen, a kromě jiného také provize ze sjednání pronájmů. O tento stamiliardový koláč se dělí desítky tisíc realitních kanceláří, agentů a zprostředkovatelů. Profesionální úroveň této obchodnické armády přitom není nijak ideální. „Nebudeme si nalhávat, že všechny realitní kanceláře odvádějí svou práci tak, jak mají, že splní vše, co na začátku slibovaly. A naopak - mnoho klientů by realitku nejraději využilo na sto procent, když ale dojde na její odměnu, snaží se využít každé cestičky jak kancelář obejít a nezaplatit nic,“ tvrdí Lenka Simonová. Podle ní jsou problematické i vzájemné vztahy obchodníků s realitami, kteří se nezřídka přetahují o klienty. Prezident Novotný ovšem dodává: „Nepoctivé praktiky ale nejsou problémem realitní profese, ale problémem společenským. Souvisí to s kultivací celého podnikatelského prostředí.“ CO S TÍM?

V unii se - mimo záznam - mluví o slabé aktivitě asociace zejména směrem ke státu a jeho legislativním institucím. Asociace to odmítá.

„Možná je to způsobeno nedostatkem informací. Jen loni jsme podnikli řadu aktivit jak v oblasti hájení zájmů oboru směrem k státním orgánů, tak na poli vzdělávání i publikace ve sdělovacích prostředcích,“ říká Novotný.

Stejně jako v unii i v asociaci považují za základní krok ke zlepšení poměrů legislativní zakotvení určitých kvalifikačních předpokladů k výkonu realitní profese, kterou zatím může provozovat doslova každý. „Poslední návrh jsme předložili loni, zatím jsme ale nebyli vyslyšeni,“ komentuje Novotný osudy legislativních iniciativ asociace. Simonová k tomu dodává: „Nejen v Evropské unii, ale všude ve světě je práce v realitní oblasti prestižní záležitost. Proč? Protože realitní makléři mají vysokou úroveň profesní i etickou. Jsou stanovena určitá pravidla hry, realitní činnost může vykonávat jen ten, kdo prokáže alespoň základní vědomosti.“

Na nový zákon, který by zpřísnil profesní podmínky pro podnikání v oblasti realit, si jak realitky, tak klienti budou asi muset ještě počkat. Alternativou je samozřejmě autoregulace, asociace i unie mají své etické kodexy, které musí členové dodržovat. Svízel je v tom, že právě jen členové. Asociace má dvě stovky členů, unie teprve začíná. „Hodně to záleží na tom, jak rychle a zda-li vůbec všichni pochopí, že by měli fungovat pod nějakou záštitou. Budemeli mít na konci roku padesát členů, bude to dobře. Bude-li jich sto, bude to ještě lepší,“ odhaduje Lenka Simonová vývoj členské základny unie v tomto roce. I v tom lepším případě ovšem bude členská základna obou sdružení představovat jen zlomek celkového počtu těch, kdo se u nás obchodem s realitami živí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít