Důvěra ANO, škrty NE?

09. srpna 2010, 14:25 - Zina Plchová
09. srpna 2010, 14:25

V tomto týdnu bychom se měli dočkat vlády s důvěrou. Hlasování by sice mohlo ztratit napjatou atmosféru, kterou známe z několika posledních pokusů o získání mandátu nebo o svržení vlády – koaliční strany disponují ve sněmovně 118 hlasy, přesto si můžeme být jisti, že o dobrodružství nebude nouze.

Autor: www.vlada.cz

Koaliční smlouva vznikala dlouho a bolestně, nakonec ji předsedové a jejich nejbližší spolupracovníci slavnostně podepsali. S nástupem na ministerstva přišel pro nové šéfy rezortů první otřes. Bez sta dní hájení, hozeni do vody musí škrtat a šetřit, aniž by se stihli rozkoukat. Teď čeká kabinet další nová zkušenost. Musí „přežít“ hlasování o důvěře. Nepůjde o přežití ve smyslu zisku důvěry. Z tohoto pohledu by mohli být ministři klidní. Koaliční strany, které se na kabinetu podílejí, přece jen disponují pohodlnou většinou 118 hlasů. A tak nepůjde o napětí, jestli se ten či onen váhající poslanec přikloní na jednu nebo druhou stranu, a tím fakticky podrží nebo shodí vládu, ale spíš o délku rozpravy a možná i ostrost jednotlivých příspěvků.

První zprávy z opozičních táborů dávají tušit, že poslanci ČSSD a KSČM budou chtít příležitost využít. Pořádně zkritizují program vlády. To vše za patřičné pozornosti médií, která se nyní partajím v opozici tolik nedostává. Na perné jednání se chystají i vládní strany. Instrukce pro jejich poslance zní – příliš nereagovat a nechat argumentaci na ministrech. Jen tak je asi možné dobrat se důležitého hlasování, místo zapojení se do nekonečných argumentačních přestřelek.

To nejtěžší je před námi

Jednání o důvěře si budou muset ministři ve sněmovně zkrátka odsedět, a pak jen dohlédnout na to, aby jejich poslanečtí nováčci nespletli onu kouzelnou formulku „pro návrh“. To pravé dobrodružství ale přijde později. Vláda má totiž v tomto týdnu jednat o prvním návrhu rozpočtu na příští rok, který je z dílny ministra Kalouska. Ten počítá se škrty ve výši 58,5 miliardy korun. Ve srovnání s tím bylo zmražení letošních víc než 10 miliard korun pouhým škrábnutím. Vášně to přitom uvnitř kabinetu vzbudilo nevídané. Střet a bitvu doslova o každý milion čeká v tomto týdnu i předseda VV Radek John. Naznačil to minulý týden po schválení programového prohlášení. „Tohle bylo bezproblémové. Příští jednání vlády bude o rozpočtu, to bude mnohem složitější,“ řekl John. Právě jeho ministerstvo vnitra a rezort dopravy stranického kolegy Víta Bárty mají příští rok ušetřit nejvíc, a to se Věcem veřejným nelíbí. Přece jen se ale nováčci ve vysokých funkcích něčemu naučili. Do programového prohlášení nakonec prosadili větu, ve které se říká, že vláda zachová výši investic do dopravní infrastruktury. Pro stranu to tak může znamenat alespoň malé vítězství.

Škrty vadí všem **

S návrhem rozpočtu ale nebudou mít problém jen Věci veřejné. Na hraně jsou úspory i podle Jiřího Pospíšila z ODS. Jeho ministerstvo spravedlnosti zřejmě nebude moci vyjít s navrženým rozpočtem. „Obávám se, že i za uskutečnění zvažovaných úsporných opatření bude pro rezort téměř nemožné s takovým rozpočtem vyjít,“ sdělil prostřednictvím své mluvčí Pospíšil. První Kalouskovu představu teď analyzují ekonomičtí experti ministerstva a zkoumají i to, zda je v souladu s koaliční smlouvou. Ministři za TOP 09 si zatím nestěžují. Kalousek je jejich stranický kolega.

Plán ušetřit příští rok téměř jeden a půl miliardy se moc nezdá ani Akademii věd, podle které to bude znamenat propouštění a taky zavírání ústavů. Její předseda Jiří Drahoš chce proto s Miroslavem Kalouskem co nejdřív mluvit.

A ozvou se i další instituce a jejich zástupci. Méně peněz totiž budou mít všichni, třeba i Konfederace politických vězňů. Všichni teď budou chtít s ministrem financí Miroslavem Kalouskem mluvit a přesvědčit ho, že u nich se přece šetřit nedá. Podobně to tehdy zažil i Eduard Janota, když navrhl škrty. Jeho představa v původní podobě tlakům neodolala. Nakonec z Janotova balíčku zůstal jen stín. Bude otázkou, co zůstane z Kalouskových představ. A jestli mu plány nezhatí jeho kolegové ve vládě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít