Důvod k jásotu to není

28. dubna 2011, 15:51 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
28. dubna 2011, 15:51

Podle tří čtvrtin manažerů je lepší, že vláda přežila

Je dobře, že vláda přežila?

  • Ano 75,6 %
  • Ne 14,6 %
  • Nevím, je mi to jedno 9,8 %

I když Nečasova vláda ustála na začátku minulého týdne poslanecké hlasování o nedůvěře, účastníky Manažerského barometru příliš nepřesvědčila. Přinejmenším v tom, že krizi už přežila a že bude mít sílu prosadit smysluplné reformy. Tři čtvrtiny manažerů přesto její „vítězství“ ve sněmovně uvítaly. Hlavně proto, že by se nové volby prodražily a stejně by nebyly zárukou, že po nich nastoupí nějaká nová nebo, řekněme, lepší politická reprezentace.
„Důvod k jásotu to není. Ale na volby nejsou peníze a nikdo je nechce,“ píše manažer, kterému vadí, že se na domácí politické scéně stále otevírají nové a nové kauzy místo toho, aby se řešily podstatné věci. „Může přijít ještě větší bankovní krize než po pádu Lehman Brothers. A my se tady na českém rybníčku zaobíráme Johny, Bárty, Kočí a podobnými,“ stěžuje si.
Setrvání této vlády dává podle mnohých přece jen o něco větší naději na pokračování reformních kroků. „Rozhodně to není vláda ideální, a také proto bude mít ještě řadu problémů. Pokud by se však měla rozpadnout dříve, než začne přijímat dlouhodobě důležitá rozhodnutí a předkládat zákony směřující k ozdravění státních rozpočtů a k zastavení růstu státního zadlužení pro léta příští, byla by to ta nejhorší zpráva pro tuto zemi,“ uvádí jeden z respondentů.
Mnoho manažerů přímo zdůraznilo, že stále vidí v současné koalici lepší alternativu než v levici a možném spojení ČSSD a komunistů. „Není to žádná výhra, máme vládu slabého premiéra, která má starosti hlavně sama se sebou,“ píše respondent, který je však přesvědčený, že se „nic výrazně lepšího bohužel nenabízí“. „Opozice je slabá, a pokud by byly použity její recepty, hrozí pád do dluhové pasti,“ zdůrazňuje další. Naděje nicméně umírá naposledy. Myslí si to manažer, který píše, že zatím ještě stále věří, že tato vláda dokáže potřebné reformy prosadit. Ty jsou z jeho pohledu nejdůležitější a čas běží. S tím souhlasí i další účastník ankety, který ale upozorňuje, že je na hodnocení brzy. Pokud by tato vláda reformy nezvládla, byla by podle něj dřívější katarze, tedy rozpad nynějšího kabinetu, lepším řešením.
Jiný se však děsí, že by se v případě takové katarze stal premiérem Bohuslav Sobotka. V komentáři se zároveň zamýšlí nad slabinami české politiky: „Je zvláštní, že náš politický systém přitahuje lidi nezralé, bez charismatu a bez jakéhokoli náznaku osobnosti. Pokud se charismatická osobnost najde, pak je záporná – sebestředná anebo morálně zdevastovaná.“ Tento manažer přitom vidí jediné východisko ve změně volebního systému na většinový. Zklamání z toho, co koalice v poslední době předváděla, zaznívá z mnohých odpovědí. V některých se objevuje skepse – účastníci ankety ve více případech uvedli, že je už informace z nejvyšší politiky definitivně přestaly zajímat – a také obavy, že vládní krize nekončí. „Skutečnost, že vláda přežila svoji vlastní destrukci a ustála i hlasování o nedůvěře, ještě vůbec neznamená, že je všem zmatkům konec a že od tohoto okamžiku už bude vesele a nezatíženě vládnout.“ „Obávám se, že vyhrála snaha vydržet co nejdéle nad odpovědným přístupem k zemi a daňovým poplatníkům,“ píše další manažer, podle něhož svoji roli nezvládl ani prezident Václav Klaus. „Ten svým aktivistickým přístupem znemožnil rychlé a efektivní řešení,“ vysvětluje. Jiný odsuzuje, kam až ODS ustoupila. Připomíná, že k přežití došlo za značně nedůstojných podmínek. „Pro Petra Nečase je to dobrá zpráva, jenže strašně špatná pro Česko. Neschopný a slabý premiér posílá národu vzkaz, že tady korupce kvete a pokvete čím dál víc právě díky jeho přičinění.“ Další komentář je tvrdší a stručnější: „Korupčníci, mafiáni a podvodníci vládnou dál a tváří se, že se nic nestalo.“
Zatím poslední pokus o přežití neoslnil ani tohoto manažera: „Skoro by se mi chtělo odpovědět, že je mi to jedno, kdybych tady nežil.“ Při současném stavu politiky však podle něj nehrozí, že po předčasných volbách by mohlo být lépe. „Takže ať předloží reformy, zrealizují je a zmizí nám z očí,“ vyzývá současnou vládu.
Těžký výběr z reálně existujících variant – tj. mezi setrváním současné vlády, velkou koalicí nebo předčasnými volbami, u nichž hrozí nástup koalice ČSSD a komunistů – zmiňuje i další respondent: „Připadá mi to, jako byste odsouzenému na smrt dávali na vybranou, zda chce pověsit, zastřelit, či smrtící injekci – výsledek je vždy stejný.“

Odpovědělo 123 manažerů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít