Důvěra ANO, škrty NE?

09. srpna 2010, 14:25 - Zina Plchová
09. srpna 2010, 14:25

V tomto týdnu bychom se měli dočkat vlády s důvěrou. Hlasování by sice mohlo ztratit napjatou atmosféru, kterou známe z několika posledních pokusů o získání mandátu nebo o svržení vlády – koaliční strany disponují ve sněmovně 118 hlasy, přesto si můžeme být jisti, že o dobrodružství nebude nouze.

Autor: www.vlada.cz

Koaliční smlouva vznikala dlouho a bolestně, nakonec ji předsedové a jejich nejbližší spolupracovníci slavnostně podepsali. S nástupem na ministerstva přišel pro nové šéfy rezortů první otřes. Bez sta dní hájení, hozeni do vody musí škrtat a šetřit, aniž by se stihli rozkoukat. Teď čeká kabinet další nová zkušenost. Musí „přežít“ hlasování o důvěře. Nepůjde o přežití ve smyslu zisku důvěry. Z tohoto pohledu by mohli být ministři klidní. Koaliční strany, které se na kabinetu podílejí, přece jen disponují pohodlnou většinou 118 hlasů. A tak nepůjde o napětí, jestli se ten či onen váhající poslanec přikloní na jednu nebo druhou stranu, a tím fakticky podrží nebo shodí vládu, ale spíš o délku rozpravy a možná i ostrost jednotlivých příspěvků.

První zprávy z opozičních táborů dávají tušit, že poslanci ČSSD a KSČM budou chtít příležitost využít. Pořádně zkritizují program vlády. To vše za patřičné pozornosti médií, která se nyní partajím v opozici tolik nedostává. Na perné jednání se chystají i vládní strany. Instrukce pro jejich poslance zní – příliš nereagovat a nechat argumentaci na ministrech. Jen tak je asi možné dobrat se důležitého hlasování, místo zapojení se do nekonečných argumentačních přestřelek.

To nejtěžší je před námi

Jednání o důvěře si budou muset ministři ve sněmovně zkrátka odsedět, a pak jen dohlédnout na to, aby jejich poslanečtí nováčci nespletli onu kouzelnou formulku „pro návrh“. To pravé dobrodružství ale přijde později. Vláda má totiž v tomto týdnu jednat o prvním návrhu rozpočtu na příští rok, který je z dílny ministra Kalouska. Ten počítá se škrty ve výši 58,5 miliardy korun. Ve srovnání s tím bylo zmražení letošních víc než 10 miliard korun pouhým škrábnutím. Vášně to přitom uvnitř kabinetu vzbudilo nevídané. Střet a bitvu doslova o každý milion čeká v tomto týdnu i předseda VV Radek John. Naznačil to minulý týden po schválení programového prohlášení. „Tohle bylo bezproblémové. Příští jednání vlády bude o rozpočtu, to bude mnohem složitější,“ řekl John. Právě jeho ministerstvo vnitra a rezort dopravy stranického kolegy Víta Bárty mají příští rok ušetřit nejvíc, a to se Věcem veřejným nelíbí. Přece jen se ale nováčci ve vysokých funkcích něčemu naučili. Do programového prohlášení nakonec prosadili větu, ve které se říká, že vláda zachová výši investic do dopravní infrastruktury. Pro stranu to tak může znamenat alespoň malé vítězství.

Škrty vadí všem **

S návrhem rozpočtu ale nebudou mít problém jen Věci veřejné. Na hraně jsou úspory i podle Jiřího Pospíšila z ODS. Jeho ministerstvo spravedlnosti zřejmě nebude moci vyjít s navrženým rozpočtem. „Obávám se, že i za uskutečnění zvažovaných úsporných opatření bude pro rezort téměř nemožné s takovým rozpočtem vyjít,“ sdělil prostřednictvím své mluvčí Pospíšil. První Kalouskovu představu teď analyzují ekonomičtí experti ministerstva a zkoumají i to, zda je v souladu s koaliční smlouvou. Ministři za TOP 09 si zatím nestěžují. Kalousek je jejich stranický kolega.

Plán ušetřit příští rok téměř jeden a půl miliardy se moc nezdá ani Akademii věd, podle které to bude znamenat propouštění a taky zavírání ústavů. Její předseda Jiří Drahoš chce proto s Miroslavem Kalouskem co nejdřív mluvit.

A ozvou se i další instituce a jejich zástupci. Méně peněz totiž budou mít všichni, třeba i Konfederace politických vězňů. Všichni teď budou chtít s ministrem financí Miroslavem Kalouskem mluvit a přesvědčit ho, že u nich se přece šetřit nedá. Podobně to tehdy zažil i Eduard Janota, když navrhl škrty. Jeho představa v původní podobě tlakům neodolala. Nakonec z Janotova balíčku zůstal jen stín. Bude otázkou, co zůstane z Kalouskových představ. A jestli mu plány nezhatí jeho kolegové ve vládě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít