Dušan Šrámek: V kauze Nečasová zněla jen verze žalobců

01. června 2015, 07:39 - Dušan Šrámek
01. června 2015, 07:39

Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil obžaloby Janu Nečasovou a tři bývalé vysoké představitele Vojenského obranného zpravodajství kvůli údajnému nelegálnímu sledování bývalé premiérovy manželky. Milenka žárlila, zvedla telefon, a tupí, servilní lampasáci pouze sklapli podpatky a pro českou madam de Pompadour udělali, co jí na očích viděli. Bez ohledu na zákon.

Tato na první pohled naprosto bizarní a směšná konstrukce kupodivu našla ve většině médií i v neinformované veřejnosti zastání a byla brána jako boží zjevení. Tak nějak to zapadalo do šeptandy o velkopanských manýrech a způsobech, jakými kočírovala svého předsedu vlády, jeho okolí a nakonec i celou ODS.

Skutečnost, že přípravné řízení, stejně tak jako část hlavního líčení, byla vedena v utajovaném režimu, přitom znemožňovala obhajobě adekvátní mediální obranu. Až závěrečná řeč Tomáše Sokola, zveřejněná na serveru Česká justice, umožnila si udělat o celé kauze zcela rozdílný obraz.


Čtěte také: Soud osvobodil Nečasovou i zpravodajce, vojenskou rozvědku nezneužili


Petr Nečas měl informaci, že jeho rodině může hrozit nějaké nebezpečí. Pověřil vojenskou tajnou službu, aby toto podezření prověřila. Že to byl premiér, kdo zadal tento úkol, a ne jeho milenka, vyplývá z citovaných výpovědí nejenom obžalovaných šéfů VOZ, ale i dalších příslušníků, kteří vypovídali před soudem pod přísahou.

Toto sledování či kontrasledování přitom spadá do příslušných ustanovení zákona o Vojenském zpravodajství, pro něž není potřeba svolení soudu ani předchozího zaúkolování vládou či prezidentem republiky, ale ani souhlasu ministra obrany. Nejednalo se totiž o zásah do zákonem chráněných občanských práv. Byl to ostatně právě Petr Nečas, kdo právě tato ustanovení ještě jako poslanec v roce 2004 do zákona prosadil.

Ani ze všech slavných odposlechů ostatně nevyplývá žádné úkolování ve smyslu, že by vojákům něco nařídila.

Jana Nečasová jakožto ředitelka premiérova kabinetu pouze komunikovala s tehdejším vedením vojenské kontrarozvědky konkrétní informace, které od Nečase dostala. Ani ze všech slavných odposlechů ostatně nevyplývá žádné úkolování ve smyslu, že by vojákům něco nařídila. Olomoučtí prokurátoři jenom účelově spojili zcela legitimní snahu prověřit možná bezpečnostní rizika hrozící premiérově manželce s osobní záští jeho milenky vůči ní.

Veřejnost tak díky obhájci generála Páleníka poprvé dostala oficiální možnost konfrontovat argumenty obhajoby s dosud jednostranným pohledem. A z rozhodnutí soudu plyne, že má větší logiku než verze obžaloby.

Je naprosto neslýchané, že si dozorový státní zástupce Rostislav Bajger dovolí rozsudek označit za nezákonný. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které, ač místně nepříslušné, podalo k místně nepříslušnému soudu v Ostravě návrhy na vazbu i na provedení domovních prohlídek, a konalo další úkony ve fázi přípravného řízení. Pokud lze soudkyni Králové opravdu něco vyčíst, tak to, že jako nezákonnou z těchto důvodů nezamítla obžalobu.

Autor je redaktorem České justice


Čtěte také:

Soud osvobodil Nečasovou i zpravodajce, vojenskou rozvědku nezneužili

Pravice vítá osvobození Nečasové, žádá hlavy olomouckých žalobců

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít